Autor Wątek: Nurkowanie techniczne  (Przeczytany 6340 razy)

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Październik 2010, 13:23:13 »
wow, co za mobilizacja!! w takim razie czekamy az sie zbierze min. 10 os (to juz blisko) i zaczynamy rozmawiac...

Cytat: "Tomek Tatar"
przydałaby się niższa cena
Cytat: "ARTUR"
za odpowiednią cenę

czyli ile % upustu Was satysfakcjonuje?  :)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez killer »
live 'n let diVe

Offline kruczi

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Październik 2010, 13:31:21 »
dopisuję się

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez kruczi »
506 492 362

Offline Maniek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: ***
(Bez tematu)
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Październik 2010, 14:08:08 »
... Po lepszej cenie jestem kolejnym chętnym :)

pozdrówki,
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Maniek »

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
(Bez tematu)
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Październik 2010, 15:07:56 »
!!!

ludzie!

przecież właśnie po to założyłam temat by zebrać chętnych i POROZMAWIAĆ z Wydawnictwem..

co zresztą już częściowo czynię!!!


widać chyba wyraźnie że napisałam w ostatnim zdaniu swego postu że może uda się uzyskać "klubową cenę"

wątpię czy będzie to 80zł..
nie wiem Jacku czy masz pojęcie ile kosztuje wydanie książki.
akurat moi rodzice obydwoje trudnią się tym zawodowo (piszą literaturę nieco mniej nurkową, a bardziej dotyczącą krytyki literatury, ale niemniej jednak ja mam pojęcie jak to jest z wydawaniem książek...)
niemniej jednak upust powinno się udać uzyskać.

mając jednak na uwadze to, że tematyka obejmować może poziomy co najmniej 3 kursów - od Adv.Nitrox po Trimix, nie sądzę, że cena jest tak tragiczna

potrzebuję jednak konkretnych deklaracji - najchętniej na priv, od osób zdecydowanych, ewent. z dopiskiem jaką maksymalną cenę gotowi jesteście zapłacić.

na temat ceny na pewno nie będziemy gadać na forum, gdyż jeśli jest klubowa, to jest to nasza osobista sprawa, jak i wszystkich dotychczas kupowanych "klubowo" sprzętów...
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu

Offline niedzielna

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 231
    • Zobacz profil
    • http://www.niedzielnezdjecia.republika.pl
  • Stopień nurkowy: P2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Październik 2010, 15:16:28 »
Kolo, tj. autor ksiązki, miał wykład na ostatnich demo-daysach. B. fajnie opowiada: ciekawie i rzeczowo - może i ksiażka wiec tez taka:)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez niedzielna »

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
(Bez tematu)
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Październik 2010, 15:35:08 »
Cytat: "jackdiver"
Cytat: "murena"
...poza tym:  wszystko o dekompresji - modelach dekompresyjnych od okienka tlenowego po gradient factory, metody planowania nurkowań, metody planowania dekompresji w locie - NOF (autorska metoda), RD - metoda Andrew Georgitsisa...
"

Tutaj chyba trochę przesadziłaś. Nie żebym się czepiał ale nikt chyba jeszcze nie wie wszystkiego o dekompresji, tym bardzie autor tej książki a już z pewnością sam jej w ten sposób nie reklamuje.


nigdzie nie napisałam że autor wie wszystko o dekompresji, bo... byłby chyba jedynym człowiekiem na Ziemi!!!

dekompresja jest tematem tak zawiłym i pełnym zagadek, że tak naprawdę wciąż mało wiemy w tej dziedzinie, natomiast po dokładnym przestudiowaniu książki można zacząć rozumieć dlaczego jest tak a nie inaczej. mnie osobiście zawsze wkurzały tabele, od pierwszego kursu, bo nie wiedziałam DLACZEGO tak? wiadomo, że książka nie przedstawia dogłębnie każdego zagadnienia, bo wtedy miałaby stron 1000 i kosztowała odpowiednio więcej. jednak mniej więcej każde zagadnienie jest poruszone, kiedyś przekopałam pół sieci by dowiedzieć się czym różni się jeden model od drugiego i NIC nie znalazłam.
tak więc - można zacząć się orientować, ale na pewno nie posiądziemy całej wiedzy o dekompresji po przeczytaniu x stron. książka nie zastąpi kursów, rozmów, zdobywania wiedzy, praktyki....

