Autor Wątek: Płetwy do łowiectwa/freedivingu  (Przeczytany 4909 razy)

Offline wodzu

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 795
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.labaj.com.pl
  • Stopień nurkowy: M1
Płetwy do łowiectwa/freedivingu
« dnia: 14 Czerwiec 2011, 08:35:56 »
Hej,

Czy ktoś z Was miał okazję popływać w takich oto płetwach Tribord FLP 900 ?

Czy można się w tym pobawić w łowiectwo/freediving na rozsądnym poziomie czy też należy o tym zapomnieć i trzeba dołożyć drugie tyle i kupić coś markowego?

Czy takie płetwy dobiera się jak zwykłe kalosze na gołą stopę czy trzeba koniecznie mieć skarpety?
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2011, 08:30:51 wysłana przez wodzu »
Paweł Łabaj
"Do everything slow. Slow is smooth, smooth is fast" - Steve Bogaerts

anarchista

  • Gość
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Czerwiec 2011, 21:21:14 »
Cytat: "wodzu"
Czy można się w tym pobawić w łowiectwo/freediving na rozsądnym poziomie czy też należy o tym zapomnieć i trzeba dołożyć drugie tyle i kupić coś markowego?
Weź zwykłe płetwy i spróbuj wygiąć tą płetwę o swoją. Jeśli bardziej ugina się Twoja to bierz te jeśli są miękkie to nieporozumienie. Moje Rondine PRO Rubber były twardsze od Gara. To był właściwy poziom sztywności dla długich płetw. Druga sprawa to sztywność przy stopie powinna być wysoka żeby nie było problemów jak w płetwach Rondine L.
Cytat: "wodzu"
Czy takie płetwy dobiera się jak zwykłe kalosze na gołą stopę czy trzeba koniecznie mieć skarpety?
Zastanawiam się co odpowiedzieć. Termoklina wiesz co to może być ?

pozdrawiam rc
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez anarchista »

Offline majrobbi

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 679
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Czerwiec 2011, 22:04:19 »
Cytat: "anarchista"
Cytat: "wodzu"
Czy takie płetwy dobiera się jak zwykłe kalosze na gołą stopę czy trzeba koniecznie mieć skarpety?
Zastanawiam się co odpowiedzieć. Termoklina wiesz co to może być ?

pozdrawiam rc


Rysiu, czy też Panie Ryśku (nie wiem, jak się mogę zwracać?)...

On jeszcze nie wie co to termoklina, on ma dopiero P3 ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez majrobbi »
Robert M.
tel. 12-3982293
------------------------
Its a fact that the humans can\'t go without water for more than 3 days
<°))))>< - <°))))><

Offline qbeu

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Czerwiec 2011, 22:13:39 »
Jeśli masz zamiar w nich pływać tylko na basenie to dobierałbym pod gołą stopę, natomiast na wodach otwartych skarpetki się mogą przydać :)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez qbeu »

anarchista

  • Gość
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Czerwiec 2011, 07:57:34 »
Cytat: "majrobbi"
Rysiu, czy też Panie Ryśku (nie wiem, jak się mogę zwracać?)...

On jeszcze nie wie co to termoklina, on ma dopiero P3
Napisał łowiectwa, to zwykle odbywa się w dzikiej wodzie, a ta podstępnie bywa zimna.

Ryszard Gałach zaopatrzył nas rodzinnie w suche skafandry i moje Rondine PRO Rubber nie dawały się używać. On je dostał, bardzo się jemu spodobały. Do łowiectwa używał Rondine L, których również używałem (mają pewną wadę projektową o której wspominałem, Rondine PRO Rubber miały poprawiony ten mankament).
W LOK III to była najniższa klasa, I najwyższa, PTTK miało i ma odwrotną klasyfikację, dlatego jak P3 pyta, to naprawdę trudno odpowiedzieć bez garści satyry.

Kiedyś coś Gałacha podkusiło na gadkę umoralniającą i mówi: " Wiesz nie powinieneś nurkować sam" na to odpowiadam a ty to w towarzystwie chodzisz na polowania ? Odpowiedział lekko zdenerwowany "Wiesz z tobą nie daje się rozmawiać, masz za dobrą pamięć"

Informacje o ocenie płetw są jak najbardziej serio.

pozdrawiam rc
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez anarchista »

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Czerwiec 2011, 10:11:07 »
Cytat: "anarchista"
W LOK III to była najniższa klasa, I najwyższa, PTTK miało i ma odwrotną klasyfikację

Za czasów "Monitora Polskiego" LOK i PTTK miały takie samo nazewnictwo, wynikające z przepisów państwowych. Klasy były instruktorskie, płetwonurkowie byli III, II i I stopnia.

