Autor Wątek: Czy kursy i uzyskane uprawnienia sa zgodne z prawem?  (Przeczytany 18287 razy)

Offline kolucho

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Kwiecień 2006, 17:37:12 »
Cytat: "tatar"
Ale niekoniecznie poświęconych wprost tej dziedzinie.

Naturalnie ale omawiana przez nas ustawa wyraznie wskazuje jakich "dziedzin" dotyczy :wink: Ich specyfika zmusza nas do regulacji (okreslenia jasno warunkow i przepisow przyznawania uprawnien oraz organizacji kursow) ze wzgledu na niebezpieczenstwo ktore ze soba niosa. Pozdrawiam :mrgreen:
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez kolucho »

Offline mroowek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
    • http://www.deepdiversteam.prv.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Kwiecień 2006, 20:35:44 »
Cytat: "kolucho"
Nie mozna rowniez stosowac przepisow ktore juz nieobowiazuja.
Nie napisalem, ze "mozna je stosowac", tylko, ze "isnieje mozliwosc zastosowania" takowych. To znaczna roznica. Nie oznacza to, ze mozna na ich podstawie wydac uprawniania, ale gdyby byla jakas sprawa, w ktorej kluczowa role odgrywalaby kwestia uprawnie (papierkow) jest teoretyczna mozliwosc zastosowania uchylonych przepisow w celu usuniecia luki.
Cytat: "tatar"
np. w Egipcie możesz nurkować najwyżej do 30 m niezależnie od tego do ilu uprawnia Cię P2 lub P3.
Tak, ale uprawnien masz do takie, jakie dala Ci organizacja. To ze nie mozesz glebiej nurkowac to jest sprawa przepisow lokalnych (ktore BTW odnosza sie tylko do nurkowan rekreacyjnych, a wiec jezeli jestes nurkiem technicznym, lub nurkiem na szkoleniu nie obowiazuja).
Cytat: "tatar"
Jeśli nie ma przepisów, to nic nie jest zabronione, więc jest dozwolone.
No niestety problem polega na tym, ze ustawa o kult. fiz. stanowi, ze nie mozna nurkowac bez certyfikatu, a wiec "przepisy są".
Cytat: "tatar"
Ja coraz bardziej przekonuję się, że najlepiej by było, gdyby nurkowanie pozostało poza wszelkimi regulacjami prawnymi.

Obawiam sie, ze zmienilbys zdanie przy pierwszej sprawie z powodztwa kursanta ...

Przepraszam za zaczepny ton wypowiedzi - nie mialem takiego zamiaru  :roll:
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2006, 20:49:02 wysłana przez mroowek »

Offline maciek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 233
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Kwiecień 2006, 20:46:53 »
Cytat: "mroowek"
Tak, ale uprawnien masz do takie, jakie dala Ci organizacja. To ze nie mozesz glebiej nurkowac to jest sprawa przepisow lokalnych (ktore BTW odnosza sie tylko do nurkowan rekreacyjnych, a wiec jezeli jestes nurkiem technicznym, lub nurkiem na szkoleniu nie obowiazuja).


a jak odróżnić nurka technicznego od rekreacyjnego? bo moze jestem w błędzie ale jak ktoś nurkuje na 100m w blue hole, bo to jest jego pasja to chyba wykonuje techniczne nurkowanie rekreacyjne, oczywiście zakładam że posiada odpowiednie uprawnienia, gazy, itp. czy przepisy egipskie jakoś to precyzują? może nie można nurkować głębiej niż 30 m na powietrzu?


pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez maciek »
pozdrawiam serdecznie

Offline mroowek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
    • http://www.deepdiversteam.prv.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Kwiecień 2006, 20:52:34 »
Cytat: "maciek"
a jak odróżnić nurka technicznego od rekreacyjnego?

Hehe i tu jest wlasnie najwiecej zabawy, bo prawo egipskie tego nie reguluje. W ten sposob nurkiem technicznym jest ten, kto uwaza sie za nurka technicznego, zglosi to przewodnikowi i podpisze odpowiedni papior (oczywiscie uzyska zgode przewodnika na nurkowanie). Domyslnie nurkami technicznymi sa osoby, ktore maja stopnie w organizacjach powszechnie uwazanych za techniczne (dla Egipcjan w wiekszosci wypadkow wystarczy, zeby bylo "technical" w nazwie). Taka specifika lokalnego ;) prawa.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez mroowek »

Offline maciek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 233
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Kwiecień 2006, 21:01:34 »
hehehe ale jaja czyli jak zrobie sobie w KDP stopień PT a w nazwie nie ma technical tylko trimix to nic że max głębokość wyraża sie w PPO2 i PPN2 koleś w egipcie mi powie ze skoro nie jestem technical to moge spakować swoje 2 stage'e twina i kilka kilo innego szpeju i spadać do polski. bolanda dziwna kraj ale egiptowo też jest niezłe  :lol: nie bylem w egipcie ale wydaje mi sie że tą kwestie reguluje doskonale $ tak samo jak i u nas w wielu przypadkach  :?


pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez maciek »
pozdrawiam serdecznie

Offline mroowek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
    • http://www.deepdiversteam.prv.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Kwiecień 2006, 22:54:55 »
Na cale szczescie praktyka jest taka, ze jak juz jestes nurkiem technicznym, to zapewne nie pojedziesz na nurkowanie z baza "The Cheapest Egyptian Divers", ktora ledwo zna sie na nurkowaniu i to nie zawsze,  tylko wybierzesz baze, ktora ma taki profil dzialalosci i zapewnia odpowiednie warunki do wykonywania tego typu nurkowan (a wiec zapewne europejskiej, badz innej, w kazdym razie nie egipskiej).

Oni juz tam beda wiedziec co z Toba zrobic i zapewne samo pokazanie plastiku nie wystarczy. Nie znaczy to oczywiscie, ze nie ma wariatow, ktorzy beda "oszczedzac" kosztem swojego bezpieczenstwa, ale coz - znam tez ludzi, ktorzy wala trzycyfrowe glebokosci na powietrzu  #-o

Dla scislosci - nie ma rekreacyjnych nurkowan technicznych ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez mroowek »

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Kwiecień 2006, 23:42:26 »
Cytat: "mroowek"
nie ma rekreacyjnych nurkowan technicznych

To chyba różnie rozumiemy rekreacyjne, bo ja wszystkie nurkowania, które nazywamy technicznymi uważam za rekreacyjne (320 Nuno Gomesa też). :D

Najlepsze pozdrowienia.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar

Offline mroowek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
    • http://www.deepdiversteam.prv.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Kwiecień 2006, 00:01:19 »
Cytat: "tatar"
wszystkie nurkowania, które nazywamy technicznymi uważam za rekreacyjne (320 Nuno Gomesa też)

Można i tak, ale obawiam się, że ten pogląd należałoby uznać za odosobniony ;)

Ale wracając do meritum wątku - projekt nowych przepisów wykonawczych utknął gdzieś między komisją, która rozpatrywała go merytorycznie a organem politycznym, tak więc myślę, że w związku z poważnym zamieszaniem na scenie politycznej nie należy się spodziewać jakichś nagłych zmian w tej materii.
Póki co wszelkie sprawy będą zapewne oceniane na podstawie przepisów ogólnych (postaram się znaleźć odpowiednie i przytoczyć je tutaj).

Proponuję więc trzymać się ściśle tych najbardziej elementarnych zasad dobrej praktyki nurkowej, gdyż w razie czego o kwalifikacji prawnej będzie decydować głównie ich zachowanie bądź nie.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez mroowek »

Offline kolucho

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Kwiecień 2006, 01:13:36 »
Cytat: "mroowek"
Nie napisalem, ze "mozna je stosowac", tylko, ze "isnieje mozliwosc zastosowania" takowych. To znaczna roznica. Nie oznacza to, ze mozna na ich podstawie wydac uprawniania, ale gdyby byla jakas sprawa, w ktorej kluczowa role odgrywalaby kwestia uprawnie (papierkow) jest teoretyczna mozliwosc zastosowania uchylonych przepisow w celu usuniecia luki.

Nie bardzo rozumiem co masz na mysli :? Jak dla mnie to nie ma aktow prawnych na mocy ktorych mozna przeprowadzac szkolenia i wydawac dokumenty. Z prawnego punktu widzenia wczesniejsza ustawa nie istnieje i nie mozna sie w zaden sposob do niej odwolywac. Do momentu wydania nowych rozporzadzen tak naprawde zaden kurs nie powinien miec miejsca.. Poprostu polska paranoja :evil: Pozdrawiam :mrgreen:

PS Projekt Rozporzadzenia Ministra Sportu w sprawie uprawiania żeglarstwa juz jest (dostepny tutaj) wiec mam nadzieje ze w sprawie pletwonurkowania tez :wink:
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez kolucho »

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Kwiecień 2006, 09:14:21 »
Cytat: "mroowek"
Można i tak, ale obawiam się, że ten pogląd należałoby uznać za odosobniony

Właśnie wydaje mi się, że jakoś inaczej definiujemy nurkowania rekreacyjne. Ja nurkowania dzielę na pofesjonalne (prace podwodne, militarne) - za które ktoś nam płaci i rekreacyjne - za które sami płacimy. Nurkowania techniczne należą do tej drugiej grupy - są robione dla przyjemności i są formą rekreacji. A że ekstremalne - tak samo jak dla mnie downhillowe kolarstwo górskie... :D

Najlepsze pozdrowienia.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar