Autor Wątek:  (Przeczytany 2891 razy)

Offline Iron

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 764
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1
(Bez tematu)
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Sierpień 2011, 13:59:30 »
Cytat: "POSTER"
trup co go calkiem niedawno schowalismy w szafie znow z niej wylazi
On jeszcze nie raz będzie z niej wyłaził :P

Cytuj (zaznaczone)
A co do wiedzy z zakresu PN1 to osobiscie polecam strone Martina:
http://www.nurkomania.pl/nurkowanie_nitroksowe.htm


Informacje na tej konkretnej stronie nie są oczywiście wystarczające, więc polecam "poklikanie" tam głębiej, bo to spora kopalnia wiedzy nurkowej.
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2011, 09:23:04 wysłana przez Iron »
/Tomek
tel. 728401279

anarchista

  • Gość
(Bez tematu)
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Sierpień 2011, 14:36:15 »
Cytat: "Cyborg"
Jest zła ksiażką!! Jaki jest sens zaczynać edukację od pozycji, która zawiera szereg ewidentnych błędów świadczących o tym, że jej autor nie bardzo wie o czym pisze??
Pełna zgoda. Książka która zawiera dużo informacji to "Aparaty Nurkowe z Regeneracją Czynnika Oddechowego"  jest osiągalna za 50 zł. Na tym tle książka Żabierka to gniot (w części Żabierkowej).
Cytat: "Cyborg"
A czego zazdroszczą p. Strugalskiemu dr Kot i „nasz” Tomek Tatar? Bo informacje przez nich przekazywane są sprzeczne z tym co jest napisane w książce Strugalskiego.
Informacje przekazywane przez dr Kota są również mocno sprzeczne z teoriami Pawła Poręby.
Cytat: "Iron"
Podaj proszę książkę, która nie zawiera błędów i będzie przystępna dla początkującego nurka nitroxowego PN1, który potrzebuje dowiedzieć się absolutnych podstaw w tym temacie i temat zamykamy, stawiając krzyżyk na książce Pana Strugalskiego.
Już wymieniona i "Medycyna Nurkowa" J.Krzyżak. do tego 'The Professional Diver's Handbook" i "Commercial Diving Manual"

pozdrawiam rc
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez anarchista »

Offline Iron

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 764
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1
(Bez tematu)
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Sierpień 2011, 18:17:49 »
Cytat: "anarchista"
"Medycyna Nurkowa" J.Krzyżak

OK, tutaj się zgodzę. To jedyna jak dla mnie sensowna publikacja i absolutny klasyk.
Problem jest tylko ze zdobyciem tej książki.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Iron »
/Tomek
tel. 728401279

Offline jackdiver

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 631
    • Zobacz profil
    • Moana-sub
  • Stopień nurkowy: Instruktor nurkowania
(Bez tematu)
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Sierpień 2011, 20:48:17 »
Cytat: "Turbik"

@jackdiver:
Niektóre uwagi Pawła P. wydają się być napisane na siłę, ale przecież niezależnie od tego czy jest on dobrym fachowcem czy nie i niezależnie od jego książek - poleca tą samą książkę co Ty. Na wykładzie również polecono nam podręcznik Kota i Żabierka. Ja już nie mam wątpliwości 8)

Proszę bardzo ale na pewno jest tam za dużo niepotrzebnej wiedzy jak na PN1 a nawet PN2
Więc jeśli chcesz być specjalistą od nitroxu to owszem polecam.
Tylko czytaj ze zrozumieniem...
A tak na marginesie to szcun dla Strugala że jako pierwszy chyba już z 10lat temu wydał książkę o nitoxie przed takimi firmami jak PADI,SSI czy IANTD a Strugal to przecież czysty na 100% cmasowiec  więc mi zaimponował wtedy.
I jego słynny cytat " gdyby nurkowanie było włócznią to nurkowie Active Divers byliby jej ostrzem "
Pozdrawiam Jacek 8)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez jackdiver »
Jacek Zachara, instruktor nurkowania CMAS i SSI nurek full TMX, szkolenia, wyprawy nurkowe do Egiptu, Chorwacji i na Maltę , pełny serwis sprzętu nurkowego i produkcja analizatorów tlenowych tel 694727188 www.moana-sub.com.pl

Offline jackdiver

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 631
    • Zobacz profil
    • Moana-sub
  • Stopień nurkowy: Instruktor nurkowania
(Bez tematu)
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Sierpień 2011, 21:43:20 »
Cytat: "Iron"
Cytat: "anarchista"
"Medycyna Nurkowa" J.Krzyżak
OK, tutaj się zgodzę. To jedyna jak dla mnie sensowna publikacja i absolutny klasyk.
Problem jest tylko ze zdobyciem tej książki.

