Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - murena

Strony: 1 [2] 3 4
11
Forum ogólne / Wraki Bałtyku - w ramach imprezy Shanties
« dnia: 18 Luty 2013, 17:32:05 »
Hej!

Na Bałtyk znów się pojedzie jak nieco cieplej się zrobi, póki co Tomek Stachura opowie w sobotę w naszej ulubionej knajpie co nieco o wrakach Bałtyku :)
Ale po kolei:

„WRAKI BAŁTYKU”
prowadzenie: Tomasz Stachura

23.02 (sobota), godz. 14.00
miejsce: Tawerna Stary Port, ul. Straszewskiego 27 - każdy wie, gdzie :)

Bałtyk jest jednym z najciekawszych akwenów dla nurków wrakowych  na świecie.
Po pierwsze z powodów historycznych - To tu rozegrały się trzy największe katastrofy morskie swiata. Statki Wilchelm Gustloff , Goya i General von Stauben , zabrały na dno około 20 000 ludzi. To tu przez wiele lat tonęły okręty zatopione w wyniku wielu wojen i potyczek na morzu,
a intensywny handel morski powodował, że na dnie, od czasu do czasu, spoczywały piękne drewniane żaglowce.
Drugim powodem jest biologia. Bałtyk idealnie "konserwuje" wraki, dzięki czemu możemy oglądać stare drewniane konstrukcje w stanie takim jak 300 lub 400 lat temu.

Polska - południowa część Bałtyku kryje niezliczona ilość tajemnic z okresu II Wojny Światowej.
Zaś północna ta bliżej Szwecji bogata jest w przepiękne historyczne galeony.

O tych wszystkich ciekawostkach opowie nam Tomek Stachura - nurek fotograf z Gdyni z 30 letnim stażem .

Tomasz Stachura jest jednym z najaktywniejszych nurków eksplorujących wraki na obszarze morza Bałtyckiego. Eksplorował tak znane jednostki jak Gustloff, Goya czy Graf Zeppelin jednocześnie biorąc udział w odkrywaniu i identyfikacji nowych wraków.
Był także członkiem zespołu eksplorującego zatopione wraki, które zatonęły na głębokości 100 metrów  u wybrzeży Szwecji i Wysp Alandzkich.
Większość wypraw dokumentuje zdjęciami www.stachuraphoto.com
Tomasz Stachura jest także współzałożycielem BALTICTECH – konferencji poświęconej nurkowaniu i założycielem SANTI – firmy produkującej specjalistyczny sprzęt do  nurkowania.

Zreszta... nie ma co przedstawiać, pytanie jest tylko kto się wybiera?
Tzn. z kim będzie można poimprezować jeszcze z tej okazji?

Pozdrawiam!

Murena zakopiańska

12
Forum ogólne / Najgłębsza czeska jaskinia jeszcze głębsza :)
« dnia: 26 Czerwiec 2012, 17:23:08 »
!!!
dalsze dzieje eksploracji Hranickiej Propasti, po zimowych przygotowaniach Starnasia i ekipy, ciąg dalszy nurkowań w tej cudownej jaskini...

b fajny filmik z tego nurkowania, wykonanego zaledwie parę dni temu: http://http://vimeo.com/44709652

jaskinia ta  jest dość specyficzna, woda się w niej mąci przez sam wydech, stąd nurkowania na rebreatherach, mimo tego woda bywa dość paskudna, a na 196m jest zacisk przez który Krzyśkowi udało się przedostać i tym samym zobaczył kolejną studnię przed sobą :)

już niedługo ciąg dalszy działania w HP!

mnie osobiście urzeka zarówno ta jaskinia jak i filmik, generalnie moje podejście do nurkowań poniżej 150m jest negatywne, ale akurat w przypadku Starnasia i tej jaskini przeważają argumenty za tym, że chcę się dzielić z innymi wiedzą na temat tego nurkowania ;)))

13
Forum ogólne / W związku z badaniami nurkowymi...
« dnia: 15 Październik 2011, 20:37:27 »
... informuję wszystkich, którzy mieli coś do doniesienia, skonsultowania lub też mają jeszcze inne sprawy medyczne, i nie tylko, że będę w Krabie w poniedziałek. jeśli by ktoś przypadkiem chciał zostać przebadany, bo kończy mu się ważność badań, to również zapraszam.

równocześnie informuję, że jeśli ktoś byłby zainteresowany dobrym laryngologiem+lekarzem nurkowym w jednej osobie to po namiary proszę się zgłaszać na priv -> jedna osoba dzwoniła w tej sprawie, jednakże z przyczyn awarii telefonu nie mam możliwości odpisania :( (zgubiony numer).

przy okazji pozdrawiam ciepło i... do zobacznia!

katarzyna/murena

14
Nurkowania, wyjazdy i imprezy prywatne / Kamieniołomy niemieckie
« dnia: 13 Kwiecień 2011, 19:11:52 »
Czy ktoś jest chętny na niekomercyjny oczywiście wyjazd na Dziki ;) Zachód w weekend majowy?
W planach: nurkowania w kilku fajnych niemieckich kamieniołomach oraz ewent. jez. Trześniowskie.

30.04-3.05.2011

wymagania: nurkowie samodzielni, P2 lub odpowiednik.
więcej: na priv.
dokładne plany ustalamy wspólnie zgodnie z oczekiwaniami - co kto chce :D

15
Sprzęt / nitrox
« dnia: 03 Listopad 2010, 20:38:53 »
może to głupie pytanie i nie na miejscu i wstyd, że nie wiem, ale... czy można nabić w Klubie butle nitroksem? jakieś 32-36 by się przydało do twina.

wiem też że były jakieś ustalenia odnośnie gorących nitroksów, w sensie że można będzie michać - czy jest to prawdą i czy można uzyskać pyszne 50tki?
albo czysty tlen?

16
Sprzęt / Baterie do latarek
« dnia: 16 Październik 2010, 19:33:16 »
pytanie dotyczy, jak temat sugeruje, baterii do latarek - jakich używacie i na ile one starczają?
chodzi mi głównie o K2, ale także o inne latary backupowe LEDowe, do których pasują paluszki..

i jeszcze jedno pytanie - czy komuś kiedyś się działy dziwne rzeczy z tymi latarkami pod wodą w stylu gaśnięcie-świecenie (w miarę nowa bateria) i z czego to może wynikać?

17
Forum ogólne / Teoria dekompresji
« dnia: 06 Październik 2010, 21:11:21 »
Cytat: "jackdiver"
Wiesz ja tym tematem interesuje się zawodowo.
Dużo czytam i rozmawiam z ludźmi na ten temat.
Wiem naprawdę sporo i sądzę że najwięcej w Polsce na temat dekompresji ma do powiedzenia właśnie Jacek Kot.
zdecydowanie sporo on wie na ten temat.
co ciekawe, to co mówił na Kalatówkach w tym roku, dla wielu nowatorskiego - na temat wysiłku w trakcie, przed i po nurkowaniach dekompresyjnych, Poręba uczył już na swoich kursach jakiś czas temu. Gość się tym po prostu interesuje, więc czyta najnowsze badania i uczy wg. tego.
jednak apropos badań - niestety w KOMHu nie robi się badań na temat wpływu różnego rodzaju dekompresji na nurków, co mówił sam Kot - oni się tym nie zajmują..
w ogóle b mało w obecnych czasach robi się tego typu badań, bo jak niby mamy badać?
kazać nurkować jednym tak a innym inaczej i patrzeć ile będzie DCSów?
badania robiono dawniej, na żołnierzach, na kozach. teraz już nawet na kozach nie wolno (i słusznie).
o jakich więc badaniach piszesz? które modele "zostały przebadane" a które nie?
badań dotyczących np. dekompresji na rebreatherach praktycznie nie ma.
czy to oznacza że ludzie nurkujący na obiegach zamkniętych dekompresyjnie ryzykują nie tylko oddychając z pętli ;) ale jeszcze obawiając się "złej" dekompresji?

Cytat: "jackdiver"
Ponieważ swoje dane opiera na najnowszych badaniach zespołów z całego świata.
Proszę podaj jakieś konkretne badania dotyczące tego tematu. Gdzie tego szukać?
Wystarczą tytuły, gdyż zapewne dostęp do wyników badań będzie płatny.

Cytat: "jackdiver"
Sam nie tworzy jakiś modeli dekompresyjnych jak to próbuje Paweł Poręba ale swoją wiedzę opiera na doświadczeniu badaczy zajmujących się tym zagadnieniem zawodowo.
Jak owi badacze się tym zajmują? Każą ludziom nurkować wg. własnego widzimisię? Czy wg. starego modelu Buhlmanna który okazał się jednak w owych badanich (i nie tylko) być zły?
Czym są badania? Chodzi Ci o empirię? Czy teorię? Co wg. Ciebie może potwierdzić że dany sposób zaplanowania dekompresji jest dobry?
Czy wystarczy 1000 nurkowań wykonanych wg. metody czy 10 000 bez przypadku DCS? Ale przecież jak wiemy metoda planowania dekompresji, to zaledwie jeden ewent. czynnik ryzyka wystąpienia DCS..
A może wystarczyłoby zbadać ilość pęcherzyków we krwi po wykonaniu nurkowań daną metodą? Ale co z silent pęcherzykami?Na ile to będzie wiarygodne?

Cytat: "jackdiver"
Czy wystarczy Czy Paweł prowadzi jakieś badania w tym kierunku ? Czy wiedzę opiera tylko na pewnych sprytnych kalkulacjach jak w przypadku np. metody Ratio Deco stosowanej przez GUE, która tylko dlatego przyjęła się wśród części nurków technicznych że łatwo ją zastosować do pewnego typu prostych nurkowań dekompresyjnych.

Jakie więc badania, Twoim zdaniem będą dobre i jak widzisz praktyczne wykonanie tego?
Zakładamy, że mamy komory hiperbaryczne, sprzęt, nurków.
Bardzo proszę o pomysł, jak badać współczesne metody planowania dekompresji, jeśli nie teoretycznie, analizując, bazując na starych modelach i poszerzając je o nową wiedzę.

Ratio Deco ma parę wad, które Poręba tworząc NOFa starał się wyeliminować.
Zostało stworzone przez Andrew Georgitsisa tak, by było łatwo.
Wiadomo że wszystkich nurkowań tym nie zaplanujesz.
NOF także ma swoje ograniczenia.
Najważniejszym chyba jest to, że to metoda do planowanie dekompresji z użyciem gazów deco. A więc powietrznych nurów bez stage nim NIE zaplanujemy. Natomiast można planować nury wielopoziomowe, windy, nawet odwrócone profile, ale NIE jest to łatwe.
Mi wgryzienie się w NOFa zajęło parę dobrych miesięcy, przy czym tłumaczyłam artykuł na język czeski, tak więc naprawdę trzeba było to zrozumieć.
Ważne jest jedno - TO NIE JEST MODEL DEKOMPRESYJNY!!!
To jest rachunkowa metoda tworząca profile. Co jest w niej dobrego można przeczytać zapoznając się z metodą na stronie autora
Nie wiem czemu niektórzy tego nie rozumieją i powtarzają jakby NOF tworzył jakąś inną dekompresję.. Owszem, jest ona optymalizowana, ale nie mniej konserwatywna niż modele neohaldanowskie czy pęcherzykowe.
Akurat deco wyliczone wg. NOF zgadza się prawie co do minuty z deco liczonym przez OSTC ZHL16 z GF 30/80

Cytat: "jackdiver"
Otóż okazuje się że te modele bardzo dokładnie opisują teoretyczne zachowanie się pęcherzyka pod wpływem zmian ciśnienia i napięcia powierzchniowego ale nic z tego nie wynika !
Modele te okazują się trudne w zastosowaniu bo tyle jest zmiennych opisujących zachowanie się fazy rozpuszczonej i wolnej że żaden komputerek tego poprawnie nie przerobi.
hmmm... nie jestem informatykiem, ale myślę że obróbka wielu zmiennych przez komputer nie stanowi w obecnych czasach specjalnego problemu..
inna rzecz jeśli jest błąd w implementacji i taki ponoć się zdarzył w jednym z decoplannerów.
Cytat: "jackdiver"
Przykładem chociaż by model RGBM zastosowany w komputerkach firmy Suunto i Mares, które jakbyś nie wiadomo jak długo nurkowała sufit dekompresyjny pokazują na 3m !
Ale to NIE JEST TEN RGBM!!!
O tym już kiedyś dyskutowaliśmy.
Tam jest jakiś INNY RGBM, o czym mówił sam twórca modelu Wienke rok temu na Konferencji Technicznej Baltictech.

Cytat: "jackdiver"
I dlatego większość decoplanerów funkcjonuje na sprawdzonych neohaldanowskich algorytmach

tzn. na których konkretnie?
proszę podaj przykłady decoplanerów i algorytmy.

poza tym - co rozumiesz przez pojęcie "neohaldanowskie"?

no i jeszcze najważniejsza rzecz - pytanie o pęcherzyki - czy i kiedy występują w naszej krwi? kiedy rosną i dlaczego? i jak to się ma do wynurzania po nurkowaniu? czy można je pominąć w planowaniu dekompresji i dlaczego?

Mam nadzieję że w tym temacie będzie można swobodnie porozmawiać o dekompresji, bo ja pisałam temat mnie coraz bardziej interesuje i każda wymiana poglądów i wiedzy jest cenna. Mam też nadzieję że wypowiedzą się klubowi fizycy, instruktorzy, techniczni no i fani dekompresji naturalnie.

Chciałabym by temat dotyczył TEORII dekompresji a nie praktyki, o tym możemy bazgrać gdzieś indziej.

Pozdrawiam,

murenka  :niemalekko2:

18
Forum ogólne / Nurkowanie techniczne
« dnia: 04 Październik 2010, 23:31:26 »
hej!
a więc wyszła pierwsza w Polsce książka dotycząca tego zagadnienia..
coś więcej na jej temat: tu

coś ode mnie: osobiście najbardziej ciekawy i przydatny mi w tej chwili wydaje się rozdział 4 - "Przygotowanie techniczne" - jest tu zarówno wiele na temat samej techniki nurkowania, posługiwania się sprzętem, wiązania węzełków (zdjęcia!), są opisane dokładnie procedury ratownicze, autoratownicze, zdjęcia znaków nurkowych, trochę na temat nurkowań w jaskiniach, nurkowań na wrakach... oraz coś co właśnie b dokładnie studiuję - dokładny opis i nauka przedmuchiwania się metodą Frenzla, co może przydawać się też we freedivingu...

poza tym: dużo o sprzęcie, o sposobach samodzielnej naprawy drobnych awarii, o serwisie tlenowym, o ćwiczeniach sprawdzających trym, o tym jak i co należy trenować prócz nurkowania by dobrze nurkować (akurat krabowe baseny są pod tym względem rewelacyjne;), wiele o gazach, cały rozdział poświęcony ich toksyczności, właściwościom fizycznym, sporo medycyny nurkowej, wszystko o dekompresji - modelach dekompresyjnych od okienka tlenowego po gradient factory, metody planowania nurkowań, metody planowania dekompresji w locie - NOF (autorska metoda), RD - metoda Andrew Georgitsisa, coś o innych zagrożeniach pod wodą, opis i rysunki sposobów wyplątywania się z poręczówki, coś o miksowaniu gazów, coś o ryzyku i próba spojrzenia na kilka wypadków nurkowych.. Prócz tego mnóstwo zdjęć, rysunków, wykresów, wzorów - wszystko wyjaśniane aż do bólu, aczkolwiek jest to podręcznik do którego warto mieć już jakąś wiedzę, tak na poziomie powiedzmy P2, aczkolwiek ostatnio właśnie ktoś kupił ów podręcznik po radach forumowiczów swemu bratu który ledwo skończył kurs podstawowy :D

w każdym razie - do rzeczy!
kto chętny ewentualnie na kupno, niech daje znać na PW, być może uda się uzyskać "klubową cenę"

19
Forum ogólne / pilne!! safari wrakowe 10-17 lipca 2010
« dnia: 05 Lipiec 2010, 16:27:16 »
super cena, super safari!
wraki Egiptu od Thistlegorma poprzez Carnatic, Ghiannis po Rosalie Moller (sorry, moze pisownia bledna, ale sie spiesze)

ja sie wybieram :)
jest jeszcze jedno miejsce, jesli ktos ma ochote, niech pisze - wiecej info na priv ale cena to prawie polowa standardowych cen!!

jesli ktos lubi spontan i przygode - to zapraszam :))

aha - safari rekreacyjne - moga jechac osoby od P1 po PX, ale nie oczekujcie butli z tlenem czy goracymi nitroksami. mozna pozyczyc twina kto chce i nurkowac na nitroksie..
ale standard to raczej pojedyncza butla nabita powietrzem - czyli klasyka :)

decydowac nalezy sie JUŻ!

ja kocham wraczki, a nigdy mnie nie stac na wyjazdy, wiec zlapalam okazje, tak wiec jesli ktos chce to niech lapie druga!

20
Forum ogólne / Maska i fajka - znaleziono!
« dnia: 17 Czerwiec 2010, 15:29:56 »
Wczoraj na Zakrzówku na ok. 30 metrach znalazłam maskę i fajkę.
Jeśli ktoś zgubił, proszę o zgłoszenie się na priv i opisanie zguby.
:niemalekko2:

Znalazłam też pojedynczą "kartkę" z tabliczki - takiej w stylu potrójne 3 "kartki" na ręce. Są tam zapisane określone rzeczy - jeśli ktoś je zapisał i zgubił i chce odzyskać, również proszę o kontakt na priv.

Znaleziono też mnóstwo puszek po piwie, jeśli ktoś się do nich przyznaje, niech sobie po nie zanurkuje i powyciąga..
A tak btw. to pomijając Sprzątanie Zakrzówka organizowane corocznie przez Kraken, można by w ogóle zorganizować sobie nura w stylu "powyciąganie tych śmieci podwodnych", bo ich ilość bywa nieraz przerażająca. ](*,)

Strony: 1 [2] 3 4