Autor Wątek: jaka butla i dlaczego?  (Przeczytany 9254 razy)

Offline Anonymous

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
jaka butla i dlaczego?
« dnia: 31 Lipiec 2009, 17:02:52 »
No właśnie, jak w pytaniu. Zazwyczaj wypożyczałam butle lub brałam od znajomych i nie przywiązywałam nigdy do tego wagi, co to za butla (wstyd się przyznać, ale wytłumaczę się: jestem laikiem) Zamierzam jednak kupić coś swojego i chciałam się Was poradzić, co kupić? Jestem drobną osobą i nurkuję rekreacyjnie. Czasem bardzo często, czasem rzadko - to już zależy od czasu.

Kolejnym pytaniem będzie - czy trzeba jakoś dokumentować, że wozi się butle w aucie osobowym? Wybieram się ze znajomymi na Bałkany i być może ponurkujemy troche, dlatego też pytam, bo nie wiem czy trzeba mieć jakoś oznakowane auto, czy normalnie można podróżować?

Wybaczcie za (być może) proste pytania.
Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Anonymous »

Offline Anonymous

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Lipiec 2009, 17:19:03 »
Przepraszam....zapomniałam się przywitać:)

Witajcie!
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Anonymous »

Offline nataniel

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 239
    • Zobacz profil
    • http://www.lukaszklima.com
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Lipiec 2009, 17:51:14 »
Od tego jak często ważniejsze wydaje się pytanie jak głęboko. Jeśli do 20m to butla 12l powinna  Ci wystarczyć, jeśli do 40-50m to jeśli myślisz o pojedynczej butli zdecydowanie 15l. Podwójny zawór dobrze widziany, ale tylko jeśli będziesz z niego miała zamiar korzystać (czyt. masz dwa I stopnie) Jeśli pytasz czy stalowa czy aluminiowa to jestem zwolennikiem stalowych - zawsze to mniej balastu na pasie.
Ze względu na charakter pytania załozyłem, że twin Cię nie będzie interesował. Mam nadzieję, że nie uraziłem ambicji...     :roll:
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez nataniel »
Co komu do tego, skoro i tak mniejsza o to?
Łukasz Klima
<a class=\"postlink\" href=\"http]

Offline Bartolomeo

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 1605
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: P3, Adv Ean
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Lipiec 2009, 18:11:35 »
Cytat: "watermark"
Kolejnym pytaniem będzie - czy trzeba jakoś dokumentować, że wozi się butle w aucie osobowym? Wybieram się ze znajomymi na Bałkany i być może ponurkujemy troche, dlatego też pytam, bo nie wiem czy trzeba mieć jakoś oznakowane auto, czy normalnie można podróżować?

nie trzeba znakować auta, o ile wiem to transportowana butla nie może być naładowana do więcej niż 50 bar. Bo jak wiadomo każdy policjant ma manometr i sprawdzi ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Bartolomeo »
Wszystkie Nurki mają Córki! (przynajmniej dwie ;))

Offline Anonymous

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Lipiec 2009, 18:22:14 »
hej! dzięki wielkie za odpowiedzi:) nataniel nie uraziłeś mnie. Myślałam, że będzie bardziej odpowiedni, dlatego, że bardziej komfortowo chyba z dwoma mniejszymi butlami, niż jedną większą. No i do tego komfort w pływaniu, bo ta jedna może się wiercić i przerzucać mnie ;))) Trochę się śmieję z tym przerzucaniem, ale może jest coś w tym prawdy? W każdym bądź razie dziękuję za odpowiedzi. A i tak, fakt - zapomniałam wcześniej dodać, zazwyczaj nurkuję do max 30m, dalej się boję niestety. Nie mam tyle doświadczenia i jakoś "stracham" się. Zazwyczaj jest to ok 20m, a dalej to zależy od widoczności.
A czy reszta nurków uważa, że stalowe są lepsze?

A z tym autem to pytam, żeby nie było potem problemów, że wożę i niewiadomo co :>
Bo nie wiem czy lepiej brać ze sobą butle, czy pożyczyć w bazie gdzieś? Nie wiem jakie są ceny wypożyczenia, czy to się kalkuluje ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Anonymous »

Offline ośmiorniczka

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 627
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Lipiec 2009, 18:49:08 »
zabranie swojej butli nie rozwiąże problemów-w bazach jak będziesz ładować butle będą sprawdzać atest butli
moim zdaniem -jesli nie planujesz dużo nurów na Bałkanach to lepeij wypożyczyć nabitą butlę na miejscu- z reguły nabicie butli a koszt wypożyczenia juz nabitej to niewielka różnica
nie wiem jaki masz już swój sprzęt-może lepiej zacząć od kupowania automatów,komputera? :niemalekko2:
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez ośmiorniczka »
"w miłości i nurkowaniu najważniejszy jest oddech"

Offline Anonymous

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Lipiec 2009, 19:22:22 »
Sprzęt mam, zazwyczaj jednak pożyczam butle. Nie jestem zmotoryzowana, więc nie wyobrażam sobie jeździć pociągami czy tramwajami z butlą i całym asortymentem:) Czasem jadę ze znajomymi autem, ale nie zawsze jest taka możliwość:/
Automat mam Apeksa z octopuem i manometrem, skafander i resztę też. Nad komputerem też się zastanawiam. Mam jakiś starszawy nieco (stary komputer brata), ale on zaczyna się trochę wieszać i ponoć niedokładne pomiary daje - przynajmniej brat tak mówi. On nieco lepiej się na tym zna ode mnie. Ja technicznie zupełnie nie mam o tym pojęcia.
A powiedzcie jeszcze (przepraszam, że Was tak męczę, ale chętnie odpowiadacie mi na pytania i cierpliwie przede wszystkim :D) - Czy Suunto to dobra firma komputerów nurkowych? Mam ich kompas, ale nie wiem jak z komputerami. No i najtańszy jaki widziałam to coś takiego http://divezone.pl/suunto-gekko-p-436.html i nie wiem czy to w ogóle warto wziąć.
A może ktoś z Was nurkował na Bałkanach? I powiecie mi jeszcze na co zwrócić tam uwagę? Zabijcie!!  :lol:
No...już będę cichutko siedzieć :)))
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Anonymous »

Offline ośmiorniczka

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 627
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Lipiec 2009, 19:38:10 »
osobiście mam suunto gekko i jestem zadowolona
na nury rekreacyjne jest w porządku
co do Bałkanów-zobacz fotki w "Albumie" myslę, że to najlepsza reklama:)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez ośmiorniczka »
"w miłości i nurkowaniu najważniejszy jest oddech"

Offline Anonymous

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Lipiec 2009, 19:44:14 »
hehe, dzięki wielkie za pomoc!! Już zaglądam :)
Bałkany ogólnie znam, ale sfery podwodnej nie poznałam jeszcze.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Anonymous »

Offline ośmiorniczka

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 627
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Lipiec 2009, 19:49:09 »
polecam wraki:) niesamowite a gdzie dokładnie ejdziesz?
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez ośmiorniczka »
"w miłości i nurkowaniu najważniejszy jest oddech"