Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - wwwojtus

Strony: [1]
1
Forum ogólne / Loic Leferme nie żyje
« dnia: 11 Kwiecień 2007, 17:04:43 »
tutaj info o wypadku: Rekordzista świata nie żyje

znowu bicie rekordu...

2
Akcje klubowe / Łagów 2006 - jak bylo i co sie dzialo :)
« dnia: 18 Lipiec 2006, 15:35:45 »
kruca bomba, napiszcie wreszcie jak bylo i co robiliscie i kto wygral i jaki byl chrzest i w ogole bo juz mnie tu skreca kapeczke ;)

juz wam temat zalozylem, wiec teraz tylko wystarczy opisac conieco :)

3
Hajdpark / Myślenie o przyszłości
« dnia: 23 Maj 2006, 17:29:49 »
Małpy myślą o przyszłości

Cytuj
Małpy myślą o przyszłości

W pewnej estońskiej bajce dziewczynce przyśnił się pyszny deser. We śnie nie było jednak sztućców i nie można było skosztować smakołyku. Następnej nocy bohaterka zabrała do łóżka łyżkę. Zainspirowani tą historyjką naukowcy zastanawiali się, czy przygotowywanie narzędzi na wypadek przyszłych zastosowań jest wyłącznie ludzką cechą, czy też wyewoluowało wcześniej i inne zwierzęta również są do tego zdolne.

Od dawna wiadomo, że zwierzętom zdarza się używać narzędzi, ale patyki do łowienia pożywnych larw lub kamienie do rozbijania orzechów są porzucane natychmiast po posiłku. Takie czynności jak chociażby pakowanie się przed podróżą (wydawałoby się typowo ludzkie) wymagają natomiast wybiegania myślami w przyszłość, a nie tylko doraźnego zaspokajania swoich potrzeb. Czy nasi najbliżsi kuzyni - małpy człekokształtne - potrafią coś zaplanować?

Test łyżki

Żeby to sprawdzić, Nicholas Mulcahy i Josep Call z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku zaprojektowali "test łyżki" dla pięciu szympansów bonobo i pięciu orangutanów. Wyniki zamieszcza najnowszy numer "Science".

W pomieszczeniu przeznaczonym do eksperymentu rozłożono smakołyki w ten sposób, by nie można było do nich sięgnąć bez użycia określonego narzędzia - jedynego spośród kilku dostępnych. Zwierzęta bawiły się i uczyły, który sprzęt pozwala im się dobrać do jedzenia, po czym "wyproszono" je do sąsiedniego pomieszczenia. Część z nich, jak się okazało, zabrała narzędzia ze sobą. Sprzęt, który pozostał, usunęli naukowcy.

Po godzinie małpy znów wpuszczano do środka. Tym razem nie było tam rzeczy, które pomogłyby zwierzętom poczęstować się winogronami czy sokiem. Od czego jednak spryt i przezorność! Zwierzęta przyniosły ze sobą te narzędzia, które zabrały wychodząc, i z ich pomocą dobrały się do jedzenia. Podobnie zachowywały się w kolejnych próbach. Radziły sobie z zadaniem także wtedy, gdy od pierwszego poczęstunku minęło 14 godzin.

Małpy zabierały właściwe narzędzia nie dlatego, że potrzebowały ich w danym momencie, lecz ponieważ spodziewały się, że sprzęt przyda się w przyszłości - uznali naukowcy.

Przekąska z premedytacją

Według Mulcahy'ego i Calla eksperyment dowodzi zdolności małp do przewidywania i planowania. Badacze prowadzili go równocześnie na szympansach i orangutanach, żeby ustalić, w którym momencie ewolucja mózgu pozwoliła na rozwinięcie się takiej zapobiegliwości. Nie udało się tego datować, ponieważ przedstawiciele obu gatunków podobnie poradzili sobie z zadaniami. To może znaczyć, że o przyszłości myślał już wspólny przodek ludzi, szympansów i orangutanów - żyjący przynajmniej 14 mln lat temu.

