Autor Wątek: sprzet dla poczatkujacego  (Przeczytany 18094 razy)

Offline armani

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 374
    • Zobacz profil
sprzet dla poczatkujacego
« dnia: 27 Maj 2009, 11:24:50 »
chcialem Was zapytac co byscie radzili zeby kupic na poczatek, co sie najbardziej przydaje. prosilbym takze o jakies namiary na sprzet. zoznaczam tez ze na pewno na "pe jedyneczce" nie skoncze z nurkowaniem, wiec chcialbym zeby mi to sluzylo na jakis dluzszy okres oraz w miare przystepnej cenie.

z gory dzieki za info.
pozdrawiam
A.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez armani »
armani
508 068 055

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Maj 2009, 11:44:29 »
jako pierwsza polecam pianke i to mozliwie dobrej jakosci; nawet jak szybko stwierdzisz, ze w naszych wodach to tylko w suchym, to pianka sie przyda na wyprawy nad cieple morza... w nastepnej kolejnosci kupuje sie najczesciej komputer i automat, ale w gruncie rzeczy nie ma tu reguly...
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez killer »
live 'n let diVe

Offline miłosz

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 870
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Maj 2009, 11:44:51 »
hmmmm....

ja zaczynałem w takiej kolejności:

buty+płetwy paskowe (dużo większa wygoda, szczególnie jak masz do przejścia kawałek drogi do wody po kamykach)
rękawice
suchy (przez przypadek trafiła mi się okazja z której nie mogłem zrezygnować  :mrgreen: )
automaty
skrzydło
komputer

teraz historia zatacza koło i kupuję znowu płetwy:)

Pozdrawiam serdecznie
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2009, 11:49:08 wysłana przez miłosz »
Swim, Dive or Die!!!

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Maj 2009, 11:47:09 »
Cytat: "miłosz"
ja zaczynałem w takiej kolejności: buty+płetwy paskowe


prawde prawisz!! zalozylem pochopnie, ze ten etap mamy juz za soba :) ale jezeli posiadasz na razie tylko "gole" ABC, to na pewno buty z pletwami i rekawice powinny byc pierwsze w kolejnosci, a dalej to np. tak jak napisalem powyzej...
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez killer »
live 'n let diVe

PabloSz1970

  • Gość
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Maj 2009, 12:01:01 »
I obaj panowie oszukjece bo jeden z pierwszych zakupow to byla ktorka pianka decathlonowa jako bielizna i docieplenie pod pianki klubowe
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez PabloSz1970 »

Offline wegorz69

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 107
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Maj 2009, 12:04:25 »
Niech sobie przypomnę.....
* maska, którą trzeba było przy kazdym oddech przedmuchiwać (dostarczał klub)
* rewelacyjne płetwy - akwanawty (też przez klub)
* fajka z rurki PCV (też z ...)
a potem to było już tylko lepiej. Najperw
* pianka z którejś ręki, nie jakiś tam polski Stomil,
* nieśmiertelny własny automat Posejdona - najlepszy na świecie.
I to wystarczyło aby zrobić pierwszy stopień płetwonurka (obecny P3). Oj zapomniałem, tuż przed P3 to wpadły jeszcze rękawiczki.

I kto to pisze o rękawiczkachw pierwszej kolejności?
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez wegorz69 »
503 990 663 - to nie są moje wymiary

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Maj 2009, 12:08:06 »
Cytat: "PabloSz1970"
I obaj panowie oszukjece bo jeden z pierwszych zakupow to byla ktorka pianka decathlonowa jako bielizna i docieplenie pod pianki klubowe


ja pianke z D. kupilem akurat pozniej i tez nie traktuje jej jako podstawowego sprzetu, a jedynie jakis tam dodatek... idac za tym tokiem rozumowania, moznaby wpisac w pierwszej kolejnosci niebieska torbe nurkowa do noszenia zabawek by Ikea (co z reszta nie jest zlym pomyslem) :)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez killer »
live 'n let diVe

Offline armani

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 374
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Maj 2009, 13:28:48 »
czyli wniskuje ze na razie pletwy paskowe, buty neoprenowe i pianka na pierwszy rzut pojda. rekawice chyba nie koniecznie. automaty komputery i inne bajery to chyba jeszcze nie na moja kieszen, nie mowiac o suchym na ktorego nie mam jeszcze stopnia :/

nie lepiej kupic juz dluzsza pianke na cale cialo? i jaka grubosc? jakies namiary?
na buty i pletwy tak samo bym prosil. w firmach i jakosci to sie kompletnie nie znam:/
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez armani »
armani
508 068 055

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Maj 2009, 14:13:45 »
Cytat: "armani"
rekawice chyba nie koniecznie


jesli chcesz nurkowac w Polsce to KONIECZNIE!! po 10 min pod termoklina bez rekawic nie bedziesz w stanie obsluzyc inflatora...

pianka na polskie wody 7+7 ewentualnie 7+5 (ja osobiscie szukalem takiej, ktora przy docieplaczu ma nogawki i rekawy - a nie tylko szelki - i do tego osobny kaptur, zeby miec mozliwie optymalna ochrone w kluczowych obszarach ciala - glowa i wezly chlonne - bo tam sie traci najwiecej ciepla; nie bylo to proste, bo wiekszosc pianek nie spelniala ktoregos z tych kryteriow, ale w koncu sie udalo i rozwiazanie sie sprawdzilo)

co do producentow to wybor jest spory; najwazniejsze jest zeby pianka byla dobrej jakosci (neopren, szycie)  i wlasciwie dopasowana; uznane firmy maja duze doswiadczenie w produkcji sprzetu, ale trzeba sie w tym przypadku liczyc z tym, ze czesc ceny to bedzie marka i mozna kupic rownie dobry produkt, w nizszej cenie od mniej znanego producenta; praktyka wskazuje, ze nie ma co nadmiernie oszczedzac na skafandrze, bo od niego zalezy ogromna czesc komfortu nurkowania, a jesli sie dokona dobrego wyboru i bedzie go odpowiednio uzytkowac, to moze sluzyc na tyle dlugo, ze poczatkowe roznice w cenie stana sie nieistotne... (oczywiscie nie ma tez co na sile przesadzac i kupowac najdrozszego, bo to wcale nie znaczy, ze bedzie najlepszy)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez killer »
live 'n let diVe

Offline Arbuz

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
    • http://warmuz.eu
(Bez tematu)
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Maj 2009, 14:52:56 »
Ja nie kupowałem sprzętu przed zrobieniem P1. Te kilka nurkowań na kursie daje ogólne rozeznanie co i jak. Wtedy też stwierdzicie czego brakuje.

W moim przypadku pierwszym zakupem były rękawice i skarpetki (7mm) i też jest mi w nich nieraz zimno :P
Teraz kupiłem sobie piankę i komfort w porównaniu do tych klubowych jest ogromny :), ale znowu nie oszukujmy się pod termokliną i tak wszystko się wyjaśnia :)

Więc chyba można rozpatrywać grubość pianek (7mm czy 5mm) pod względem "jak szybko zacznie mi być zimno".
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Arbuz »