Autor Wątek: u-boot  (Przeczytany 3514 razy)

Offline Tomasz Łach

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
u-boot
« dnia: 28 Lipiec 2012, 10:15:40 »
Z portalu interia.pl


Wrak niemieckiego U-boota w kanadyjskiej rzece
Sobota, 28 lipca (07:30)
 
W kanadyjskiej rzece Churchill, na Labradorze, nurkowie znaleźli najprawdopodobniej wrak niemieckiego U-boota z czasów drugiej wojny światowej. Wrak znajduje się 100 km od ujścia rzeki - poinformowały media w Kanadzie.
Fakt, że jest to rzeczywiście niemiecki okręt podwodny musi jeszcze zostać potwierdzony przez specjalistów. Zajmuje się tym m.in. rząd prowincji Nowa Fundlandia i Labrador.

Znaleziska dokonano przypadkiem, podczas przeszukiwania dwa lata temu rzeki Churchill sonarem w związku z zaginięciem trzech osób. Podczas analizowania uzyskanych obrazów okazało się, że jest na nich trzydziestometrowy obiekt. Po porównaniu z obrazami różnych wraków kanadyjscy nurkowie uznali, że na dnie tej najszerszej rzeki półwyspu może znajdować się niemiecki U-boot.

 
 
Rejon, gdzie znaleziono wrak, był podczas drugiej wojny światowej ważnym terenem wojskowym. Zbudowano tam m.in. bazę lotniczą, która jako CFB Goose Bay nadal jest używana. U-booty torpedowały statki w pobliżu wybrzeży Nowej Fundlandii i Labradoru, zaś tuż po zakończeniu wojny jeden z okrętów poddał się siłom kanadyjskim i wpłynął do portu.

Ambasada Niemiec w Ottawie potwierdziła, że U-booty działały w pobliżu rzeki Churchill, choć uznano, że byłoby to "sensacyjne i niezwykłe", gdyby jeden z tych okrętów wpłynął tak daleko w głąb rzeki. Do dziś nie są znane losy kilkunastu niemieckich U-bootów.

Przy tym, nawet jeśli zostanie potwierdzone, że na Labradorze znajduje się wrak niemieckiego okrętu, nie będzie on wydobywany. Taka jest oficjalna polityka zarówno armii niemieckiej, jak i kanadyjskiej, które zatopione jednostki uznają za grobowce.

Ciekawostką w całej historii jest to, że 20 lat temu napisana została powieść o niemieckim U-boocie, który wpłynął do rzeki Churchill, a jego załoga zdezerterowała - przypomniał portal Cbc.ca.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Tom