Co do Medycyny Nurkowej to owszem polecam ale przecież nie jest to książka o nitroxie  :smt003
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez jackdiver »
Jacek Zachara, instruktor nurkowania CMAS i SSI nurek full TMX, szkolenia, wyprawy nurkowe do Egiptu, Chorwacji i na Maltę , pełny serwis sprzętu nurkowego i produkcja analizatorów tlenowych tel 694727188 www.moana-sub.com.pl

Offline Iron

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 764
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1
(Bez tematu)
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Sierpień 2011, 22:22:06 »
Cytat: "jackdiver"
Co do Medycyny Nurkowej to owszem polecam ale przecież nie jest to książka o nitroxie
Właśnie miałem to dopisać :P
Fakt, że można tam kilka przydatnych rozdziałów związanych z nurkowaniem na nitroxach znaleźć.

Cytat: "jackdiver"
I jego słynny cytat " gdyby nurkowanie było włócznią to nurkowie Active Divers byliby jej ostrzem "
i chyba właśnie dla tego cytatu wielu osobą się ta książka nie spodobała...

Cytat: "anarchista"
'The Professional Diver's Handbook" i "Commercial Diving Manual"

Nie znam tych publikacji, ale z tego co poczytałem o nich, to one też nie są o nitroxie.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Iron »
/Tomek
tel. 728401279

Offline Cyborg

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 318
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: P3
(Bez tematu)
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Sierpień 2011, 22:51:56 »
Cytat: "jackdiver"
Co jest sprzeczne ?
Proszę o konkrety merytoryczne a nie bujanie w obłokach.
Chociażby to, że:
- nitroks nie powoduje zmiejszenia narkozy azotowej
- niedobór tlenu nie jest raczej problemem podczas nurkowania
- nie ma bezpiecznej głebokości pod wzgledem choroby dekompresyjnej
Jest zresztą konkretna lista zarzutów przytoczona w pierwszym linku tego topicu. Wystarczy się do niej merytorycznie odnieść, zamiast pisać coś o jakiejś zazdrości.

Cytat: "anarchista"
Informacje przekazywane przez dr Kota są również mocno sprzeczne z teoriami Pawła Poręby.
Uczestniczyłem w kilku rozmowach pomiędzy nimi. 'Mocno sprzeczne z teoriami" to jednak przesada. Różnia się w kwestii polecania lansowanej przez Pawła metody NOF do planowania dekompresji.

Cytat: "Iron"
Podaj proszę książkę, która nie zawiera błędów i będzie przystępna dla początkującego nurka nitroxowego PN1, który potrzebuje dowiedzieć się absolutnych podstaw w tym temacie
Podstaw to pownien dowiedzeć się na wykładzie i w trakcie kursu PN1. Do pogłębienia wiedzy proponuję, jak większość turtaj: "Nitroks" Kota i Żabieraka.

Cytat: "Iron"
No właśnie to jest złe rozumowanie. Bo w zasadzie sugerujesz, że kolega nic z tego nie zrozumiał, ale Paweł w zasadzie ją skrytykował, więc jest bee. Co tak naprawdę było krytykowane i dlaczego to już nie ma znaczenia... Tak rozumując nigdy niczego się nie nauczymy.
Absolutnie tego nie sugeruję! Raczej z Twojej wypowiedzi to wynikało.
Ta książka jest zła nie z tego powodu, ze jakiś "święty" PP ja skrytykował, tylko że jest konkretna lista merytorycznych zarzutów, której nikt tutaj, puki co, nie zanegował.

