Autor Wątek: Konserwatyzm modelu i użytkowania  (Przeczytany 519 razy)

anarchista

  • Gość
Konserwatyzm modelu i użytkowania
« dnia: 04 Listopad 2011, 10:38:32 »
Kanserwatyzm to wyświechtane określenie.

Można uskuteczniać np takie określenia:

Cytat: "te_pe"
pozwolę sobie zacytować TomMa - lekarza i nurka technicznego:

Jak mam rozumieć "konserwatyzm"?


W przypadku dośc prostych komputerów rekreacyjnych ten konserwatyzm to w istocie skracanie czasu bezdekompresyjnego. Komputer próbkuje stale głebokość i ustala czas bezdekompresyjny na podstawie róznych parametrów, w najprostszym przypadku głebokości średniej, zwykle z dodatkowymi czynnikami jak temperatura wody, wysokość npm. Przyjmując np. NDL dla 30 m 20 min ustawienie wiekszego konserwatyzmu (zwykle w postaci stopni typu P1 P2 P3 lub w podobny sposób) skutkuje przyjęciem przez komputer czasu 15 min lub 10 min jako NDL.
Czyli wcześniej pokaże dekompresję jeśli ma ustawiony większy koserwatyzm.
Tym samym wskazywana do zrealizowania dekompresja dla tego samego nurkowania będzie tym dłuższa, im wcześniej przekroczony zostanie limit NDL.
Wskazania przystanków zazwyczaj są wzięte wprost z tabeli Buehlmanna, stąd rekreacyjne komputery wskazują zazwyczaj tylko płytką dekompresję.
Algorytmy reklamowane przez producenta (np. Suunto RGBM) zwykle obliczają tylko sufit dekompresyjny, osobne wskazanie. Czasy deko zaś pochodzą wprost z tabel - to asekurantyzm producenta i opieranie sie na uznanym wzorcu.
Inaczej działa tylko kilka komputerów tzw. "technicznych": VR3/VRx, OSTC, DR5, X1 i podobne.
Cytuj (zaznaczone)
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2011 20:00   


Konserwatyzm to rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo dekompresji, może być to modelowe działanie lub użytkowe.

Zupełnie nie ma opowieść "TomM" odzwierciedlenia w tym co możemy zrobić z modelem dekompresyjnym.
W sąsiednim temacie udało się pokazać jak zmienia się profil gdy zmienimy wartości ciśnień przesyceń. Można zmniejszyć Mo i/ lub ΔM. Gdy te wartości maleją pojawiają się głębsze przystanki, które owocują wydłużeniem dekompresji i kontrolą końca dekompresji przez wyższe przedziały.


Zmniejszenie ciśnień przesyceń daje dłuższą dekompresję z głębszymi przystankami.

Kolejna metoda to modele nie symetryczne, w których odsycanie jest wolniejsze niż nasycanie, dają lepsze zróżnicowanie przy odwróconych profilach, na początku płytko potem głęboko.

Spowolnienie odsycania daje wydłużenie czasu dekompresji i podnosi bezpieczeństwo.

Innym sposobem podniesienia konserwatyzmu jest zaliczanie czasu wynurzania do czasu dennego, mimo możliwości obniżania prężności w szybkich tkankach, w obliczeniach uwzględniamy nie zmieniony stan nasycenia. To również poniesienie bezpieczeństwa.

Też przyjęcie dłuższego czasu dennego niż faktycznie wykonany jest metodą podnoszenia konserwatyzmu użytkowanika modelu dekompresyjnego.

Temat oddzieliłem od czysto obliczeniowego, żeby więcej osób odważyło się rozmawiać.

pozdrawiam rc
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez anarchista »