Serdecznie pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar

Offline Sylwek

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1761
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M2 Instruktor Freedivingu mobile 506 033 485
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Czerwiec 2011, 11:07:38 »
Skarpeta, czy też nie, to wcale nie bagatelny dylemat, bo kończy się na 2-ch parach płetw  ](*,)  
Na naszych wodach polujemy płytko (do termokliny) od połowy maja do połowy października. Ja pływam bez rękawiczek większą część sezonu, więc i stopy mogą być gołe, ale lepiej mieć cienkie skarpetki neoprenowe. Po kilku godz. w wodzie, szczególnie na pocz. i końcu sezonu jest chłodno. Warto też je mieć z uwagi na trzciny, które kaleczą stopę, a często poluje się na granicy pasa trzcin.

Kupując jedną parę płetw do free, musimy pamiętać o polowaniach w Bałtyku, a może i kiedyś dane nam będzie polować w Skandynawii? Tam na pewno skarpety się przydadzą. Można na zimne wody ubrać normalnego buta i płetwę paskową. Tak polowałem do tej pory w Skandynawii.

Mając kalosz dopasowany do skarpety, na gołej stopie trochę płetwa lata i nie jest to wygodne rozwiązanie. Pływając na basenie, Adriatyku czy w Egiptowie... skazani jesteśmy na skarpetki ubierane do kąpielówek lub cienkiej żylety. Źle się tak pływa, skarpeta się podwija, łapie wodę. Chyba, że kupimy pełną, cienką piankę freedivingową.

Ja kupiłem dopasowane płetwy do gołej stopy i wciskam je na skarpety, jak jest taka potrzeba. Po 20 min ból atakuje, po 1h przechodzi, by znów powrócić, czasem pływam z 1 płetwą w ręce by stopa odpoczęła. Trochę skarpety się ugniotły i jest już lepiej. Ostatnio tak pływałem 5h.
Pod termoklinę można wejść bez skarpet. Noga nie zdąży zmarznąć. W końcu ile tam posiedzimy  :smt003

Wiem Wodzu, że Ci nie pomogłem...

Co do tego modelu płetwy. Za stówkę więcej można mieć gary, a są to kapitalne płetwy. Na tym zdjęciu nie widać pod jakim kątem wychodzi pióro z kalosza. Jeżeli idzie po lini, to możesz je odpuścić. Przymierz, może nie będą Ci leżeć i wątpliwości się wyjaśnią.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Sylwek »
egzaminy na kartę łowiectwa podwodnego 506 033 485
www.OneBreath.pl Szkoła Freedivingu

anarchista

  • Gość
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Czerwiec 2011, 13:34:04 »
Cytat: "Tomek Tatar"
płetwonurkowie byli III, II i I stopnia
Co nawywijał Bochiński żeby załatwić Warszawskiego Kraba to odległe dzieje. Wcześniej była odwrotna numeracja. Co jest obecnie relatywnie mało mnie interesuje.
Cytat: "Sylwek"
Za stówkę więcej można mieć gary, a są to kapitalne płetwy.
W porównaniu do Rondine PRO Rubber Cressi Sub ?
Cytat: "Sylwek"
to wcale nie bagatelny dylemat, bo kończy się na 2-ch parach płetw
Skarpety na basen, to inne rozwiązanie.
Cytat: "Sylwek"
Na naszych wodach polujemy płytko (do termokliny) od połowy maja do połowy października
Kilka osób poluje trochę głębiej, (dorsze na wrakach).

pozdrawiam rc
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez anarchista »

Offline wodzu

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 795
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.labaj.com.pl
  • Stopień nurkowy: M1
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Czerwiec 2011, 08:22:57 »
Zacząłem się zagłębiać w temat i okazuje się, że tyle opinii co użytkowników - każdy chwali swoje płetwy :smt003
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez wodzu »
Paweł Łabaj
"Do everything slow. Slow is smooth, smooth is fast" - Steve Bogaerts

anarchista

  • Gość
(Bez tematu)
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Czerwiec 2011, 13:34:01 »
Płetwy które uważam za bardzo dobre nie są już produkowane, pojawiają się sporadycznie na Ebay.de, cytaty które zamieściłeś nie są w pełni prawdziwe, w twardych długich płetwach gumowych !!! możesz pływać wolno z małym wysiłkiem, też szybko z dużym i ekstremalnym. Miękkie tego nie zapewniają twarde Jet fin tym bardziej. Co do łowiectwa, to ryba w wodzie waży 0 kg, decyduje o tym Archimedesa prawo.
Wiesz jak bardzo płetwy długie tłumią zawirowania za nurkiem ?

pozdrawiam rc
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez anarchista »