Autor Wątek: singiel + stage  (Przeczytany 4978 razy)

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Marzec 2012, 11:38:50 »
Cytuj (zaznaczone)
Adapter już kiedyś widziałem, fakt fajny pomysł, ale to znów jest twin, tyle ze bez separatora. Innymi słowy dźwigam na plecach żelastwo o obniżonej funkcjonalności.
Waży tyle samo, co ten wasz patent 15-tka + pony. Złożyć też możesz przed samym nurkowaniem. Funkcjonalność lepsza, niż zestawu 15+ pony, ponieważ pasuje większość podstawowych procedur DIR. Chodzi o procedury, które gwarantują bezpieczeństwo.
Zawsze pochwalam eksperymenty sprzętowe - i zawsze będę :). Ale jeżeli chcesz w tym stale nurkować, polecałbym coś jak najbardziej zbliżonego do standardu twinowego. W takiej dziwnej konfiguracji według mnie ciężko się połapać w sytuacji awaryjnej (nie ma procedur), a partner to już zupełnie się pogubi w Twoim sprzęcie. Tu nie chodzi o kwestię "techniczne" vs "rekreacyjne". Chodzi o funkcjonalność i bezpieczeństwo.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62

Offline artur lipko

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 904
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pseudonim artystyczny - FOKA :)
    • Zobacz profil
    • Okean.pl - Internetowy sklep nurkowy
  • Stopień nurkowy: M1
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Marzec 2012, 00:38:01 »
ja w Egipcie nurkowałem sporo z jedna 12 na plecach plus stage 12 :) spoko nie czuję różnicy w wyważeniu

« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Handel sprzętem nurkowym. Na pewno się jakoś dogadamy ;) + 48 604 580 991 Handluje praktycznie każdą znana marką nurkową :) zniżki dla krabowiczów.
www.okdive.pl - Kursy nurkowania
www.okean.pl - Sklep nurkowy

Offline Turbik

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 339
    • Zobacz profil
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Marzec 2012, 12:20:48 »
Cytat: "artur lipko"
ja w Egipcie nurkowałem sporo z jedna 12 na plecach plus stage 12 :) spoko nie czuję różnicy w wyważeniu
No ale jednak butla aluminiowa no i do tego jeszcze bardzo słona woda.
Stalowa butla w słodkiej wodzie to druga skrajność będzie. :D
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »

Offline Maniek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: ***
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Marzec 2012, 12:37:33 »
Cytat: "Maniek"
Obsługa OOG partnera z butli plecowej
Jako, że ten wątek nie kleił mi się (nie przemyślałem tego  :oops: ) bo przecież podstawowy automat np. wisi na d-ringu, kiedy ssamy butlę boczną, to znalazłem procedurę bazującą na praktykach technicznych, którą można w takiej sytuacji zastosować:
http://http://precisiondiving.net/blog/stage-bottle-s-drill-procedure/
...Natomiast nadal uważam, że można się pokusić o przekazanie partnerowi stage'a,  po uspokojeniu sytuacji, o ile oczywiście potrafi sobie z nim poradzić, ma go do czego przypiąć, a i inne okoliczności przyrody temu sprzyjają.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »

Offline jackdiver

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 631
    • Zobacz profil
    • Moana-sub
  • Stopień nurkowy: Instruktor nurkowania
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Marzec 2012, 13:26:31 »
Cytat: "Maniek"
Cytat: "Maniek"
Obsługa OOG partnera z butli plecowej
Jako, że ten wątek nie kleił mi się (nie przemyślałem tego  :oops: ) bo przecież podstawowy automat np. wisi na d-ringu, kiedy ssamy butlę boczną, to znalazłem procedurę bazującą na praktykach technicznych, którą można w takiej sytuacji zastosować:
http://http://precisiondiving.net/blog/stage-bottle-s-drill-procedure/
...Natomiast nadal uważam, że można się pokusić o przekazanie partnerowi stage'a,  po uspokojeniu sytuacji, o ile oczywiście potrafi sobie z nim poradzić, ma go do czego przypiąć, a i inne okoliczności przyrody temu sprzyjają.
Radzę Ci najpierw przetrenuj to wszystko kilka razy w basenie
Pozdrawiam Jacek
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Jacek Zachara, instruktor nurkowania CMAS i SSI nurek full TMX, szkolenia, wyprawy nurkowe do Egiptu, Chorwacji i na Maltę , pełny serwis sprzętu nurkowego i produkcja analizatorów tlenowych tel 694727188 www.moana-sub.com.pl

