Autor Wątek: GRAL na testach w Klubie  (Przeczytany 2654 razy)

Offline Yeald

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1324
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1, MNO, MNA, MPE, PN1, MSS, MZB, MPM
(Bez tematu)
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Maj 2011, 11:04:55 »
Bawiliśmy się wczoraj w Klubie testowymi latarkami :)

"GRALmarine GL 7 LED 70W" daje tyle światła, że spokojnie można nią cały Klub oświetlić.
"GRALmarine LED 10 W Narrow" natomiast może spokojnie posłużyć jako miecz świetlny Lordowi Diver'owi  :niemalekko2:

Dzisiaj i jutro nasi klubowicze mają je zabrać do wody, mam nadzieję, że podzielą się wrażeniami.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Yeald »

Offline majrobbi

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 679
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Maj 2011, 02:09:26 »
Cytat: "Yeald"
"GRALmarine GL 7 LED 70W" daje tyle światła, że spokojnie można nią cały Klub oświetlić.
"GRALmarine LED 10 W Narrow" natomiast może spokojnie posłużyć jako miecz świetlny Lordowi Diver'owi  :niemalekko2:


... a po nurkowaniu wieczornym;) i nocnym z GRALmarine GL 7 LED 70W stwierdzam, że latarka ta nie nadaje się na nurkowanie z partnurami posiadającymi K2MAX czy też starsze Azonki, bo latarki te bledną niczym kaganki przy GRALU, a partnerzy nie są widoczni, chyba, ze ich podświetlimy Gralem ;)

GL 7 LED 70W (acu: Li-ION 11Ah), z kątem świecenia ok. 20-25 st. posiada równomierny snop światła i jej moc świecenia porównałbym z HID 45W, który kiedyś używałem...
 
Jestem mile zaskoczony tą latarką.
Dzięki równomiernemu snopowi światła byłaby też idealna do wspomagania autofocusa przy foto podwodnej, świetnie nadaje się do komunikacji, również w dzień.
W dzień światło tej latarki jest dobrze widoczne na dnie z odległości ok. 2-3m

Drugi GRALmarine LED 10 W Narrow, daje sporo światła jak na pojedyńczą diodę 10W. Kąt świecenia oceniam na ok. 6-8st. z lekką poświatą boczną (ok. 60-70 st.) Ta latarka z kolei świetnie nadaje się do komunikacji i ilością światła przewyższa HID 10W, z którym kiedyś nurkowałem...

Jestem przekonany, że nowe Grale podbiją rynek nurkowy... Sądzę, że to początek końca drogich i delikatnych HID...
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez majrobbi »
Robert M.
tel. 12-3982293
------------------------
Its a fact that the humans can\'t go without water for more than 3 days
<°))))>< - <°))))><

Offline wodzu

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 795
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.labaj.com.pl
  • Stopień nurkowy: M1
(Bez tematu)
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Maj 2011, 09:20:27 »
Cytat: "majrobbi"
a po nurkowaniu wieczornym;) i nocnym z GRALmarine GL 7 LED 70W stwierdzam, że latarka ta nie nadaje się na nurkowanie z partnurami posiadającymi K2MAX czy też starsze
Porównujesz latarkę główną i zapasową - więc wynik nie jest zaskoczeniem.

Jak ma się porówanie GL7  do GL6 (dawniej GL1 LED 30W)?
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez wodzu »
Paweł Łabaj
"Do everything slow. Slow is smooth, smooth is fast" - Steve Bogaerts

Offline majrobbi

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 679
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Maj 2011, 11:00:32 »
Cytat: "wodzu"
Porównujesz latarkę główną i zapasową - więc wynik nie jest zaskoczeniem.

...takie latarki były pod woda:) Również mój Azon bladł w świetle grala...

Cytat: "wodzu"
Jak ma się porówanie GL7  do GL6 (dawniej GL1 LED 30W)?


GL6 nie było z nami pod wodą, ale (pamiętając jak świeci GL6) mogę pokusić się o stwierdzenie, że GL7 daje co najmniej podobne natężenie światła, ale kąt świecenia jest większy niż w GL6... Na pewno ilość lumenów w GL7 jest dużo większa...

Rzeczywiście dobrze byłoby porównać pod wodą stary i nowy GLx
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez majrobbi »
Robert M.
tel. 12-3982293
------------------------
Its a fact that the humans can\'t go without water for more than 3 days
<°))))>< - <°))))><

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
(Bez tematu)
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Maj 2011, 12:11:32 »
To może i ja się wypowiem jako jeden z "testerów" :)

Moim zdaniem GRAL LED 10 W Narrow nie nadaje się raczej do oglądania rybek (chyba że lubimy wysmażone :P) - snop światła jest mocny, ale faktycznie wąski, a poświata boczna raczej słaba. Latarka jest natomiast wyśmienita do komunikacji. Wąski, silny snop powoduje, że sygnały są czytelne i widoczne z dość dużej odległości. Latarka posiada jeden tryb świecenia - z maksymalną mocą.
Wadą latarki - może tego konkretnego egzemplarza - był zbyt lekko kręcący się włącznik - latarka potrafiła sama włączyć się wisząc u D-ringu (prawy piersiowy). Był to jednostkowy przypadek, lecz problem raczej będzie się powtarzał.

Zauważyłem też jeden zonk - na jednym nurkowaniu latarce coś odbiło i w pozycji "wyłączonej" dioda delikatnie się żarzyła - i to w obu "martwych" polach włącznika.

Aku 5 Ah starczyło spokojne na ok. 1,5 h świecenia pod wodą bez żadnego spadku siły światła (nie ładowaliśmy latarek po oględzinach w klubie). Ma ono jedną dość upierdliwą wg mnie wadę - brak "uszka" do przełożenia pasa biodrowego uprzęży. Musiałem kombinować z "trytytkami". Poza tą niedogodnością aku jest malutkie i lekkie. Nie czuje się, że jest na pasie.


GL 7 LED 70W to w ogóle inna latarka, więc ich nie porównuję, tylko opisuję wrażenia (vide Wodzu). Jest potężna - na głębokości 30 m staje się jasno, jak w dzień (no prawie ;) ). Jak już napisał Robert - kąt świecenia duży, a oświetlenie obiektów jasne i równomierne. Doskonała do szperania po dnie, ale do komunikacji już gorsza - Led 10W tu wygrywa. Moc latarki jest tak pokaźna, że żeby zobaczyć światło płynącego kawałek dalej Pabla (Led 10W), musiałem swoją latarkę wyłączać. Latarka oferuje dwa tryby świecenia: słabszy (4 diody) i mocniejszy (wszystkie 7 diod).

Aku 11Ah Li-Ion również niezbyt duże, i dość lekkie jak na taką pojemność. Ten kanisterek ma już przelotkę na pas, a co ważniejsze, również drugie gniazdo. Dzięki temu można połączyć przyjemne z pożytecznym i zamontować oba omawiane palniki na jednym uchwycie. Również ok. 1,5 h świecenia nie spowodowało spadku mocy światła GL7.

Konkluzja jest taka - obie latarki są godne. Jak na moje, rekreacyjne potrzeby przy relatywnie nieznacznej różnicy w cenie (mówimy o GL7, ale ze słabszym aku 6,6 Ah Li-Ion) nabyłbym raczej GL7 ze względu na moc światła.

To by było na tyle w kwestii spostrzeżeń ponurkowych.  :niemalekko2:

Ze swojej strony serdecznie dziękuję za możliwość testowania obu latarek!
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez panq »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62