no ale konkretnie - rozdział modele dekompresyjne traktuje o podstawach fizjologiczno fizycznych, tłumaczy które gazy, jak i dlaczego wywołują DCS, jak odbywa się proces nasycania tkanek, przedstawione są konkretne wykresy, dowiedzieć się można na czym polega kontrdyfuzja podczas zanurzania, wynurzania, co dzieje się z pęcherzykami gazowymi, co zakładał model Haldana, jak później został zmodyfikowany i na czym polegały modele neohaldanowskie, czym są gradient factory, po co wprowadzono deepstopy WKPP, na czym polegają deepstopy Pyle'a, na czym polegają modele pęcherzykowe - VPM, VPMB, RGBM, kolejne rozdziały dotyczą metod planowania dekompresji, choroby dekompresyjnej.


*** swoją drogą Jacku, napisałeś "tym bardziej autor książki", nie wiem dlaczego tym bardziej, jeśli Paweł zajmuje się tematem od wielu lat, ma wykształcenie ścisłe i ma olbrzymią praktykę - może polecisz mi kogoś jeszcze, kto wie naprawdę dużo na temat DCS, modeli dekompresyjnych...
Pomijam dra Sićkę i Kota - to jest jasne i w ogóle cały KOMH, ale czy znasz albo może zna ktoś kogoś kto posiada naprawdę porządną wiedzę w tym temacie? Oczywiście też warto by ją rozumiał z pktu widzenia medycznego i fizycznego.. pytam zupełnie poważnie, bo interesuję się tematem półzawodowo
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
(Bez tematu)
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Październik 2010, 19:18:27 »
!

mam odzew z Wydawnictwa  :D

istnieje możliwość zniżki przy zakupie większej ilości egzemplarzy.
proszę więc o konkretne deklaracje osób na priv - ile sztuk i ewent. jaka maksymalna cena.

aha - dla porządku i wiadomości wszystkich: nie zarabiam na tym i nie zamierzam!
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu

Offline Sylwek

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1761
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M2 Instruktor Freedivingu mobile 506 033 485
(Bez tematu)
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Październik 2010, 21:17:36 »
Zapisuje się na listę
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Sylwek »
egzaminy na kartę łowiectwa podwodnego 506 033 485
www.OneBreath.pl Szkoła Freedivingu

Offline jackdiver

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 631
    • Zobacz profil
    • Moana-sub
  • Stopień nurkowy: Instruktor nurkowania
(Bez tematu)
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Październik 2010, 23:46:04 »
Cytat: "murena"

*** swoją drogą Jacku, napisałeś "tym bardziej autor książki", nie wiem dlaczego tym bardziej, jeśli Paweł zajmuje się tematem od wielu lat, ma wykształcenie ścisłe i ma olbrzymią praktykę - może polecisz mi kogoś jeszcze, kto wie naprawdę dużo na temat DCS, modeli dekompresyjnych...
Pomijam dra Sićkę i Kota - to jest jasne i w ogóle cały KOMH, ale czy znasz albo może zna ktoś kogoś kto posiada naprawdę porządną wiedzę w tym temacie? Oczywiście też warto by ją rozumiał z pktu widzenia medycznego i fizycznego.. pytam zupełnie poważnie, bo interesuję się tematem półzawodowo


Wiesz ja tym tematem interesuje się zawodowo.
Dużo czytam i rozmawiam z ludźmi na ten temat.
Wiem naprawdę sporo i sądzę że najwięcej w Polsce na temat dekompresji ma do powiedzenia właśnie Jacek Kot.
Ponieważ swoje dane opiera na najnowszych badaniach zespołów z całego świata.
Sam nie tworzy jakiś modeli dekompresyjnych jak to próbuje Paweł  Poręba ale swoją wiedzę opiera na doświadczeniu badaczy zajmujących się tym zagadnieniem zawodowo.
Czy Paweł prowadzi jakieś badania w tym kierunku ? Czy wiedzę opiera tylko  na pewnych sprytnych kalkulacjach jak w przypadku np. metody Ratio Deco stosowanej przez GUE, która tylko dlatego przyjęła się wśród części nurków technicznych że łatwo ją zastosować do pewnego typu prostych nurkowań  dekompresyjnych.
Znam np osobę,  która napisała pracę magisterska z tematu dekompresji w oparciu o model VPM Younta i cześciowo RGBM Wienkiego.
Czy Paweł ją czytał ?
Bo co  z niej wynka ?
Otóż okazuje się że te modele bardzo dokładnie opisują teoretyczne zachowanie się pęcherzyka pod wpływem zmian ciśnienia i napięcia powierzchniowego ale nic z tego nie wynika !
Modele te okazują się trudne w zastosowaniu bo tyle jest zmiennych opisujących zachowanie się fazy rozpuszczonej i wolnej że żaden komputerek tego poprawnie nie przerobi.
Przykładem chociaż by model RGBM zastosowany w komputerkach firmy Suunto i Mares, które jakbyś nie wiadomo jak długo nurkowała sufit dekompresyjny pokazują na 3m !
I dlatego większość decoplanerów funkcjonuje na sprawdzonych  neohaldanowskich algorytmach
Ale wracając do rzeczy.
Każdy nurek poczynając od poziomu P2 powinien znać i interesować się zagadnieniem dekompresji (o ile oczywiście nurkuje częściej niż przebywa na imprezach...).
To że Paweł opisuje te zagadnienia to chwała mu za to ale nie od niego pierwszego o tym słyszymy.
Były wcześniej dostępne tłumaczenia w sieci o M-wartościach Bakera, o istocie Deepstopów Pyla czy o okienku tlenowym Briana.
Były ksiązki np Boba Cola Meandry dekompresji, Kota i Żabierka Advanced Nitrox  czy Jarka Kżyżaka Medycyna nurkowa.
Pewna garść wiedzy przekazywana jest na kursach technicznych takich organizacji jak DSAT, IANTD czy TDI i to co najmniej od 10 lat czyli grubo przed powstaniem książki Pawła.
Jeśli ktoś nie przyswajał tej wiedzy ostatnio to znaczy cofał się w rozwoju mimo np posiadania stopnia P3 czy instruktorskiego...
Jeśli jak piszesz dopiero jego książka wyjaśniała by nam wszystko o dekompresji to o zgrozo co było przed nim ?
Aż mnie ciarki przechodzą  jaka jest czy była niewiedza w tym temacie i chylę czoła przed ludźmi którzy próbują nam to wyjaśnić.
Mimo wszystko jednak dobrze że kolejna osoba próbuje zmierzyć się z tym tematem i lepiej nam to naświetli, niemniej nie zapomnij że jego wiedza na ten temat to nie jakaś rozprawa naukowa poparta badaniami.
To  tylko zebrana,  lecz  przemyślana oczywiście, spora dawka  informacji na  temat dekompresji dostępnej w sieci.
I tutaj na pewno istnieje potrzeba publikacji takich informacji by w sposób zrozumiały przedstawiały złożone problemy funkcjonowania naszych organizmów w warunkach hiperbarii
Ale czy jego książka w taki właśnie sposób objaśnia meandry dekompresji to się okaże po jej przeczytaniu.
Mam nadzieję że jak napisałaś jego ścisły umysł umożliwił przybliżenie nam zawiłych algorytmów dekompresyjnych ale tez mam nadzieję, że wiedzę która nam przekazuje poparł naukową literaturą a nie tylko swoim widzi mi się.
Pozdrawiam Jacek  8)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez jackdiver »
Jacek Zachara, instruktor nurkowania CMAS i SSI nurek full TMX, szkolenia, wyprawy nurkowe do Egiptu, Chorwacji i na Maltę , pełny serwis sprzętu nurkowego i produkcja analizatorów tlenowych tel 694727188 www.moana-sub.com.pl

Offline Rav

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: P2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Październik 2010, 07:11:06 »
Wstępnie też się piszę. Puść na prv jak będziesz znała cenę.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Rav »