Offline Iron

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 764
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Marzec 2012, 14:37:31 »
Cytat: "Turbik"
Natomiast nadal uważam, że można się pokusić o przekazanie partnerowi stage'a, po uspokojeniu sytuacji, o ile oczywiście potrafi sobie z nim poradzić, ma go do czego przypiąć, a i inne okoliczności przyrody temu sprzyjają.

Ja natomiast uważam, że w sytuacjach awaryjnych nie można się na nic "kusić" tylko zawsze trzeba mieć jasną i prostą procedurę, którą cały zespół nurkowy rozumie i będzie w stanie zastosować.
Procedury typu "jeśli coś tam, to robimy tak, a jak inaczej to tak, albo może pokusimy się o coś tam" nie sprawdzają się w sytuacjach stresowych.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
/Tomek
tel. 728401279

Offline Maniek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: ***
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Marzec 2012, 18:33:52 »
Cytat: "jackdiver"
Radzę Ci najpierw przetrenuj to wszystko kilka razy w basenie
Bez treningu się nie obejdzie :P

Cytat: "Iron"
w sytuacjach awaryjnych nie można się na nic "kusić"
To oczywiste, trzymamy się standardowych procedur i uzgodnień z planu nurkowania. Natomiast samo kusić ma tu oznaczać dopuszczalną opcję dostępną na etapie planowania nura, o ile jest to przećwiczone, a warunki konieczne (m.in. sytuacja opanowana, wizura dobra, teren "bezpieczny") spełnione :)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #27 dnia: 14 Marzec 2012, 01:02:22 »
Cytat: "Maniek"
to znalazłem procedurę bazującą na praktykach technicznych, którą można w takiej sytuacji zastosować:
Tylko procedura zakłada przejście dawcy na automat zapasowy wiszący pod brodą, a zrozumiałem, że na butli plecowej planowałeś mieć jeden automat. Czy nie?

Serdecznie pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Tomek Tatar

Offline Maniek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: ***
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #28 dnia: 14 Marzec 2012, 08:44:13 »
Cytat: "Tomek Tatar"
procedura zakłada przejście dawcy na automat zapasowy wiszący pod brodą, a zrozumiałem, że na butli plecowej planowałeś mieć jeden automat

Tak jak pisałem na wstępie, rozważałem szybki upgrade konfiguracji rekreacyjnej o butlę boczną. Wg mojej wiedzy taka typowa konfiguracja rekreacyjna zakłada posiadanie 2x AO II stopnia. To czy każdy z nich będzię wpięty do osobnego I stopnia, to już inna sprawa, jakkolwiek nie wpływa to na możliwość zastosowania procedury.
Osobną kwestią jest zwiększone ryzyko zamarznięcia I stopnia AO po przejsciu, w kolejnym etapie, dawcy i biorcy na butlę plecową, o ile oba II-gie stopnie są terminowane na jednym I stopniu. Ale moim zdaniem jest ono i tak o wiele mniejsze niż w sytuacji OOG kiedy biorca od razu, zestresowany i "wygłodzony" przypina się do butli plecowej typowego zestawu rekreacyjnego (2x II st + 1x I st AO) ...No ale na to,  ktorym momencie wystąpi sytuacja awaryjna czasami nie mamy wpływu :(
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »