Autor Wątek:  (Przeczytany 6216 razy)

Offline te_pe

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: nTMX
(Bez tematu)
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Maj 2008, 17:50:54 »
Cytat: "Sylwek"
tutaj są wytyczne pod które podlegamy:

ale to właśnie tu są te farmazony:

wg tej tabelki nurek OWD PADI to nurek Level 1 "Supervised Diver"  EN 14153-1

mimo że jest Level 2  "Autonomous Diver"  EN 14153-2.

to tabelka KDP jest zrobiona na Strugala. Musisz powielać to zafałszowanie?


Cytat: "Bartolomeo"
Wydaje mi się że chodzi tu o formalną możliwość przystąpienia do kursu
.

O to tu chodzi. MA PRAWO. Czy podoła - to inna sprawa......

Cytat: "Sylwek"
można wystartować do kursu na gł. 40m


A czy kursant uczy się NURKOWANIA na 40m, czy tylko zanurkowuje, klepie prosiaka i wyp... do góry?

Tomasz
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez te_pe »
Może wkrótce spotkamy się na Zakrzówku?

___
 /omasz

Offline Sylwek

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1761
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M2 Instruktor Freedivingu mobile 506 033 485
(Bez tematu)
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Maj 2008, 18:55:21 »
Przeczytajcie uważnie jak to tam jest sformułowane:

"nurek cmas* + min 9 nurkowań w tym 1 nocne, 1 głębokie (powyżej 18 m) i 1 na orientację może robić kurs na stopień rescue diver"

Open Water (stopień nazywa się Open Water Diver!) + min 5 nurkowań może robić stopień nurek cmas**

Wynika z powyższego, że po zrobieniu owd i 5 nurkowań startujemy na P2 z pominięciem 20 nurkowań międzystopniowych.
W drugą str. z P1 na rescue diver wytyczne są rozpisane jak w aptece ile i jakich nurkowań.

Widzę, że na tej podstawie, niektórzy interpretują, że OWD + 5 nurkowań = P1 KDP/CMAS, A JEST TO NIEPRAWDA. Można taką osobę zweryfikować na P1, ale stopnia z automatu dać nie można. Natomiast nikt nie przyjmie OWD z 5 nurkami starzowymi na kurs na P2.


Cytat: "te_pe"
ale to właśnie tu są te farmazony:
wg tej tabelki nurek OWD PADI to nurek Level 1 "Supervised Diver"  EN 14153-1
mimo że jest Level 2  "Autonomous Diver"  EN 14153-2.
to tabelka KDP jest zrobiona na Strugala. Musisz powielać to zafałszowanie?
Tomasz


Co nas obchodzą jakieś EN i wielocyfrowe nr. norm?
Każda federacja nurkowa ma swoje wytyczne szkolenia i to na nich mamy się opierać. Uwiesiłeś się "Strugala" i porównujesz cały polski CMAS i mnie do tego co ten człowiek pisze... wypraszam sobie.
KDP uznało, że stopień OWD nie pokrywa się ze stopniem P1, a równoważnym dla P1 jest AOWD...nie mnie z tym dyskutować (choć również uważam tak samo). Jako CMASowscy instruktorzy mamy prawo zweryfikować osoby z niektórymi  stopniami z innych organizacji na stopnie naszej Federacji, po uzupełnieniu programu szkoleniowego.

Możesz mi powiedzieć o co Ci chodzi...bo się już zaczynam gubić.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Sylwek »
egzaminy na kartę łowiectwa podwodnego 506 033 485
www.OneBreath.pl Szkoła Freedivingu

Offline te_pe

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: nTMX
(Bez tematu)
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Maj 2008, 20:00:12 »
Cytat: "Sylwek"
Możesz mi powiedzieć o co Ci chodzi...bo się już zaczynam gubić.


Tak jak w naszej poprzedniej dyskusji, tak i w tej, osobiście odnoszę wrażenie, że chcesz stanowić PRAWO.

i o ile jako szef szkolenia możesz stawiać wyższe/inne wymagania obowiązujące w klubie, nie możesz podważać aktualnie obowiązujących przepisów. A błąd na stronie KDP obniżający znaczenie innej organizacji (świadoma deprecjacja) świadczy tylko o niej samej.
Czy Ty świadomie powielasz ten błąd szkoląc kursantów wg błędnych założeń.....
Przemilczanie takich kwiatków podjudza wojnę  pomiędzy CMAS a PADI, wojnę o wyższości świąt bożego narodzenia  nad świętami wielkiej nocy.

Ucz dobrego, bezpiecznego nurkowania, bez zakłamania i nienawiści....
a nurek znając prawdę o jednej i o drugiej organizacji, wybierze lepszą ....

i o to mi chodzi....


A co do EN, to:

Dz.U. 2005 nr 85 poz. 726
Ustawa z dnia 15 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o kulturze fizycznej oraz ustawy o żegludze śródlądowej

Art. 53c. 1. Uprawianie płetwonurkowania wymaga posiadania odpowiednich
kwalifikacji potwierdzonych stosownym dokumentem oraz przestrzegania
zasad bezpieczeństwa.
2. Dokumenty potwierdzające uzyskane kwalifikacje wydają krajowe
i zagraniczne szkoleniowe organizacje nurkowe. Instruktorzy
tych organizacji przeprowadzają na terytorium Rzeczypospolitej
Polskiej szkolenia według systemu szkolenia danej organizacji,
zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej
i sportu. System szkolenia powinien uwzględniać stopnie
wyszkolenia określone w odpowiednich Polskich Normach dotyczących
płetwonurkowania.


A polska Norma właśnie opiera się na EN.. I w UE żyjemy.....


więc OWD+ nurkowania ma prawo przystąpić do kursu ma P2.

Jeśli dopiszesz: 'klub Krab wymaga dodatkowych nurkowań/weryfikacji...' -  MASZ PRAWO
==============koniec o co mi chodzi===========

z drugiej strony, informacja o możliwości szkolenia P1 -> Rescue, z przeskoczeniem AOWD, świadczy o uznaniu wyższych umiejętności nurka P1 .

Co do samej tabeli, uważam, że nie jest ona tabelą równoważności stopni.
Jest to tabela pokazująca minimalne wymagania przy kontynuacji szkolenia w drugiej federacji i nikt nie powinien mieć złudzeń co możliwości nadania stopnia z automatu...


======================
PS. Nie traktuj, proszę, moich uwag jako personalnych ataków.
Jesteś szefem szkolenia - a osobę na tym stanowisku powinien cechować wysoki obiektywizm...

Zauważ, że wpływasz nie tylko na wiedzę i umiejętności, ale na 'światopogląd' nurkowy....
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez te_pe »
Może wkrótce spotkamy się na Zakrzówku?

___
 /omasz

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
(Bez tematu)
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Maj 2008, 21:10:17 »
Cytat: "te_pe"
...nadania stopnia z automatu
a może z octopusa?
 :wink:
Coś mi się wydaje, że przypadkowo wywołałam kolejną wojnę CMAS kontra inne organizacje :cry:
nurkujmy może z nurkami a nie "nurkami organizacji X", pytajmy o doświadczenie, wyszkolenie, bo...czasem bywa tak, że osoba mając teoretycznie niższy stopień ma większe doświadczenie a ktoś posiadający uprawnienia nawet uznawanej organizacji mógł być olewacko wyszkolony.
Jeśli jednak został wyszkolony zgodnie ze standardami i posiadł określone umiejętności wymagane na konkretny stopień, to chyba nie jest istotne w jakiej organizacji?
Z innej strony warto by było wiedzieć co taki nurek owd czy aowd musi zrobić by uzyskać stopień
Cytat: "sylwek"
a ten kurs trwa chyba 3 dni i kosztuje kilka stówek
ten kurs to pięć nurkowań, z czego dwa są określone a inne można sobie wybrać, jest też określone ile dni minimalnie może trwać, oraz jaki jest minimalny czas nurkowań oraz co kursant MUSI zrobić. AOWD to uprawnienia do 30m więc w sumie ani to P1 ani P2. Niestety chyba mało kto wie cokolwiek na temat innych systemów szkoleń.  
Jeśli jakiś instruktor łamie standardy i sprzedaje plastiki, to już nie wina organizacji, a zdarza się to w każdej.
Mi również podoba się ten przepis:
Cytat: "te_pe"
podoba mi się przepis IANTD, umożliwiający instruktorowi na NIECERTYFIKOWANIE kursanta mimo zaliczenia wszystkich ćwiczeń
//choć może nie powinnam się przyznawać, nikt już mi niczego nie zaliczy na kursie :wink: //
i zdecydowanie zgadzam się z:
Cytat: "te_pe"
jako szef szkolenia możesz stawiać wyższe/inne wymagania obowiązujące w klubie