Co ciekawe, badania na ptakach krukowatych wskazują na podobne zdolności nawet u tej grupy zwierząt. Naukowcy powątpiewają jednak, byśmy odziedziczyli tego typu myślenie po przodku wspólnym z wronami - najsprytniejsze ptaki musiały wykształcić je niezależnie od ssaków naczelnych. Kluczem do zrozumienia ewolucji ludzkiego mózgu są więc nadal małpy i to na nich koncentrują się badania.

Nie mięśnie się liczą, tylko wyobraźnia

W poszukiwaniu neurologicznych podstaw planowania zespół japońskich naukowców przeprowadził eksperyment na dwóch makakach. Wyniki opublikował najnowszy numer tygodnika "Neuron". Zwierzęta nauczono gry komputerowej, w której kursor musiał pokonać prosty labirynt. Małpa sterowała ruchami kursora za pomocą czujników umieszczonych na nadgarstkach. Jeśli udało się jej zaprowadzić kursor do celu, nagradzano ją sokiem. Zadanie nie było zbyt trudne i naukowcy nie wątpili, że zwierzęta sobie poradzą. Rzeczywiście - oba makaki osiągnęły 90 proc. skuteczności. Interesujące było to, co w tym czasie działo się w ich mózgach.

Uczeni rejestrowali aktywność kory mózgowej w czasie, gdy makak prowadził kursor przez labirynt. Szczególnie zaś ciekawiło ich to, jakie obszary są aktywne, gdy wyświetlił się już nowy labirynt, ale nie padła jeszcze komenda "start". W tym czasie mózg planował kolejną rundę.

Zaskakujące, że w bardzo niewielkim stopniu aktywność mózgu odzwierciedlała wówczas ruchy nadgarstków małpy. Ruchy mięśni były wyraźnie "widoczne" w mózgu dopiero w czasie rozgrywki. Natomiast wcześniej - na etapie planowania - uaktywniało się sporo innych neuronów. Przerwy wymuszane przez grę pozwoliły ocenić, czy neurony aktywne w danym momencie związane są bezpośrednio z ruchami mięśni, czy też odpowiadają planowaniu przyszłych posunięć. O ile w trakcie samej rozgrywki mózg na bieżąco zajmował się poszczególnymi ruchami nadgarstków, o tyle na etapie planowania aktywne były zupełnie inne obszary. To zaskoczyło badaczy - makaki niemal nie myślały o tym, co mają za chwilę zrobić z rękami, ale wyraźnie myślały o czymś innym. W dodatku plan nie obejmował wyłącznie najbliższego posunięcia, ale pokonanie całego labiryntu. Naukowcy doszli do wniosku, że w mózgu małpy pojawia się od razu kompletny plan działania. Nie dotyczy on mechanicznego machania rękami, tylko kolejnych ruchów... kursora na monitorze. Innymi słowy, makaki najpierw szczegółowo wyobrażały sobie trasę kursora, a potem opracowany plan wprowadzały w życie. Jakże to dalekie od wyobrażenia, że zwierzęta są żywymi maszynami.

- Zakładamy, że planowanie wielu posunięć zaobserwowane u małp tak samo działa u ludzi - wyjaśnia główny autor pracy Hajime Mushiake z Uniwersytetu Tohoku. - Neurony w małpim mózgu przetwarzają informacje z wyprzedzeniem i tworzą plan działania opierający się na sekwencji zdarzeń.

Umysły zwierząt są znacznie bliższe naszemu umysłowi, niż sądzono jeszcze niedawno. Musimy się z tym faktem pogodzić, skoro dajemy małpom narzędzia do rąk, albo - co gorsza - pozwalamy im grać w gry komputerowe.


czyli taka mala kontynuacja o zwierzatkach i planowaniu :)
to juz jest jakis dowod no nie?

4
Akcje klubowe / Zanim założysz temat
« dnia: 10 Luty 2006, 15:12:18 »
Akcja klubowa oznacza, że:
1. organizacją zajmuje się zarząd, bądź osoba przez niego upoważniona
2. impreza ma charakter otwarty
3. impreza ma charakter integracyjny
4. odpowiednio wczesniej nastepuje należyte ogłoszenie (baseny, informacja w klubie na tablicy)
Jeżeli Twoja informacja nie mieści się w tych kategoriach, załóż proszę temat na forum ogólnym, lub na forum nurkowania, wyjazy i imprezy prywatne.

5
Akcje klubowe / Krym 2005 - jak bylo?
« dnia: 14 Sierpień 2005, 13:58:38 »
Moim skromnym zdaniem bylo po prostu FAN-TA-STY-CZNIE!!!!!!!!

wsapniale nurkowania w krystalicznie czystej wodzie w zaginionych miastach i niezbadanych wrakach. spektakularne miejsca nurkowe, przy ktorych nawet indonezja jest typem paryz-dakar. roznorodnosc i bogactwo podwodnego zycia jest wrecz niewyobrazalna i prawdopodobnie niespotykana w innych akwenach.

do tego wspaniala infrastruktura i zaplecze nurkowe z bezbledna organizacja i zapewnionymi wszelkimi udogodnieniami jakie tylko mozna sobie wyobrazic. mila obsluga, rzetelni fachowcy i bezpiezcenstwo w trakcie milych i relaksujacych podrozy, to cechy ktore na dlugo pozostana w mojej, a mysle ze takze i reszty uczestnikow, pamieci.

dziekuje w imieniu chyba calej wyprawy naczelnikowi Siergiejowi za opieke nad nami i zapewnienie niezapomnianych i jakze malowniczych wrazen z tego wspanielego kraju o przeogromnym potencjale turystycznym.

szczegolne wyrazy uznania, a takze nie bojmy sie powiedziec, zazdrosci kieruje pod adresem kunsztu i kultury jazdy ukrainskich kierowcow. zadziwila mnie takze ich dbalosc o klienta oraz sklonnosc do niesienia altruistycznej pomocy i do rozwiazywania wszelkich problemow za pomoca prostego i zadowalajacego obie strony kompromisu.


ja osobiscie chetnie wroce tam za rok, bo juz zaczyna mi brakowac tego wspanialego klimatu.

6
Hajdpark / Środa + stary port = jedno piwko ;)
« dnia: 23 Listopad 2004, 17:28:58 »
W związku z nadchodzącą środą chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich krabowiczów oraz sympatyków klubu na dosłownie jedno piwko do Starego Portu ;)

Większość ekipy przypuszczalnie zejdzie się tam po basenie, ale wydaje mi się, że część (tak jak w zeszłym tygodniu) zadomowi się już tam nieco wcześniej.

Przypominam o promocji nurkowej, a co za tym idzie o konieczności wzięcia ze sobą papierów nurkowych (tańsze piwko!!).

Do zobaczenia! :)

7
W związku z nieudaną akcją "Gębczyce" proponuje zrobić jakieś fajne nurkowania w tym tygodniu. Proponowany termin to czwartek/piatek (w te dni raczej na 100% gdzies zanurkujemy, pewnie bedzie to Zakrzówek), ale jestem także ciekaw jakiś ciekawych propozycji na sobotę i niedzielę (nie mam transportu więc jestem uzależniony od propozycji innych).

Czekam na zgłoszenia i oferty, jeśli można tak powiedzieć ;)

8
Hajdpark / O niczym (a może być o wszystkim ;))
« dnia: 14 Lipiec 2004, 13:09:14 »
:idea: Skoro jest to Hajd Park - czyli o wszsystkim i o niczym, no to właśnie zakładam taki wątek, coby było śmieszniej trochę :D

Zakladam taki wątek po częsci dlatego, że strasznie mi się nudzi   ](*,)

A więc proszę pisać tutaj, jeśli chcecie, cos ciekawego, jak i nieciekawego, porywającego albo nużącego. Coś przy czym można się wzruszyć, pośmiać lub coś co można olać :)

Do dzieła:!:

Mam nadzieję, że mogę sobie taki wątek założyć :?:


No to może jeszcze napiszę, tak na początek, że za oknem słaba pogoda, nieciekawe chmurki, mam średnio wygodne krzesło i jestem głodny. A, no i niezmiernie wręcz mi się nudzi.

[ Dodano: 2004-07-16, 10:52 ]
śpieszę donieść, że już się tak nie nudzę gdyż dostałem małe zajęcie...

ale czemu nikt się tu ni chce wpiać? taki fajny wątek wymyśliłem...

Strony: [1]