Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Cyborg

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 32
21
Forum ogólne / Odp: Pływanie kraulem metodą Total Immersion
« dnia: 05 Sierpień 2016, 08:46:01 »
Tutaj gość płynie tym stylem: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sebastian-karas-chcial-poplynac-wplaw-z-kolobrzegu-na-bornholm,666100.html (100km przez Bałtyk)
chociaż nie używa nazwy Total Immersion.

23
http://www.tvn24.pl/pomorze,42/leba-powstanie-nowa-placowka-muzeum-archeologii-podwodnej,663246.html
"Słowiańskie łodzie z czasów wikingów, sztuka szkutnicza, zabytki wydobyte w czasie podwodnych badań archeologicznych - tak ma wyglądać nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Placówka ma powstać w Łebie w ciągu najbliższych trzech lat."

24
Forum ogólne / Odp: Pływanie kraulem metodą Total Immersion
« dnia: 20 Lipiec 2016, 17:56:47 »
W przypadku nauki pływania, brak deski (albo innego źródła wyporu) u początkującego pływaka - również dorosłego może być dużym problemem. Jeśli ktoś dopiero uczy się pływać i ledwo utrzymuje się przy powierzchni tak aby móc swobodnie oddychać to byle fala albo bryzg wody może spowodować zachłyśnięcie
No właśnie z tym jest problem - od małego się uczy: machaj odnóżami żeby utrzymać się na powierzchni. Później trudno oduczyć takiego odruchu. Tymczasem jedno z pierwszych ćwiczeń w TI polega na tym żeby nabrać trochę powietrza odepchnąć się i dać ponieść wodzie. "O dziwo" człowiek nie tonie. Nawet w słodkiej wodzie człowiek ma lekko dodatnią pływalność. Tylko żeby tego doznać trzeba się przełamać psychicznie i zwalczyć wyuczony odruch machania. Nauka efektywnego pływania żabką też tego wymagała: przez chwilę nic nie rób, szybuj a wcale nie będziesz tonąć. Podobnie dużo ludzi ma problem żeby położyć się płasko na plecach na wodzie i odpoczywać.

... szczególnie przy ćwiczeniach wymagających wysiłku i wymuszających szybszy oddech
A może zacząć od efektywności, żeby nie było potrzeby większego wysiłku ani szybkiego oddechu. A gdy ze wzrostem tempa wysiłek będzie konieczny nie będzie już problemu z tonięciem?

Co do bezpieczeństwa i nauki dzieci to jest akurat taki, dość ekstremalny przykład:
W USA jest taki problem, ze w dużej ilości gospodarstw mają małe, przydomowe baseny i w tych basenach tonie co roku spora liczba małych dzieci przy braku uwagi rodziców. Wymyślono więc taką szkołę autoratowictwa dla niemowlaków w takich sytuacjach. Uczy się malutkie dzieci żeby po wpadnięciu do wody nie krzyczały ani nie machały odnóżami tylko rozprostowały ręce i nogi na boki i spokojnie odczekały aż woda sama wyniesie je na powierzchnię twarzą do góry. Jak znajdą się na powierzchni to nadal mają się nie ruszać tylko zacząć się drzeć na cały regulator. Zadziwiające, ale to działa - efekty można zobaczyć na YouTube.

Nauka pływania to nie tylko praca nad stylem, ale również nad wydolnością, a sprinty albo trening interwałowy są do tego odpowiednie.
Znaczy "naucz się źle (nieefektywnie) pływać a przy okazji wyrobisz sobie kondycję? :-) No coś w tym jest, ale wybacz, nie pójdę tą drogą... ;-) 

Dla początkujących (szczególnie dla dzieci) takie kółka mogą być czasem nieodzowne - o ile dorosły człowiek nauczy się jazdy na rowerze z dwoma kółkami to małe dzieci mogą się szybko zniechęcić do nauki jeśli będą się co chwilę przewracać i obijać kolana. Tak jest np. z moją córką.
Jak już brniemy w dygresję: Może masz takie doświadczenia z córką, ale ja nauczyłem całą moją trójkę jazdy na rowerze i o ile rowerek 3-kołowy jest OK, to dokręcane kółka do normalnego roweru przynoszą więcej szkody niż pożytku. Bardziej sprawdza się tyczka wzdłuż rury podsiodłowej, ale ona wymaga zdecydowanie więcej zaangażowania ze strony uczącego.

25
Forum ogólne / Pływanie kraulem metodą Total Immersion
« dnia: 12 Lipiec 2016, 21:45:22 »
W zasadzie wątek ten powinien znaleźć się w dziale Szkolenia, ale nie mam tam praw zakładania nowych wątków wiec piszę tutaj.
Jestem świeżo po 2 dniowych warsztatach pływania kraulem metodą Total Immersion i muszę Wam powiedzieć że to działa.
Od lat uczestniczę w basenach karbowych. Byłem doskonalony w Krabie w technice pływania klasycznym (żabką) na zasadach: odbij się raz, podrzędnie, a później szybuj i to działa - jestem zawsze jednym z najlepszych jak nie najlepszym w tym stylu w grupie w której pływam. Byłem uczony pływania na bezdechu pod wodą: machnij nogami/rękami porządnie a później optymalizuj opływ w wodzie i to działa - mam tam jakieś skromne osiągnięcia (przyznam - mało jeszcze ćwiczyłem). Byłem też uczony kraula: machaj maksymalnie rękami i nogami a jakoś popłyniesz i to NIE działała. Znaczy: jakoś tam poruszam się do przodu ale wydatek energetyczny jest niesamowity - przepłynę 50-100m i mam dość. Pewnie mam słabą kondycję i koordynację ruchów, ale w klasycznym jakoś daję rade. Jak w standardowym/krabowym kraulu macham samymi nogami tak aż woda to pieni się za mną to poruszam się dopóki działa odbicie od ściany - później nic. Wiem że znaczna cześć grupy pływa swobodnie na dłuższe dystanse kraulem ale jakim kosztem? Dlaczego odcinki klasycznym są traktowane jako odpoczynek po kraulu? Bo taki kraul jest mało efektywny.
Dlatego spróbowałem nauczyć się kraula inną metodą. Zresztą nie jestem sam - namówił nie na to jeden z krabów pływających wcześniej z takimi samymi problemami jak ja. I to działa - po 2 dniach warsztatów jestem w stanie płynąć kraulem prawie bez wysiłku z prędkością jak wcześniej. Metoda Total Immersion zakłada w pierwszej kolejności optymalizację oporu opływu w wodzie a później dopiero sprawność napędu. Więcej szczegółów na: http://www.ti-europe.com. Metoda ta pewnie nie sprawdzi się na sprint 100m - tam trzeba się nie oszczędzać i trzeba napier*alać na max ale na dłuższych dystansach przynosi same korzyści. I takie są moim zdaniem potrzeby Kraba/nurkowe - pływać efektywnie na dłuższy dystans.
Ja jeszcze nie pływam pełnym stylem TI - brakuje mi koordynacji nóg, którą będę systematycznie dopracowywał. Praca nóg jest jednak minimalizowana w TI.
Wnioskuję jednak, żeby nasi instruktorzy pływania zaznajomili się chociaż z zasadami TI. Wystarczą takie warsztaty jak ja zaliczyłem. Później poćwiczyli we własnym zakresie i wyrobili sobie zdanie na temat tej techniki. Później mogą uczyć według oficjalnych podręczników TI i filmów instruktażowych, które są dostępne za niewielką kasę (sam mogę pożyczyć) . To nie musi  się nazywać "szkolenie według zasad TI". Byle metoda była dobra. Rozważcie to.

26
Akcje klubowe / Odp: Krabowa impreza airsoftowa
« dnia: 11 Lipiec 2016, 23:28:05 »
na Facebooku, bo podobno jeszcze żyją ludzie, którzy nie posiadają tam konta
Żyją, żyją i mają się dobrze w przeciwieństwie do desperatów którzy tylko dzięki temu funkcjonują ;-)
Ale dzięki za informację - dołączę :-)

27
Łowiectwo podwodne / Odp: skrzydlice w morzu śródziemnym
« dnia: 29 Czerwiec 2016, 12:10:33 »
"Do tego są całkiem smaczne"
I w tym nadzieja  ;)

28
Szkolenia / Odp: poczet krabowskich trzech gwiazdek
« dnia: 08 Czerwiec 2016, 11:40:49 »
Super! Gratulacje dla nowych P3 i ich instruktorów!

29
Co tak cicho po zawodach?
Ptaszki ćwierkają, że rekord Polski, obowiązujący od ponad 5 lat w STA poprawiła Adelina w wstrzymując oddech na 6 minut i 27 sekund!

30
Forum ogólne / Książka Homo Delphinus
« dnia: 17 Maj 2016, 17:49:09 »
Hej, kto pożyczył ode mnie jakiś czas temu książkę "Homo Delphinus" Jacquesa Mayola i nie oddał?
Przyznawać się i to już ;-)

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 32