Cytat: "jackdiver"
I jego słynny cytat " gdyby nurkowanie było włócznią to nurkowie Active Divers byliby jej ostrzem "

"Lekkie" objawy megalomanii?  :smt003
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Cyborg »
Quo non descendam?
„Jeżeli o 10tej rano pijesz rum to nie oznacza, że jesteś alkoholikiem, tylko piratem!” (Sentencja na ścianie w jednym z pubów w Kownie)

Offline Cyborg

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 318
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: P3
(Bez tematu)
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Sierpień 2011, 23:08:33 »
Cytat: "jackdiver"
A tak na marginesie to szcun dla Strugala że jako pierwszy chyba już z 10lat temu wydał książkę o nitoxie przed takimi firmami jak PADI,SSI czy IANTD a Strugal to przecież czysty na 100% cmasowiec więc mi zaimponował wtedy.

I chwała mu za to. Bez sarkazmu.
Jedank obecnie można polecić inne pozycje w podobnej cenie :-)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Cyborg »
Quo non descendam?
„Jeżeli o 10tej rano pijesz rum to nie oznacza, że jesteś alkoholikiem, tylko piratem!” (Sentencja na ścianie w jednym z pubów w Kownie)

anarchista

  • Gość
(Bez tematu)
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Sierpień 2011, 00:03:18 »
Cytat: "Iron"
Nie znam tych publikacji, ale z tego co poczytałem o nich, to one też nie są o nitroxie.
Są dużo szersze tematycznie.
Cytat: "Cyborg"
Uczestniczyłem w kilku rozmowach pomiędzy nimi. 'Mocno sprzeczne z teoriami" to jednak przesada. Różnia się w kwestii polecania lansowanej przez Pawła metody NOF do planowania dekompresji.
J.Kot dla nurkowania w Himalajach zaleca dekompresję tlenową co 3m do powierzchni. Paweł Poręba zaleca wypierniczanie na powierzchnię z ilorazem ciśnień równym 4, nie ma nigdzie tak wielkiego ilorazu ciśnień. Najwyższy jaki znam to 2,2.
GUE nie bardzo zaleca RD.
Zapytałem Richard Lundgren o stanowisko GUE na temat RD.

"GUE advocates the use of Deco Planner software when planning dives."

Odpowiedź jest jasna.
Paweł Poręba został sam na placu boju. Żabierek nie lubi RD. NOF jest sprzeczne ze znanym stanem wiedzy RATIO nie jest stałe, to gruntowne rozwalenie podstawy metody. (Temat NOF na sekcie).
Cytat: "Cyborg"
- nitroks nie powoduje zmiejszenia narkozy azotowej
- niedobór tlenu nie jest raczej problemem podczas nurkowania
- nie ma bezpiecznej głebokości pod wzgledem choroby dekompresyjnej
Jest zmniejszenie ppN2 w stosunku do powietrza ?
Jest.
Oczywiście mówimy o nitroksie stosowanym w rekreacyjnym nurkowaniu (wzbogacone powietrze). W saturowanym dba się o nie za wysokie ppO2, wtedy ppN2 może być wyższe niż w nurkowaniu powietrznym. Narkotyczny wpływ azotu jest większy.

W obiegach zamkniętych jest to problem, są nawet rozwiązania jak temu zapobiegać żeby czynnik oddechowy nie stał się hipoksyczny, przy szybkim wypływaniu z dużej głębokości. Jeśli czynnikiem oddechowym jest powietrze na poziomie morza, to jaki widzisz problem z hipoksją.

Ponieważ problemy dekompresyjne dotyczą również pilotów, to zgadzam się z takim stwierdzeniem.
Cytat: "Cyborg"
jackdiver napisał/a:
A tak na marginesie to szcun dla Strugala że jako pierwszy chyba już z 10lat temu wydał książkę o nitoxie przed takimi firmami jak PADI,SSI czy IANTD a Strugal to przecież czysty na 100% cmasowiec więc mi zaimponował wtedy.

I chwała mu za to. Bez sarkazmu.
Była wcześniejsza "Nitroks" Ryszard Kłos, fragmenty znalazły się w "Aparaty Nurkowe.... ". Nitroks w nurkowaniu to DM 40, warto sprawdzić kiedy to było.

pozdrawiam rc
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez anarchista »

Offline Iron

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 764
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1
(Bez tematu)
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Sierpień 2011, 00:31:18 »
Szybko udało nam się wyczerpać ten temat, więc go zamykam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Iron »
/Tomek
tel. 728401279