Zapraszam do Dworku na bardzo ciekawe wydarzenie....
Impreza ta adresowana jest do ludzi z „otwartymi głowami” – ciekawych świata, barwnych historii oraz oryginalnych filmów i zdjęć ze wszystkich kontynentów. Jej głównymi bohaterami są prawdziwi pasjonaci i poszukiwacze przygód: zarówno postaci już uznane i cenione w podróżniczym środowisku, jak i ich młodzi, zdolni następcy, globtroterzy również mający w swoim dorobku ambitne dokonania, nierzadko światowej rangi. Podczas Spotkań, jedni i drudzy opowiadają publiczności o swoich niezwykłych wyprawach po świecie.
Zmagania z górą Bogini Śmierci (dziś i przed 70 laty), zaglądanie w głąb najpilniej strzeżonych tajemnic jaskiń Wyspy Wielkanocnej i oddziaływanie na człowieka ciśnienia pięciokrotnie przewyższającego to wytwarzane w oponie samochodu ciężarowego: wszystkich ludzi ciekawych świata i spragnionych autentycznych, soczystych opowieści o podróżach zapraszamy w połowie listopada (zachowujemy ten sam termin co rok temu) do Krakowa na wyjątkową imprezę. Spotkania Podróżników i Eksplorerów to wydarzenie, którego głównymi bohaterami są prawdziwi pasjonaci i poszukiwacze przygód – z Małopolski i nie tylko.
Wśród nich zarówno postaci dobrze znane i cenione w podróżniczym środowisku, jak i – a może przede wszystkim – młodzi, ambitni globtroterzy, żeglarze i alpiniści także mający już w swoim dorobku znakomite dokonania, nierzadko światowej rangi. Większość to uczestnicy i prelegenci (nierzadko wielokrotni i wielokrotnie nagradzani) Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni, dlatego krakowskie SPiE to impreza obowiązkowa dla tych, którzy już nie mogą doczekać się najbliższej edycji Kolosów, a równocześnie chcieliby przypomnieć sobie to, co działo się nad morzem ostatnim razem.
Krótko mówiąc – dwa w jednym: zarazem wstęp do Kolosów i ich retrospektywa. Podczas Spotkań zobaczymy m.in., jak wyglądał powrót Bronisława Malinowskiego na Wyspy Trobrianda, czym był i jest indiański Najdłuższy Marsz (opowie nam o nim jego jedyny europejski uczestnik), a także dlaczego w Paragwaju szaman chodzi w trampkach a Matka Boska patronuje Przemytnikom. Będzie też mowa o historycznym rejsie czeskich żeglarzy dla uczczenia żeglarza portugalskiego (w służbie hiszpańskiej), motocyklowej przeprawie przez Afganistan oraz przeciskaniu się „polskimi” korytarzami Alp Salzburskich. Ponadto relacje z niesamowitych ekspedycji rowerowych: przez Karakorum, Tybet i Himalaje (Piotr Milaniak), przez Andy i pustynię Atacama (Piotr Strzeżysz) oraz w poszukiwaniu wodospadów, których nie ma (Arkadiusz Ziemba na Madagaskarze). Na deser prelekcja-niespodzianka oraz film Marka Klonowskiego z wyprawy przez siedem lodowców Ameryki Północnej i zdobycia (przy okazji) najwyższego szczytu Kanady, Mount Logan.Podobnie jak w poprzednich latach, w Krakowie gościć będziemy również bohaterów najwybitniejszych przedsięwzięć eksploracyjnych XX wieku. W tym roku swoje dokonania zaprezentuje Leszek Cichy, pierwszy (obok Krzysztofa Wielickiego) człowiek na świecie, jaki stanął zimą na szczycie Mount Everestu. Swoją prelekcją rozpocznie obchody 30. rocznicy historycznej wyprawy, w trakcie której dokonał tego wyczynu. Gościem specjalnym imprezy będzie też Radosław “Chopin” Siuda, który opowie o ostatniej afrykańskiej podróży Kingi Choszcz.
Jest też coś o nurkowaniu
W poszukiwaniu dna absolutnego
Krzysztof Starnawski
fot. Marcin Jamkowski / AdventurePictures.eu
Za ustanowienie rekordu Polski w nurkowaniu głębinowym w jaskiniach (130 m), otrzymał Kolosa '99 w kategorii Wyczyn Roku. Rok później, w tej samej jaskini – Hranická propast na Morawach – zszedł pod powierzchnię wody o ponad 50 m niżej, osiągając imponującą głębokość 181 m. Ten wynik wyniósł go do ścisłej światowej czołówki nurków jaskiniowych i zapewnił trwałe miejsce w historii sportów ekstremalnych.
Po 10 latach Krzysztof Starnawski przypomni nie tylko te wyczyny, ale także najdłuższe nurkowanie poziome w Meksyku i pierwsze polskie nurkowanie na Biegunie Północnym, zabierając publiczność w rejony, w których działające na człowieka ciśnienie pięciokrotnie przewyższa to wytwarzane w oponie samochodu ciężarowego.
Krzysztof Starnawski – polski sportowiec ekstremalny, płetwonurek, speleolog, taternik. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem.
Więcej informacji i program
www. kolosy.pl/spe2009.php Zajazd Kościuszkowski, ul. Białoprądnicka 3
Wstęp wolny
Jak trafić? Najlepiej dojechać autobusem na ul. Prądnicką i tam już parę kroków.
Tu mapka dojazdu
http://www.dworek.krakow.pl/mapa