ale proszę nie deprecjonujmy wszystkich nurków owd, oni jeśli szkoleni wg.standardów wykonali określoną ilość razy konkretne ćwiczenia w basenie podczas kilku nurów basenowych oraz 4 nurkowania na wodach otwartych, również wypełnione określonymi ćwiczeniami. Poza tym instruktor ma obowiązek ćwiczyć z kursantem dotąd dopóki określona rzecz wyjdzie.
Wczoraj nurkowałam z dziewczyną, która skończyła kurs OWD i...tyle a potem miała chwilę przerwy. Kurcze! Radziła sobie znacznie lepiej niż ja kiedyś, gdy miałam 2x wiecej nurkowań niż ona obecnie.
Ludzie z Kraba są nieźle wyszkoleni, głównie chyba przez baseny, ale przecież nie wszyscy na nie chodzą, nie wszyscy robią kurs na obozie (kursy weekendowe). Czym się wtedy różnimy?
Uczymy się b podobnych rzeczy, są drobne różnice o których warto wiedzieć i tu super szacunek i dzięki dla mojego pierwszego partnera nurkowego CMASowskiego, który WIEDZIAŁ o różnicach i uzgodnilismy sobie to i owo przed nurem. :)

Mi osobiście podoba się idea dużej ilości wymagań przed, po i w trakcie kursu - kurs jest po to by się czegoś nauczyć i pójdę się szkolić tam gdzie sądzę, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że 'czegoś' się nauczę.
Każdy jednak wybiera sobie własną ścieżkę.
Zarówno instruktorzy jak i kursanci.
Ważne byśmy nurkowali bezpiecznie i z olbrzymią przyjemnością. :D

Chyba młoda jestem i naiwna, ale wierzę w ekumenizm nurków różnych organizacji i może w ramach tego chodźmy na piwo do Starego Portu gdzie stopnie nurkowe przelicza się na piwne zniżki 8)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu

Offline Bartolomeo

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 1605
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: P3, Adv Ean
(Bez tematu)
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Maj 2008, 22:26:31 »
No to się nam dyskusja wywiązała... zgadzam się że przypomina tę o "wyższości swiąt bożego narodzenia od wielkanocy"...
Więcej Tolerancji prosimy!!
Przypomniało mi się jak byliśmy w Dahab. Nurkował z nami koleś który siedzi tam już kilka lat i pracuje jako istruktor i przewodnik. Powiedział nam coś (już po nurkach), co mnie bardzo zdziwiło - jak przyjeżdza grupa CMASowców, to nikt z nich (przewodników) nie chce z nimi nurkować (!) i podrzucają ich sobie wzajemnie. I jak zobaczył że ma nurkować z dużą grupą z CMASu to nie był zbyt zadowolony. Stwierdził że zazwyczaj ludzie Ci nie mają pojęcia o pływalności i szorują nogami po rafie.. Bo u nas na kursach nie uczy się zachowania pływalności (na co my protestowaliśmy) a jeśli instruktor już uczy to wg standardów wyniesionych z innych organizacji. Na szczęście o nas stwierdził że sobie dobrze radzimy i problemów nie miał z nami żadnych.
Ale jego zdanie trochę przeczy obrazowi 'elitarności' naszej organizacji, budowanemu przez jej członków i dało mi trochę do myślenia. Wielu niestety uważa KDP/CMAS za nieco przestarzałą organizację i to od nas zależy jak będzie postrzegana za lat kilka. Jak będziemy bronić się przed nowościami i postępem, gloryfikować nurkowanie w noszaku z 8l butlą i śmiać się z twinów i skrzydeł, to za lat parę odejdziemy w niepamięć.. taka prawda. A szkoda by było, bo uważam że jesteśmy dobrze przeszkoleni, a przygotowanie fizyczne i kondycyjne mamy na pewno lepsze niż większość nurków innych organizacji. Ciekawe czy w innych organizacjach płynie się milę w sprzęcie po powierzchni czy wychodzi z 30m z wyplutym automatem? (może ktoś wie?). Tylko że teraz szkolenie idzie w kierunku wykluczenia potrzeby posiadania takich umiejętności..
Wszystko trzeba robić z głową - nur w twinie na 7 metrów w litoralu obwieszony kołowrotkami, latarkami itp jest może sztuką dla sztuki. Ale jak ktoś lubi - proszę bardzo. Natomiast nur dekompresyjny w singlu na 40-50 m jest już niestety ryzykowny. No i z racji głębokości będzie dość krótki, jeśli ma być wykonany z głową.. Trzeba dobierać sprzęt do potrzeb (a potrzeby do umiejętności). I kropka. Sam kiedyś twierdziłem że nigdy twina nie ubiorę. Ale jak ponurkowałem trochę głębiej, to stwierdziłem że chyba będzie trzeba... (to też odnośnie dyskusji w wątku o pływalności)

Zeszliśmy trochę z głównego tematu..
Generalnie przydało by się więcej tolerancji dla innego sposobu pojmowania nurkowania..
I wg mnie instruktor może przyjąć/nie przyjąć nurka na kurs nie zależnie w jakiej organizacji się szkolił wcześniej. Ważne co umie..
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Bartolomeo »
Wszystkie Nurki mają Córki! (przynajmniej dwie ;))

Offline IWAN

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 615
    • Zobacz profil
    • http://www.alpintech.pl/index.php?d=katalog&k_id=32
(Bez tematu)
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Maj 2008, 20:07:44 »
Może Krab to inny świat ale miałem okazję przyjrzeć się kursom pdstawowym w bazach w chorwacji i egipcie. I jak mam być szczery to jedyną różnicę jaka zauważyłem to różnica o 10 -20 euro w cenie kursu a tak to i tak wszyscy walcują ten sam program dla wszystkich obojętnie w jakiej federacji. Więc ta dyskusja może ma sens na gruncie klubowym ale po za nim to bicie piany o niczym.  [-o<
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez IWAN »
Kontakt 609-207-256 lub biuro@alpintech.pl

Offline majrobbi

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 679
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Maj 2008, 00:38:13 »
Cytat: "Bartolomeo"
...Trzeba dobierać sprzęt do potrzeb (a potrzeby do umiejętności)...
(...)
Generalnie przydało by się więcej tolerancji dla innego sposobu pojmowania nurkowania...


Bartku brawo  =D> , aż się nieco wzruszyłem Twoim tekstem :)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez majrobbi »
Robert M.
tel. 12-3982293
------------------------
Its a fact that the humans can\'t go without water for more than 3 days
<°))))>< - <°))))><

Offline Sylwek

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1761
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M2 Instruktor Freedivingu mobile 506 033 485
(Bez tematu)
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Maj 2008, 20:58:34 »
Ależ Wysoki Sądzie i ..... tu nie wiem jak się zwraca do Ławy Przysięgłych  :wink:
Ja tylko zaprosiłem osoby ze stopniami innych organizacji, na bezpłatną weryfikację, darmowe nurkowania i wykład o federacji CMAS.
Każdy płetwonurek jest inny i wymaga osobnego podejścia do sprawy. Inaczej będzie wyglądać weryfikacja świeżo upieczonego OWD, inaczej AOWD i jeszcze inaczej kogoś ze stopniem OWD, kto wykonał wiele nurkowań...i tak naprawdę spełnia już wszystkie wymagania, aby przystąpić do kursu P2.

Przykro mi,  że moje zaproszenie na nieodpłatne ewentualnie szkolenie, spotkało się z takim atakiem. Jakieś wymyślanie kto lepszy a kto gorszy. Kto równy, a kto równiejszy. Ja chciałem, jeszcze przed obozem, umożliwić wszystkim krabowiczom podniesienie swoich kwalifikacji nurkowych. KONIEC I KROPKA.
Nie będę już więcej wypowiadać się na forum w tym temacie. Osoby zainteresowane łapią mnie na PW, gg, mailem.

pozdrawiam serdecznie,
Szef Szkolenia AKP KRAB
Sylwester Wójcik
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Sylwek »
egzaminy na kartę łowiectwa podwodnego 506 033 485
www.OneBreath.pl Szkoła Freedivingu

Offline IWAN

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 615
    • Zobacz profil
    • http://www.alpintech.pl/index.php?d=katalog&k_id=32
(Bez tematu)
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Maj 2008, 21:46:56 »
No i racja szkolenia nigdy dość. A nurasy które opowiadają o swoich kwalifikacjach i licznych nurach będą miały okazję zaprezentować się z jak najlepszej strony  :mrgreen:
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez IWAN »
Kontakt 609-207-256 lub biuro@alpintech.pl

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
(Bez tematu)
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Maj 2008, 01:42:40 »
Cytat: "Bartolomeo"
No to się nam dyskusja wywiązała... zgadzam się że przypomina tę o "wyższości swiąt bożego narodzenia od wielkanocy"...
ale chyba nie taka najgorsza ona jeśli padły w niej słowa:
Cytat: "majrobbi"
Bartku brawo Applause , aż się nieco wzruszyłem Twoim tekstem Smile
oraz:
Cytat: "Sylwek"
Każdy płetwonurek jest inny i wymaga osobnego podejścia do sprawy.
a także coś pod czym się podpisuje ręcami i nogami:
Cytat: "IWAN"
szkolenia nigdy dość.
zdecydowanie suuuper więc że:
Cytat: "Sylwek"
zaprosiłem osoby ze stopniami innych organizacji, na bezpłatną weryfikację, darmowe nurkowania i wykład o federacji CMAS.
mało kto w dzisiejszych czasach tak robi, ale chyba nie chodziło o to że 'weryfikacja' jest zła, ja wręcz jak się okazało, byłam za nią :mrgreen: :
Cytat: "Sylwek"
murena napisał/a:
to może poprostu przeglądnięcie logbooka i dive check?
no i rozmowa z kursantem - czego oczekuje od tego kursu, po co mu on, co już umie, jakie są wymagania, co będzie musiał zrobić...

Głównie na tym polega weryfikacja + ewentualnie uzupełnienie braków (np. nocne nurkowanie) i odrobina teorii o CMASie.

Cytat: "Bartolomeo"
Generalnie przydało by się więcej tolerancji dla innego sposobu pojmowania nurkowania..
I wg mnie instruktor może przyjąć/nie przyjąć nurka na kurs nie zależnie w jakiej organizacji się szkolił wcześniej. Ważne co umie..

ja tam umiem zdecydowanie za mało, ale może zamiast porównywać "kto lepszy a kto gorszy" jak pisał Sylwek, po prostu nurkujmy, bo to fajne.
Ataki, obrony...nie o to chodzi :(

Tymczasem oby wszystkie szczęśliwe Kraby jadące na Murter miały dużo słońca, wody, pogody ducha i niesamowitych przygód pod wodą, nad wodą i na każdym zakręcie!
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu