Autor Wątek: sprzet dla poczatkujacego  (Przeczytany 18095 razy)

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
(Bez tematu)
« Odpowiedź #60 dnia: 16 Październik 2010, 19:22:29 »
Cytat: "qbeu"
JETY to bardzo dobre płetwy.
Idealne do poruszania się mod frog kikiem a także do wszelakich manewrów typu helikopter albo backkick. Nadają się także do nauki, kupiłem je jako pierwsze płetwy paskowe i nie żałuję. Do pianki także się nadają  :)
zgadzam się z powyższą wypowiedzią.  :D
co prawda ja zaczynałam (i w sumie nadal pływam w tych płetwach) od Maresów Avanti Quattro, które wymagały trochę więcej treningu, a nadal mogłoby być lepiej..
obecnie nie widzę różnicy - i w jetfinnach i w maresach DA się pływać, mi równie łatwo, bo pewnie do maresów się przyzwyczaiłam..

Cytat: "qbeu"
Wystarczy jednak nieco popracować nad rozłożeniem balastu i można uzyskać w miarę poprawny trym (to ja podczas nurkowania na Murter, płetwy SCUBAPRO JETFIN):
oczywiście.. trym poprawny może być i w piance i w jetach, mimo że niektórzy uważają to za prawie niemożliwe.

btw. fajne zdjęcie, qbeu


Cytat: "qbeu"
Warto rozpatrzeć Jety:
Divesystem (chyba niestety tylko jeden rozmiar kalosza - regulacja za pomocą pasków)


!!! ależ skąd! rozmiarów jest kilka, poza tym te płetwy (tech finny Dive Systemu) mają od razu sprężyny, a nie paski.
są to naprawdę rewelacyjne płetwy, niestety drogie jak fixxx :/

Scubapro mają nieszczęsne paski, które warto wymienić na sprężyny.

sprężyny można dokupić też prawie do dowolnych płetw, ja dokupiłam do moich Maresów, niestety po roku dość intensywnego nurkowania jedna pękła, tak więc system Tomka Tatara z gumkami bungee jest naprawdę godny polecenia.

paski i inne zapięcia są beee, bo nie ubierzesz ani nie zdejmiesz łatwo i szybko płetwy stojąc po pas w wodzie w jeziorze, przed wejściem na łódź w falującym morzu czy też pod wodą, jeśli mamy ochotę zdjąć płetwy i pobawić się w "człowieka na księżycu" czyli chodzenie po dnie;)

sprężynki natomiast - rach ciach i już płetwy zdjęte-ubrane-zdjęte....
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu

Offline qbeu

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #61 dnia: 16 Październik 2010, 19:32:37 »
murena, zerknij:

http://divezone.pl/divesystem-pletwy-te ... -3038.html

"Wielkość miejsca na but jest stała. Rozmiary różnią się od siebie długością sprężyny."

Zapomniałem, że mają w standardzie sprężyny a nie paski  :wink:

Rzeczywiście świetne płetwy ale niestety nie dla każdego, mimo, że teoretycznie można do nich dobrać sprężyny do swojego rozmiaru.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez qbeu »

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
(Bez tematu)
« Odpowiedź #62 dnia: 16 Październik 2010, 19:42:23 »
Cytat: "qbeu"
murena, zerknij:

http://divezone.pl/divesystem-pletwy-te ... -3038.html

"Wielkość miejsca na but jest stała. Rozmiary różnią się od siebie długością sprężyny."

Zapomniałem, że mają w standardzie sprężyny a nie paski  :wink:

Rzeczywiście świetne płetwy ale niestety nie dla każdego, mimo, że teoretycznie można do nich dobrać sprężyny do swojego rozmiaru.


ee.. no właśnie w tym rzecz - można dobrać sprężyny do swego rozmiaru - mniejsze buciki - sprężynki bliżej, większe - dalej.
fakt że nie różnią się na szerokość buta, ale i tak standardowe buty od suchacza w miarę pasują.
nie mówię o osóbkach o bardzo małych stópkach..
ja mam wąskie flexy i pasują do najmniejszych techfinnów.
na pewno nie każdemu spasują, zwłaszcza w piance, ale płetwę się przecież przymierza :)

ważne jest właśnie to, że mają sprężyny w standardzie..
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu

Offline Cyborg

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 318
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: P3
(Bez tematu)
« Odpowiedź #63 dnia: 16 Październik 2010, 20:39:23 »
Cytat: "murena"
qbeu napisał/a:
Warto rozpatrzeć Jety:
Divesystem (chyba niestety tylko jeden rozmiar kalosza - regulacja za pomocą pasków)


!!! ależ skąd! rozmiarów jest kilka, poza tym te płetwy (tech finny Dive Systemu) mają od razu sprężyny, a nie paski.
są to naprawdę rewelacyjne płetwy, niestety drogie jak fixxx :/

Nie masz racji. Gumy TechFin są w jednym rozmiarze - różnią się tylko długością sprężyn.
A to, że są rewelacyjne to inna sprawa, szczególnie dla ludzi z wysokim podbiciem.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Cyborg »
Quo non descendam?
„Jeżeli o 10tej rano pijesz rum to nie oznacza, że jesteś alkoholikiem, tylko piratem!” (Sentencja na ścianie w jednym z pubów w Kownie)

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
(Bez tematu)
« Odpowiedź #64 dnia: 16 Październik 2010, 22:22:51 »
Cytat: "Cyborg"
Gumy TechFin są w jednym rozmiarze - różnią się tylko długością sprężyn.
A to, że są rewelacyjne to inna sprawa, szczególnie dla ludzi z wysokim podbiciem.


jak "tylko"?
nie rozumiem co jest dla Was istotne - długość buta? czy szerokość?
kupując buta wybieram rozmiar i 38 będzie długościowo podobne do innego 38 natomiast może być różnica w "szerokości" buta.

Techfiny mają taką samą "szerokość" natomiast "długość" płetwy jest regulowana długością sprężyny. a więc NIE SĄ takiego samego rozmiaru, chyba że zakładamy, że sprężyna nie stanowi integralnej części płetwy..  :?:

chodzi o to że różne techfiny będą pasowały na różnych nurków.
na mnie np. nie pasują techfiny kolegi a inne pasują.
ciekawe czemu?
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
(Bez tematu)
« Odpowiedź #65 dnia: 16 Październik 2010, 22:45:21 »
Dlatego płetwy się mierzy przed zakupem.  :niemalekko2:
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez panq »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62

Offline qbeu

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #66 dnia: 16 Październik 2010, 22:50:01 »
Same sprężyny nie zapewnią idealnego dopasowania płetwy do buta.
Liczy się też rozmiar kalosza, czyli w uproszczeniu długość i szerokość (bo tak jak Cyborg mówi, przykładowo dive systemy są szczególnie komfortowe dla osób z wysokim podbiciem, z niskim - niekoniecznie). Co z tego, że dasz krótkie sprężyny jeśli będziesz miała cały but w płetwie albo odwrotnie - prawie cały będzie wystawać, przy założeniu długich. But musi na określoną głębokość wchodzić do kalosza i nie może przy tym latać na boki - co przy jednym rozmiarze kalosza w Tech Finach nie spasuje każdemu, a sprężyny niewiele pomogą. W np. JETFINACH Scubapro masz kilka rozmiarów kalosza o różnej długości i szerokości, do tego można sobie doregulować połączenie but-płetwa sprężynami o odpowiedniej długości.
Przynajmniej tak ja to widzę, mi osobiście Tech Finy nie spasowały.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez qbeu »

Offline Yeald

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1324
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1, MNO, MNA, MPE, PN1, MSS, MZB, MPM
(Bez tematu)
« Odpowiedź #67 dnia: 17 Październik 2010, 00:07:33 »
A czy przypadkiem spotkał się ktoś z jetamami firmu Sopras sub?
Mają w ofercie 2 modele:

Pierwszy bardzo podobny do Scubapro:
http://sklep.aquatek.pl/petwy-paskowe/327-rubber.html

Drugi, lżejszy:
http://sklep.aquatek.pl/petwy-paskowe/5 ... light.html

Zastanawiam się nad kupnem tych drugich bo z moich maresów x3 jestem mega niezadowolony, tylko czy te płetwy są cokolwiek warte?

Mam jacket tej firmy, który jest bardzo solidnie wykonany, ale fajni by było usłyszeć opinię kogoś, kto powyższe płetwy maił w ręce i najlepiej na nodze pod wodą...

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Yeald »

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
(Bez tematu)
« Odpowiedź #68 dnia: 17 Październik 2010, 01:35:51 »
Ale ale
To może ja tu wprowadzę odrobinę porządku, bo odeszliśmy na kilometr od meritum.  :-k

Więc tak:

Primo: NORA, jeśli naprawdę chcesz, żebyśmy Ci pomogli, musisz nam powiedzieć, czy i jak planujesz się rozwijać nurkowo oraz jakim budżetem dysponujesz. Musisz wiedzieć, czego chcesz. Ważne jest, czy po P1 zamierzasz w niedalekiej przyszłości robić P2, kupić suchara i napierać na kolejne kursy, czy też zamierzasz poprzestać na P1, piance, i okazjonalnych nurach w Zakrzówku. To ważne, bo nieraz determinuje rodzaj i klasę sprzętu, z której powinieneś korzystać, lub która Ci po prostu w zupełności wystarczy.

Jeśli poprzestajesz na P1 i okazjonalnych nurach, to nie ma co się porywać z motyką na słońce - kup sobie nowe lub używane Maresy X3, tudzież X4 (albo inne polecane na forum wedle uznania/zasobności portfela), wymieniając możliwie szybko paski na sprężyny albo gumy bungee. Nic innego Ci nie jest potrzebne, bo pływanie do tyłu i tym podobne zabawy faktycznie przydają się na wyższych stopniach wtajemniczenia (nawet niekoniecznie na P2).

Jeśli chcesz się szybko rozwijać, to masz 2 opcje.
- patrz wyżej, a potem dokupić Jety do suchara - wówczas maresy możesz sprzedać lub zostawić na wyjazdy do ciepłych krajów.
- od razu zakup Jetów, ale to Cię będzie więcej kosztowało, ponieważ warto kupić coś porządnego. No i trzeba kombinować z trymem w piance, bo podobno ludzie mają takie problemy.

P.S.
Co do pasów balastowych, może Ogr ma jeszcze te Cressi (mamy w klubie) za ca 30 zł już z klamrą - ma sklep na Pędzichowie.
Może w klubie ktoś będzie chciał sprzedać w dobrych pieniądzach używane płetwy - popytaj.

Secundo:
Zamiast kombinować i szukać wynalazków, warto kupić sprzęt sprawdzony i polecany przez klubowiczów. Wiesz, co kupujesz, często też masz okazję pomacać/przymierzyć/wypróbować przed zakupem. I złota zasada: im coś prostsze, tym mniej rzeczy się może sp*****lić - żadnych mrugających światełek, cudów i wynalazków. Uważaj też, gdy coś jest podejrzanie tanie na Allegro - z jakiejś przyczyny jest tanie, a sprzedający nie zawsze chce ją ujawnić.

Tertio
Wątek o JetFinach może warto przenieść jako osobny do odpowiedniego działu i tam kontynuować.

 :niemalekko2:
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez panq »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
(Bez tematu)
« Odpowiedź #69 dnia: 17 Październik 2010, 08:01:07 »
konkluzja właściwie jest jedna: pożyczyć sprzęt od klubowiczów i sprawdzić..

jak widać mamy sporo różnych jetfinów i niejetfinów.
w tych pierwszych na początku może pływać się ciężej - brak przyzwyczajenia do cięższej płetwy, ale najłatwiej nauczyć się manewrować.
choć można też w niejetfinach (no chyba że są pękniętymi płetwami)

pływanie do tyłu przydaje się zawsze - coby nie wpłynąć na partnera jeśli wisimy przed sobą, coby zatrzymać się by obejrzeć ładną rybkę, ustawić do fotografii, nie wpłynąć na wrak czy rafę. ale tego się trzeba po prostu nauczyć (np. od kolegi/koleżanki) a stopień i chęć pływania w sucharze nie ma nic do rzeczy.

proponuję więc koleżance wybrać się na Zakrzówek pożyczając wcześniej tak z 5-6 par płetw od klubowiczów i potestować.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu