Autor Wątek: Duchy z głębin Bałtyku. Steuben, Gustloff, Goya  (Przeczytany 851 razy)

Offline wodzu

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 795
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.labaj.com.pl
  • Stopień nurkowy: M1
Duchy z głębin Bałtyku. Steuben, Gustloff, Goya
« dnia: 03 Maj 2011, 20:32:21 »
Podczas Łódzkiego Festiwalu Wrakowego mieliśmy okazję zobaczyć prezentację Marcina Jamkowskiego dotyczącą wyprawy na wrak Steubena - jak doszło do odkrycia, jak się organizuje wyprawy w National Geographic, co mówią o katastrofie ocaleli rozbitkowie i rodziny marynarzy z łodzi podwodnej, która zatopiła ten okręt.

Niedługo potem w moje ręce wpadła książka poświęcona temu tematowi właśnie. Chciałbym ją polecić osobom, które interesują się w jakimś stopniu historią II Wojny Światowej, są ciekawi w jaki sposób wraki w naszym morzu się tam znalazły.

Książka opisuje historię całej triady zwanej Titanicami Bałtyku. Prezentuje wspomnienia ludzi, fakty z dokumentów oraz opis samej wyprawy.

Cytat: "M. Jamkowski na okładce"
... W tamtym czasie o "Steubenie" mało kto wiedział cokolwiek pewnego. Ja sam przeczytałem kilka książek, w których wspomniany był ten okręt, ale próżno było szukać jakiejkolwiek konkretnej wzmianki o miejscu jego zatonięcia. Wiadomo było  wówczas, że był wielkim pasażerskim liniowcem, że został storpedowany przez radziecki okręt podwodny i że zginęło na nim 3-5 tysięcy ludzi. Titanikową triadę tworzył z "Goją", na pokładzie której utonęło 6-7 tysięcy ludzi, oraz z "Wilhelmem Gustloffem", który był grobem dla 5-10 tysięcy osób; jednak żadne szacunki dotyczące liczby ofiar nie były wówczas pewne ...
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez wodzu »
Paweł Łabaj
"Do everything slow. Slow is smooth, smooth is fast" - Steve Bogaerts