Autor Wątek: Trenowanie mięśni oddechowych  (Przeczytany 2034 razy)

Offline wodzu

 • Kadra
 • *****
 • Wiadomości: 795
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
  • http://www.labaj.com.pl
 • Stopień nurkowy: M1
Trenowanie mięśni oddechowych
« dnia: 23 Styczeń 2007, 15:16:21 »
Howgh!

Cytat: "Onet.pl"
Warto trenować mięśnie oddechowe

Odpowiednio trenując mięśnie oddechowe, pływacy i nurkowie mogą poprawić swoje wyniki -informuje internetowa wersja pisma "European Journal of Applied Physiology".

Jak wykazali specjaliści z University of Buffalo, dzięki ćwiczeniom mięśni oddechowych można poprawić zarówno wydolność, jak i pojemność oddechową. Podczas badań na 30 doświadczonych pływakach przed 30. rokiem życia dzięki treningowemu oddychaniu z oporem udało się poprawić czas pływania w zanurzeniu - o 33 procent w przypadku pływania z rurką, bez niej zaś - o 66 procent w porównaniu z wynikami wyjściowymi. Porównanie z placebo (ćwiczeniami celowo zaprojektowanymi tak, aby były nieskuteczne) potwierdziło skuteczność właściwych ćwiczeń.

Według autorów badań wytrenowane mięśnie oddechowe pozwoliłyby nurkom - zarówno wojskowym, cywilom jak i sportowcom - lepiej radzić sobie pod wodą. Choć w przypadku nurkowania trening mięśni oddechowych wydaje się bezsensowny, jest logiczny z punktu widzenia fizjologii - gdy męczą się mięśnie oddechowe, organizm stara się dostarczyć im możliwie jak najwięcej niosącej tlen krwi - dzieje się to kosztem mięśni szkieletowych, dzięki którym pływamy. W rezultacie te ostatnie słabną. Natomiast wytrenowane mięśnie oddechowe nie zabierają tlenu mięśniom szkieletowym.

Także w przypadku innych dyscyplin sportu trening mięśni oddechowych daje korzyści - tym większe, im wyższe jest obciążenie układu oddechowego.


Oryginał: Onet.pl


Czy ktoś wie jak taki trening może wyglądać?
  « Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez wodzu »
  Paweł Łabaj
  "Do everything slow. Slow is smooth, smooth is fast" - Steve Bogaerts