Autor Wątek: P3 czy PN2?  (Przeczytany 7008 razy)

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
P3 czy PN2?
« dnia: 11 Styczeń 2010, 14:00:08 »
Kiedyś to było prosto. Jeszcze 12 lat temu nie było żadnych kursów specjalistycznych i ścieżka kariery nurkowej była tylko jedna: P1 -> P2 -> P3. W obecnej sytuacji oceniam, że dla płetwonurka P2 kolejnym poważnym krokiem może być kurs P3 lub PN2. Pierwszy dostarcza umiejętności koniecznych do prowadzenia grup nurkowych oraz zwiększa uprawnienia z głębokości 40 m do 50 m. Drugi kurs nie zmienia limitu głębokości, ale dostarcza narzędzi do wykonywania efektywnych nurkowań dekompresyjnych.

W mojej opinii już głębokość 40 m nie pozwala ponurkować i pooglądać, jeżeli robimy bezdekompresyjne nurkowanie z jedną butlą. Kto był na wraku P2-owym na ostatnim wyjeździe w Chorwacji, to chyba pamięta, że na wraku byliśmy krócej niż 10 minut - opłynąć wrak, zrobić parę zdjęć i trzeba uciekać, bo komputer pika, a wskazówka manometru opada. Dla głębokości 50 m, do której dostęp da nam stopień P3 jest to tym bardziej widoczne. Osobiście przekonałem się o tym nurkując z jedną butlą na Campanelli.

Na Kalatówkach zaobserwowałem, że podobny nam klub Mares szkoli zbliżoną liczbę osób na P3 i na PN2 - w ubiegłym roku po 3 osoby. U nas kursy P3 odbywają się regularnie, a PN2 (nawet wliczając porównywalne stopnie z innych organizacji) sporadycznie. Co jest tego powodem? Co kieruje Wami, drodzy kursanci, że decydujecie się na P3, a nie PN2:
- chcecie zostać przewodnikami, kadrą, pomocnikami instruktora, a w przyszłości instruktorami?
- chcecie zwiększyć limit głębokości z 40 do 50 m?
- wysokie wymagania sprzętowe do kursu PN2?
- a może brak odpowiedniej oferty klubowej odnośnie kursu PN2, niedostateczne reklamowanie?

Może stopień P3 otoczony jest nimbem doskonałości, wyjątkowości, a PN2 nie? Może trzeba zrobić poczet nurków PN2? :D

Zachęcam do wyrażenia opinii i dyskusji.

Serdecznie pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Styczeń 2010, 14:11:13 »
ja od dluzszego czasu planowalem zrobic oba

przed PN2 powstrzymuja mnie poki co glownie (a w zasadzie tylko)

Cytat: "Tomek Tatar"
- wysokie wymagania sprzętowe (...)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez killer »
live 'n let diVe

Offline Iron

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 764
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Styczeń 2010, 15:11:33 »
Dokładnie tak jak Killer pisze + jeszcze dochodzi opływanie z całym tym szpejem potrzebnym do PN2.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Iron »
/Tomek
tel. 728401279

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Styczeń 2010, 15:28:15 »
Cytat: "iron"
jeszcze dochodzi opływanie z całym tym szpejem potrzebnym do PN2

to bylo w domysle, bo teoretycznie sprzet mozna na czas kursu pozyczyc, tylko po co (?), skoro sie nie plywa na co dzien w takiej konfiguracji, wiec w czasie kursu pewnie bedzie wiecej walki ze sprzetem niz nauki tego co jest jego przedmiotem, a potem i tak nabyte umiejetnosci szybko uciekna jesli nie beda praktykowane...

tak wiec z moje perspektywy najpierw wlasny sprzet w odpowiedniej konfiguracji + troche oplywania w nim, a dopiero potem PN2 i ewentualnie inne kursy techniczne...  :niemalekko2:

PeeS. s co do:
Cytat: "Tomek Tatar"
chcecie zostać (...) w przyszłości instruktorami?
 
to jak juz bedzie sprzet i oplywanie to i o instruktorowaniu mozna pomyslec... :D
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez killer »
live 'n let diVe

Offline Bartolomeo

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 1605
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: P3, Adv Ean
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Styczeń 2010, 16:36:01 »
Cytat: "killer"
tak wiec z moje perspektywy najpierw wlasny sprzet w odpowiedniej konfiguracji + troche oplywania w nim, a dopiero potem PN2 i ewentualnie inne kursy techniczne...


Killer w końcu coś sensownego napisałeś  :smt003) przygody z tym związane uświadomiły mi że głębiej, a tym bardziej jako nurek-lider, bez twina lepiej się nie zapuszczać..
zatem u mnie to dopiero stopień P3 wyindukował potrzebę zmiany konfiguracji, a zainteresowanie nurkowaniami głębokimi i przyspieszaniem dekompresji przyszło już później same ;)

dodam jeszcze odnośnie zaplecza sprzętowego: w klubie mamy już 2 stejdże, chcemy jeszcze kupić dwa zestawy 2x12 aby promować nurkowania bardziej zaawansowane, każdy będzie mógł spróbować jak mu się w tym pływa i zniknie problem sprzętu na kursy typu PN2.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Bartolomeo »
Wszystkie Nurki mają Córki! (przynajmniej dwie ;))

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Styczeń 2010, 18:25:57 »
Dziękuję za dotychczasowe wypowiedzi i trochę zmodyfikuję pytanie, bo wybór między P3 a PN2 w sytuacji niedostatków sprzętowych rzeczywiście wydaje się jednoznaczny, choć jak wspomniał Bartek, P3 też ma wymagania sprzętowe - bez suchacza i twina dużo nie poprzewodnikujemy.

Co kieruje Wami, drodzy kursanci, że decydujecie się na P3:
- chcecie zostać przewodnikami, kadrą, pomocnikami instruktora, a w przyszłości instruktorami? (motyw szkoleniowy)
- chcecie zwiększyć limit głębokości z 40 do 50 m? (motyw głębokościowy)
- czujecie potrzebę nauczenia się czegokolwiek nowego, zrobienia kolejnego kroku - na zasadzie "tyle już lat mam P2, czas na kolejny krok" (motyw rozwojowy)

Serdecznie pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Styczeń 2010, 18:40:48 »
u mnie glownie motyw rozwojowo-glebokosciowy, ale szkoleniowego tez nie wykluczam  :D
« Ostatnia zmiana: 11 Styczeń 2010, 18:54:46 wysłana przez killer »
live 'n let diVe

Offline Iron

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 764
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Styczeń 2010, 18:41:31 »
Mnie osobiście najbardziej ciągnie motyw rozwojowy, na zasadzie mam już tyle nurkowań po P2, że czas na następny krok.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Iron »
/Tomek
tel. 728401279

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Styczeń 2010, 18:54:27 »
OT: Iron, a Ty czemu nie na wykladzie?!?  :P

Cytat: "Bartolomeo"
Killer w końcu coś sensownego napisałeś

nie reaguje na marne prowokacje!!!  :smt003
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez killer »
live 'n let diVe

Offline Sylwek

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1761
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M2 Instruktor Freedivingu mobile 506 033 485
(Bez tematu)
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Styczeń 2010, 19:43:01 »
P3 to kapitalny kurs. Szkoda, że został okrojony i obecnie trwa trochę krócej. Nie tylko jest kolejnym etapem w naszej edukacji nurkowej, zdobyciem niezbędnego doświadczenia do głębszych nurkowań. Kiedyś płetwonurek z trzema gwiazdkami, to był kombajn obozowo-wyprawowy. Gotowy do pomocy instruktorowi we wszystkich etapach szkoleń: od wykładów, przez kursy basenowe po kursy na obozach. Płetwonurek gotowy do zorganizowania akcji nurkowej od A do Z. Potrafił zmontować ponton, odpalić silnik, nawet jakby tam świecy nie było, czy paliwa. Przygotować grupę do trudnego nurkowania, bezpiecznie ich poprowadzić i cało wrócić.
P3 były niezastąpione na obozach i potężnych wyprawach klubowych o charakterze eksploracyjnym. Nasze P3 zawsze miażdżyły na kursach instruktorskich, a krabowska szkoła nurkowa była i jest w dalszym ciągu klasą samą w sobie.
Nic się nie zmieniło. Powierzając grupę do poprowadzenia naszym trzem gwiazdkom w dalszym ciągu mogę być zupełnie spokojny. Ich wyszkolenie i przygotowanie jest naprawdę z najwyższej półki. Również nie mam powodów do obaw, gdy idą razem na wrak na 50m. Są do tego przygotowani. Wiedzą jak mają taką akcje zorganizować.

ps: Jeżeli powstanie jeszcze jakiś poczet, to może będą to cztery gwiazdki. Stopień uznaniowy, podsumowujący rekreacyjną część naszej kariery nurkowej. Stopień dający uprawnienia do organizacji akcji nurkowych o szczególnym stopniu trudności, dużych wypraw nurkowych o charakterze eksploracyjnym.

ps2: Oczywiście PN2 jest bardzo dobrym kursem specjalistycznym, gorąco go polecam. Ci, którzy z Was planują dłuższe głębokie nurkowania powinni posiąść te umiejętności. Jednak kursu na stopień, krótki kurs specjalistyczny nie zastąpi. Jest on dobrym uzupełnieniem obecnego programu  na P3. Można o nim pomyśleć zarówno przed jak i po kursie na P3.

ps3: temat tego temat ("PN2 czy P3") jest conajmniej nie na miejscu. Sugeruje, że PN2 może zastąpić P3, a nie taka jest rola tego kursu specjalistycznego.

Nie wyobrażam sobie lepszych partnerów do moich trudnych nurkowań, niż nasze P3.
pozdrawiam serdecznie, Sylwek
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Sylwek »
egzaminy na kartę łowiectwa podwodnego 506 033 485
www.OneBreath.pl Szkoła Freedivingu