Autor Wątek: Czy kursy i uzyskane uprawnienia sa zgodne z prawem?  (Przeczytany 17558 razy)

Offline kolucho

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
Czy kursy i uzyskane uprawnienia sa zgodne z prawem?
« dnia: 12 Kwiecień 2006, 21:25:33 »
Ostatnio dowiedzialem sie ze kursy m in zeglarskie i motorowodne oraz przyznawane uprawnienia ktore maja miejsce po 31 listopada 2005 sa nielegalne :? A to za sprawa wygasniecia ustawy je regulujacej dostepnej tutaj. Po jej lekturze dochodzimy do wniosku ze ta sama ustawa dotyczy pletwonurkowania a dokladniej:

Art. 53c. 1. Uprawianie płetwonurkowania wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji potwierdzonych stosownym dokumentem oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
2. Dokumenty potwierdzające uzyskane kwalifikacje wydają krajowe i zagraniczne szkoleniowe organizacje nurkowe. Instruktorzy tych organizacji przeprowadzają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej szkolenia według systemu szkolenia danej organizacji, zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu. System szkolenia powinien uwzględniać stopnie wyszkolenia określone w odpowiednich Polskich Normach dotyczących płetwonurkowania.
3. Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do uprawiania płetwonurkowania potwierdzone dokumentem wydanym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej mogą uprawiać płetwonurkowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie posiadanych kwalifikacji.
4.Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu określi, w drodze rozporządzenia, zasady bezpieczeństwa przy uprawianiu płetwonurkowania, biorąc pod uwagę odpowiednie Polskie Normy dotyczące płetwonurkowania.".

5. Dotychczasowe przepisy wykonawcze w zakresie uprawiania płetwonurkowania, wydane na podstawie art. 53 ust. 2 ustawy wymienionej w art. 1, zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 53c ust. 4 ustawy wymienionej w art. 1, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Ustawa została ogłoszona drukiem w dni 16 maja 2005 r. + 14 dni + 6 miesięcy = 30 listopada 2005

Od 1 grudnia 2005 wszystkie „Dotychczasowe przepisy wykonawcze w zakresie uprawiania pletwonurkowania, wydane na podstawie art. 53 ust. 2 ustawy wymienionej w art. 1” utraciły ważność. Nowe przepisy wykonawcze na ich miejsce nie zostały wydane. Czy wiec uprawnienia uzyskane na trwajacych kursach beda wazne :?:
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez kolucho »

Offline Malysz

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Kwiecień 2006, 08:39:41 »
Umowy miedzynarodowe (a posiadamy uprawnienia CMAS Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques) maja pierszenstwo nad prawem lokalnym, wiec moga nam skoczyc. Typowo polskimi uprawnieniami sa uprawnienia LOKowskie, ktore do niczego nie uprawniaja (prawie).
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Malysz »
\"Rzeczy poważne należy traktować lekko\"

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Kwiecień 2006, 09:06:53 »
Cytat: "Malysz"
Umowy miedzynarodowe (a posiadamy uprawnienia CMAS Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques) maja pierszenstwo nad prawem lokalnym

A kto zawierał umowę międzynarodową uznającą uprawnienia CMAS? Chyba nie rząd ani władza ustawodawcza. A poza tym - kto wie jakie uprawnienia mają nurkowie CMAS (bez KDP)?

Najlepsze pozdrowienia.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar

Offline Malysz

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Kwiecień 2006, 09:23:36 »
ze strony KDP:

Cytuj (zaznaczone)
Statutowe zadania wypełniane są przez KDP poprzez [...] nadawanie uprawnień, certyfikatów międzynarodowych, propagowanie działalności podwodnej i reprezentowanie kraju w międzynarodowych organizacjach płetwonurkowych.


Nadają uprawnienia miedzynarodowe. A wg. tego co tu wyżej napisano na calym swiecie bylyby wazne uprawnienia nadane w Polsce tylko nie w Polsce?!
Chociaz w Kaczolandzie wszystko jest mozliwe.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Malysz »
\"Rzeczy poważne należy traktować lekko\"

Offline mroowek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
    • http://www.deepdiversteam.prv.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Kwiecień 2006, 09:47:01 »
Pobieznie zapoznalem sie z tematem. Wyglada na to, ze faktycznie mamy luke w prawie, ale trzebaby to dokladnie zbadac, zanim zacznie sie formulowac takie wnioski. Sprobuje zajac sie tym przez swieta i poszukac odpowiedzi.

Co do uprawnien miedzyanrodowych, to nie jest do konca tak, jak napisal Malysz, gdyz uprawnienia wydawane sa przez KDP jako federacje zrzeszona CMAS, a nie CMAS osobiscie (CMAS nie zajmuje sie nadawaniem uprawnien, ale tworzeniem i zatwierdzaniem programow szkoleniowych). Oczywiscie rozpatrujemy to w kontekscie prawnym.

Moznaby jednak podazyc w kierunku, ktory zaproponowal Malysz i przyjac linie obrony, opierajaca sie na ustawodastwie Unii, ktore faktycznie obowiazuje u nas bezposrednio (w wiekszosci przypadkow). Z uwagi na znaczna szczegolowosc tematu sprawa nie jest taka latwa do rozwiazania.

Jednak na pytanie:
Cytat: "kolucho"
Czy wiec uprawnienia uzyskane na trwajacych kursach beda wazne
uspokoje Was - jezele uprawnienia nadawane przez KDP PTTK, ktora wchodzi w skald komisji sejmowej do spraw spotru (dokladnie nie pamietam ktorej) mialyby byc "nielegalne", to bardziej "legalnych" dokumentow w Polsce nie mozna uzyskac.

W razie braku nowych przepisow wykonawczych istnieje mozliwosc zastosowania uchylonych. Z tego co widze, prace nad nowymi jednak trwaja. Jak sie zapewne domyslacie, sa jednak inne, wazniejsze w tym momencie sprawy ustawodawcze do zalatwienia (becikowe ;) )

Cytat: "tatar"
uprawnienia mają nurkowie CMAS (bez KDP)?

Takie, jakie nada im dana federacja, zrzeszona w CMAS, jezeli jej program jest zatwierdzony i zgdodny z prawem danego panstwa.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez mroowek »

Offline maciek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 233
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Kwiecień 2006, 12:17:45 »
moze znów zacznie sie kombinowanie jak by tu z nas kase wytrzepać i "naprawić" co jeszcze jest nie naprawione, tym razem bedą działać "fachowcy" z nowego układu o przepraszam z Przenajświetszej IV RP, wedle znanej maksymy "co by tu jeszcze spieprzyć panowie"  #-o  



pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez maciek »
pozdrawiam serdecznie

Offline kolucho

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Kwiecień 2006, 13:25:11 »
Cytat: "Malysz"
Umowy miedzynarodowe (a posiadamy uprawnienia CMAS Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques) maja pierszenstwo nad prawem lokalnym, wiec moga nam skoczyc. Typowo polskimi uprawnieniami sa uprawnienia LOKowskie, ktore do niczego nie uprawniaja (prawie).
Ustawa wyraznie mowila:
Dokumenty potwierdzające uzyskane kwalifikacje wydają krajowe i zagraniczne szkoleniowe organizacje nurkowe. Instruktorzy tych organizacji przeprowadzają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej szkolenia według systemu szkolenia danej organizacji, zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu.System szkolenia powinien uwzględniać stopnie wyszkolenia określone w odpowiednich Polskich Normach dotyczących płetwonurkowania.

Cytat: "mroowek"
uspokoje Was - jezele uprawnienia nadawane przez KDP PTTK, ktora wchodzi w skald komisji sejmowej do spraw spotru (dokladnie nie pamietam ktorej) mialyby byc "nielegalne", to bardziej "legalnych" dokumentow w Polsce nie mozna uzyskac.

W razie braku nowych przepisow wykonawczych istnieje mozliwosc zastosowania uchylonych. Z tego co widze, prace nad nowymi jednak trwaja.


Znajomy ktory orientuje sie w tym temacie lepiej przedstawil mi to tak:
"W obecnym stanie prawnym ich organizacja (tj kursow motorowodnych, zeglarskich, pletwonurkowych itd -przyp autora) jest nielegalna. Proces szkolenia dostosowany jest do obowiązującycyh przepisów (a tych nie ma). Identyczna sytuacja była w zeszłym roku w szkoleniach na prawo jazdy - i przez 6 tygodni w całym kraju nie było ani jednego szkolenia."
Nie mozna rowniez stosowac przepisow ktore juz nieobowiazuja.. Sa one juz niewazne i z wydawaniem jakichkolwiek dokumentow czy organizacja kursow nalezy poczekac do momentu ukazania sie nowych. Nie jestem mocny z prawa ale bycmoze jakims rozwiazaniem dla kursow bedzie fakt ze zaczely sie one podczas obowiazywania jeszcze "starych" przepisow. Moze ktos z Forumowiczow polapie sie w tym bo poki co to niczego nie mozemy byc pewni :evil:
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez kolucho »

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Kwiecień 2006, 13:50:43 »
Cytat: "Malysz"
Nadają uprawnienia miedzynarodowe. A wg. tego co tu wyżej napisano na calym swiecie bylyby wazne uprawnienia nadane w Polsce tylko nie w Polsce?!
Na całym świecie, gdzie nie są sprzeczne z prawem lokalnym np. w Egipcie możesz nurkować najwyżej do 30 m niezależnie od tego do ilu uprawnia Cię P2 lub P3.

Cytat: "kolucho"
Proces szkolenia dostosowany jest do obowiązującycyh przepisów (a tych nie ma).

Jeśli nie ma przepisów, to nic nie jest zabronione, więc jest dozwolone. Taka jest moja, całkowicie niefachowa, opinia. Jednak podobny problem mają np. taternicy z PZA (nielegalne kursy, nielegalni instruktorzy).

Ja coraz bardziej przekonuję się, że najlepiej by było, gdyby nurkowanie pozostało poza wszelkimi regulacjami prawnymi.

Najlepsze pozdrowienia.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar

Offline kolucho

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Kwiecień 2006, 14:26:52 »
Cytat: "tatar"
Jeśli nie ma przepisów, to nic nie jest zabronione, więc jest dozwolone.
Niestety organizacja kursow oraz wydawanie uprawnien musi byc zgodne i na mocy jakis obowiazujacych aktow prawnych..
Cytat: "tatar"
Ja coraz bardziej przekonuję się, że najlepiej by było, gdyby nurkowanie pozostało poza wszelkimi regulacjami prawnymi.

W polskich realiach wiekszosci rzeczy zrobiloby by to dobrze :|
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez kolucho »

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Kwiecień 2006, 17:07:42 »
Cytat: "kolucho"
Niestety organizacja kursow oraz wydawanie uprawnien musi byc zgodne i na mocy jakis obowiazujacych aktow prawnych..

Ale niekoniecznie poświęconych wprost tej dziedzinie. Czy są akty prawne poświęcone kursom fotografii i uprawnieniom do obsługi telefonu komórkowego?

Najlepsze pozdrowienia.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar