Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - kolucho

Strony: 1 2 [3] 4
21
Forum ogólne /
« dnia: 15 Kwiecień 2006, 00:31:23 »
Cytat: "mroowek"
Tak więc nawet, jeżeli wydawane uprawnienia nie mają podstaw prawnych to nie oznacza to, że fakt ich posiadania (zwłaszcza, jeżeli są zgodne z normami EU i innymi) będzie zupełnie niedostrzeżony i nieistotny tylko z tego powodu, że to roporządzenie przestało obowiązywać.

Ale jak mozna wydawac uprawnienia i organizowac kursy jak np nie wiemy (akurat w pletwonurkowaniu sie raczej nic nie zmieni) jakie beda stopnie i uprawnienia (np w zeglarstwie zmienily sie uprawnienia i w zwiazku z tym nalezy zmienic program kursow). Jesli teraz organizowanoby kursy to nie wiadomo na jaki stopien i co maja zawierac bo nie wiemy co bedzie w nowej ustawie a stara nieobowiazuje.. Nurkowanie jest w tej uprzywilejowanej sytuacji ze stopnie i kursy pozostana pewnie dalej w gestii poszczegolnych organizacji :wink:
Na www.msport.gov.pl jest napisane ze nowa ustawa planowana jest na 2 kwartal roku.. Pozdrawiam :mrgreen:

22
Forum ogólne /
« dnia: 14 Kwiecień 2006, 23:10:30 »
Jakby kogos interesowalo to pojawil sie Nowy projekt rozporządzenia w sprawie uprawania żeglarstwa :wink: Oto linki:

http://www.sail-ho.pl/ima...0060414ms/1.pdf Projekt z dnia 14 kwietnia 2006
http://www.sail-ho.pl/ima...0060414ms/2.pdf Uzasadnienie
http://www.sail-ho.pl/ima...0060414ms/3.pdf Wzory patentów
http://www.sail-ho.pl/ima...0060414ms/4.pdf Wzory licencji
http://www.sail-ho.pl/ima...0060414ms/5.pdf Taryfa opłat


Na stronie Ministerstwa Sportu jest wzmianka iz rozporządzenie Ministra Sportu w sprawie zasad bezpieczeństwa przy uprawianiu płetwonurkowania jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych :evil:

Pozdrawiam :mrgreen:

23
Forum ogólne /
« dnia: 14 Kwiecień 2006, 01:13:36 »
Cytat: "mroowek"
Nie napisalem, ze "mozna je stosowac", tylko, ze "isnieje mozliwosc zastosowania" takowych. To znaczna roznica. Nie oznacza to, ze mozna na ich podstawie wydac uprawniania, ale gdyby byla jakas sprawa, w ktorej kluczowa role odgrywalaby kwestia uprawnie (papierkow) jest teoretyczna mozliwosc zastosowania uchylonych przepisow w celu usuniecia luki.

Nie bardzo rozumiem co masz na mysli :? Jak dla mnie to nie ma aktow prawnych na mocy ktorych mozna przeprowadzac szkolenia i wydawac dokumenty. Z prawnego punktu widzenia wczesniejsza ustawa nie istnieje i nie mozna sie w zaden sposob do niej odwolywac. Do momentu wydania nowych rozporzadzen tak naprawde zaden kurs nie powinien miec miejsca.. Poprostu polska paranoja :evil: Pozdrawiam :mrgreen:

PS Projekt Rozporzadzenia Ministra Sportu w sprawie uprawiania żeglarstwa juz jest (dostepny tutaj) wiec mam nadzieje ze w sprawie pletwonurkowania tez :wink:

24
Szkolenia /
« dnia: 13 Kwiecień 2006, 23:26:53 »
Koszt calego kursu w jakich granicach sie szacuje :?:

25
Forum ogólne /
« dnia: 13 Kwiecień 2006, 17:37:12 »
Cytat: "tatar"
Ale niekoniecznie poświęconych wprost tej dziedzinie.

Naturalnie ale omawiana przez nas ustawa wyraznie wskazuje jakich "dziedzin" dotyczy :wink: Ich specyfika zmusza nas do regulacji (okreslenia jasno warunkow i przepisow przyznawania uprawnien oraz organizacji kursow) ze wzgledu na niebezpieczenstwo ktore ze soba niosa. Pozdrawiam :mrgreen:

26
Forum ogólne /
« dnia: 13 Kwiecień 2006, 14:26:52 »
Cytat: "tatar"
Jeśli nie ma przepisów, to nic nie jest zabronione, więc jest dozwolone.
Niestety organizacja kursow oraz wydawanie uprawnien musi byc zgodne i na mocy jakis obowiazujacych aktow prawnych..
Cytat: "tatar"
Ja coraz bardziej przekonuję się, że najlepiej by było, gdyby nurkowanie pozostało poza wszelkimi regulacjami prawnymi.

W polskich realiach wiekszosci rzeczy zrobiloby by to dobrze :|

27
Forum ogólne /
« dnia: 13 Kwiecień 2006, 13:25:11 »
Cytat: "Malysz"
Umowy miedzynarodowe (a posiadamy uprawnienia CMAS Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques) maja pierszenstwo nad prawem lokalnym, wiec moga nam skoczyc. Typowo polskimi uprawnieniami sa uprawnienia LOKowskie, ktore do niczego nie uprawniaja (prawie).
Ustawa wyraznie mowila:
Dokumenty potwierdzające uzyskane kwalifikacje wydają krajowe i zagraniczne szkoleniowe organizacje nurkowe. Instruktorzy tych organizacji przeprowadzają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej szkolenia według systemu szkolenia danej organizacji, zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu.System szkolenia powinien uwzględniać stopnie wyszkolenia określone w odpowiednich Polskich Normach dotyczących płetwonurkowania.

Cytat: "mroowek"
uspokoje Was - jezele uprawnienia nadawane przez KDP PTTK, ktora wchodzi w skald komisji sejmowej do spraw spotru (dokladnie nie pamietam ktorej) mialyby byc "nielegalne", to bardziej "legalnych" dokumentow w Polsce nie mozna uzyskac.

W razie braku nowych przepisow wykonawczych istnieje mozliwosc zastosowania uchylonych. Z tego co widze, prace nad nowymi jednak trwaja.


Znajomy ktory orientuje sie w tym temacie lepiej przedstawil mi to tak:
"W obecnym stanie prawnym ich organizacja (tj kursow motorowodnych, zeglarskich, pletwonurkowych itd -przyp autora) jest nielegalna. Proces szkolenia dostosowany jest do obowiązującycyh przepisów (a tych nie ma). Identyczna sytuacja była w zeszłym roku w szkoleniach na prawo jazdy - i przez 6 tygodni w całym kraju nie było ani jednego szkolenia."
Nie mozna rowniez stosowac przepisow ktore juz nieobowiazuja.. Sa one juz niewazne i z wydawaniem jakichkolwiek dokumentow czy organizacja kursow nalezy poczekac do momentu ukazania sie nowych. Nie jestem mocny z prawa ale bycmoze jakims rozwiazaniem dla kursow bedzie fakt ze zaczely sie one podczas obowiazywania jeszcze "starych" przepisow. Moze ktos z Forumowiczow polapie sie w tym bo poki co to niczego nie mozemy byc pewni :evil:

28
Szkolenia /
« dnia: 13 Kwiecień 2006, 02:33:28 »
A mozna gdzies zdobyc multimedialne wersje pozostalych wykladow :?:

29
Forum ogólne / Czy kursy i uzyskane uprawnienia sa zgodne z prawem?
« dnia: 12 Kwiecień 2006, 21:25:33 »
Ostatnio dowiedzialem sie ze kursy m in zeglarskie i motorowodne oraz przyznawane uprawnienia ktore maja miejsce po 31 listopada 2005 sa nielegalne :? A to za sprawa wygasniecia ustawy je regulujacej dostepnej tutaj. Po jej lekturze dochodzimy do wniosku ze ta sama ustawa dotyczy pletwonurkowania a dokladniej:

Art. 53c. 1. Uprawianie płetwonurkowania wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji potwierdzonych stosownym dokumentem oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
2. Dokumenty potwierdzające uzyskane kwalifikacje wydają krajowe i zagraniczne szkoleniowe organizacje nurkowe. Instruktorzy tych organizacji przeprowadzają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej szkolenia według systemu szkolenia danej organizacji, zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu. System szkolenia powinien uwzględniać stopnie wyszkolenia określone w odpowiednich Polskich Normach dotyczących płetwonurkowania.
3. Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do uprawiania płetwonurkowania potwierdzone dokumentem wydanym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej mogą uprawiać płetwonurkowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie posiadanych kwalifikacji.
4.Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu określi, w drodze rozporządzenia, zasady bezpieczeństwa przy uprawianiu płetwonurkowania, biorąc pod uwagę odpowiednie Polskie Normy dotyczące płetwonurkowania.".

5. Dotychczasowe przepisy wykonawcze w zakresie uprawiania płetwonurkowania, wydane na podstawie art. 53 ust. 2 ustawy wymienionej w art. 1, zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 53c ust. 4 ustawy wymienionej w art. 1, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Ustawa została ogłoszona drukiem w dni 16 maja 2005 r. + 14 dni + 6 miesięcy = 30 listopada 2005

Od 1 grudnia 2005 wszystkie „Dotychczasowe przepisy wykonawcze w zakresie uprawiania pletwonurkowania, wydane na podstawie art. 53 ust. 2 ustawy wymienionej w art. 1” utraciły ważność. Nowe przepisy wykonawcze na ich miejsce nie zostały wydane. Czy wiec uprawnienia uzyskane na trwajacych kursach beda wazne :?:

30
Szkolenia /
« dnia: 01 Kwiecień 2006, 23:44:03 »
Cytat: "mroowek"
W przypadku potrzeby ratowania życia nie ma znaczenia, czy ma się przeszkolenie w podawaniu tlenu, czy nie - po prostu trzeba to zrobić. Kwetsia tylko, jak skutecznie potrafisz to zrobić i tutaj niewątpliwie przyda się wiedza z tego kursu. Czy jest on tylko nurkowy - chyba nie, przynajmniej w części dotyczącej stosowania terapii tlenowej w ogóle (toria i praktyka), chociaż z całą pewnością skupia się na ratowaniu nurków.

Po czesci masz racje ale moze nakresle bardziej przejrzyscie o co mi chodzi.. Jestem Starszym Ratownikiem WOPR i jakas tam wiedze z pierwszej pomocy mam lecz niestety nie mam przeszkolenia z tlenoterapii a takowy sprzet na stanowisku pracy posiadam. Niestety w sytuacjach kryzysowych obsluga zestawu do tlenoterapii zajmowal sie inny ratownik ktory procz tego byl ratownikiem medycznym. W zwiazku z powyzszym faktem chcialbym odbyc szkolenie z tego zakresu potwierdzone jakims dokumentem by moc samodzielnie obslugiwac sprzet ktory posiadam i to w pelni swiadomie ze to co robie wykonuje jak nalezy aby nikt nie mogl sie pozniej doczepic ze zrobilem cos bez uprawnien..
Jak dlugo trwa takie szkolenie i ile kosztuje gdyz chyba spelnia moje oczekiwania :?:

Pozdrawiam :mrgreen:

Strony: 1 2 [3] 4