Autor Wątek: twin 2x7  (Przeczytany 2595 razy)

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
twin 2x7
« dnia: 16 Wrzesień 2009, 11:48:19 »
jak pisałam, tak i jest.
nie mam teraz niestety zbytniego czasu zastanawiania się nad zakupami kolejnymi czy też tym bardziej konfiguracjami jako że już odliczam dni do czekającej mnie przyjemności w stylu pewnego egzaminu (10 dni).
niemniej jednak od pewnego czasu zastanawiam się nad tym w czym powietrze nosić.

pożyczenie 15tki złe nie jest, niemniej jednak własny tank też nie byłby zły.
raczej kupno 15 nie ma sensu (dla mnie).
kupno twina 2x12 - dużo plusów: wystarczy raz to nabić i na dwa porządne nury zakrzówkowe styknie. na Bałtyku partnurzy nie będą limitowani moją 15tką, a więc będę mogła nurnąć znacznie dłużej i nieco głębiej bezproblemowo. konfiguracja dość uniwersalna, starczy nawet jeśli będę chciała 'coś więcej' później.
minusy: cena (ale najwyżej dłużej będę oszczędzać), 'szpanerskość' - trochę głupio iść z takim sprzęciorem na taplanie się godzinne na 5 metrach, waga... no więc właśnie, to jest główny problem, na brak siły nie narzekam, ale nawet pod samą wodą jakoś tak dziwacznie z tak wielkim czymś na plecach, ja wolę murenkową swobodę i nie wiem czy takie 2x12 nie jest lekką przesadą, tzn na pewno nie jest lekką.

i tu pytanie do wszystkich 2x12: ile waży Wasz sprzęt?

no bo kontra tego staje 2x7, ale ponoć nie jest wcale taki lżejszy, bo ścianki butli bywają grubsze.
wodzu z tego co powszechnie wiadomo ma twina 2x7 tak więc pytanie głównie do niego, ale może i inni coś wiedzą na temat tej konfiguracji, czy na temat wspólnego pływania z kimś kto takiego czegoś używa.

czy wygodnie sięga się do zaworów?
czy obejmy, manifoldy i inne takie pasują i do 2x12 i do 2x7?
ile to wszystko waży, oczywiście.
czy skrzydło do 2x12 sprawdzi się do 2x7 i vice versa?
Ty masz zapewne Dive Rite'a? a może nie?
z jakimi innymi skrzydłami widział ktoś owe 2x7?
kiedy się sprawdza ta konfiguracji, kiedy nie?
jakie nurkowania w tym zestawie robiłeś? jakie uważasz że można w miarę sensownie robić?
czy jest lżejsza niż 15?
nabijanie do 300 bar czy do 200? lepsze takie czy inne?
gdzie i jak masz rozmieszczony balast i ile go?
no i:
skąd zdobyłeś ów zestaw czy sam go montowałeś i jaka cena?

myślę że na początek wystarczy.

zapraszam do dyskusji 2x7 kontra 2x12 a może jeszcze 2x10 i właściwie dlaczego nie 2x8?
właśnie, dlaczego "standardowe" są 2x7, 2x12, 2x18 a nie np 2x9?  :smt003
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu

Offline Bartolomeo

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 1605
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: P3, Adv Ean
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Wrzesień 2009, 13:11:32 »
Cytat: "murena"
i tu pytanie do wszystkich 2x12: ile waży Wasz sprzęt?

wpizdu  :lol:
sam twin to ok. 34 kg + powietrze 6 kg + automaty + płyta + balast + uprząż wyjdzie około 50 kg  ](*,) (zważę przy okazji)

obejmy na pewno inne do 2x7, worek z 2x12 spasuje, ale vice versa to nie
do 300 bar właściwie nikt nie nabija, 230 bar to sensowny wybór

2x7 a 2x12 to zupełnie inna konfiguracja do innych nurkowań, ciężko porównywać.
Fajnie by było mieć taki zestaw (mówię o 2x7) jako drugi, do płytkich jeziorkowych nurków.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Bartolomeo »
Wszystkie Nurki mają Córki! (przynajmniej dwie ;))

Offline wegorz69

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 107
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Wrzesień 2009, 14:06:53 »
Cytat: "murena"
i tu pytanie do wszystkich 2x12: ile waży Wasz sprzęt?

o Boże ...... !
Za dużo  :niemalekko2: , ale nie ma to znaczenia jak się jest instruktorem. Wtedy waga na brzegu jest niezauważalna  :smt003
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez wegorz69 »
503 990 663 - to nie są moje wymiary

Offline wodzu

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 795
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.labaj.com.pl
  • Stopień nurkowy: M1
Re: twin 2x7
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Wrzesień 2009, 14:37:47 »
Hej,

Skoro już zostałem wywołany do tablicy  :smt003
Cytat: "murena"
czy wygodnie sięga się do zaworów?
Ja mam zesatw tzw. szeroki 2x7 - rozstaw zaworów jest taki sam jak w zestawie z długich 12-ek (najcześciej spotykane) - wygoda sięgania do zawórow jest sprawą indywidualną (rozciągnięcie, itd. itp.)
Cytat: "murena"
czy obejmy, manifoldy i inne takie pasują i do 2x12 i do 2x7?
Obejmy są inne, bo butle mają inną średnicę.
Manifoldy do butli stalowych występują najcześciej w trzech rozmiarch. Najcześciej do 2x7 używa się najmniejszego i średniego. Nie słyszałem o użyciu najszerszych manifoldów z 7-kami - byłoby to już dość karykaturalne.
Ja mam ten średni.
Cytat: "murena"
ile to wszystko waży, oczywiście.
Tak na szybko (mniej więcej):
    butle - 15kg
    manifold - 1,5 kg
    powietrze - 3,6 kg
    płyta - 3 kg
    latarka - 3 kg
    balaścik - 3 kg
Razem 29,1 kg suchej wagi
Cytat: "murena"
czy skrzydło do 2x12 sprawdzi się do 2x7 i vice versa?
Ty masz zapewne Dive Rite'a? a może nie?
z jakimi innymi skrzydłami widział ktoś owe 2x7?
Do szerokiego zestawu 2x7 spasuje każde skrzydło, które spasuje do 2x12. Przy wąskim zestawie lepiej pomyśleć o skrzydłach uniwersalnych bądź dedykowanych do zestawu 2x7.

Przez długi czas używałem DR RecWing, a teraz DUX Everes. Znam relacje ludzi używających skrzydeł Halcyon, DTD, Anhinga i Agir.
Cytat: "murena"
kiedy się sprawdza ta konfiguracji, kiedy nie?
jakie nurkowania w tym zestawie robiłeś? jakie uważasz że można w miarę sensownie robić?
Ze względu na ilość powietrza, to można powiedzieć, że nadaje się do takich samych nurkowań jak pojedyncza 15l.
Moim zdaniem jednak 2x7 jest bezpieczniejszy niż 1x15 (możliwość separacji butli) i wygodniejszy (ciężar całego sprzętu lepiej się rozkłada, bo jest "niższy" niż pojedyncza butla).

Zdecydowana większość moich nurkowań, to nurkowanie z klubowiczami wyposażonymi w pojednyczą butlę 12 bądź 15 l. Wtedy mój zestaw spisuje się idealnie.

Kolejną zaletą jest to, że myśląc w przyszłości o jakichś nurkowaniach z 2x12 - zostają mi takie same nawyki i przyzwyczajenia - przesiadks nie powinna być trudna.
Cytat: "murena"
czy jest lżejsza niż 15?
Nie wiem ile ważą 15-ki
Cytat: "murena"
nabijanie do 300 bar czy do 200? lepsze takie czy inne?
Była o tym dyskusja o tym m.in. w tym wątku - konkluzja była taka, że najlepszym wyborem są butle nabijane do 232 atmosfer.
Cytat: "murena"
gdzie i jak masz rozmieszczony balast i ile go?
3kg na dole butli - kieszonki na pasach.
Cytat: "murena"
skąd zdobyłeś ów zestaw czy sam go montowałeś i jaka cena?
Butle kupiłem w Niemczech, manifold bodajże w Technice Podwodnej, obejmy u jakiegoś nurkowego ślusarza. Cen już nie pamiętam, bo to była kilka lat temu.

Dzisiaj, po zdobyciu doświadczenia, dołożyłbym kasy i kupił lepszy manifold - teraz mam jakiś San-O-Sub z uszczelnieniem doczołowym; strasznie ciężko chodzą zawory i trzeba się sporo okręcić, żeby zamknąć zawór.
Cytat: "murena"
zapraszam do dyskusji 2x7 kontra 2x12 a może jeszcze 2x10 i właściwie dlaczego nie 2x8?
właśnie, dlaczego "standardowe" są 2x7, 2x12, 2x18 a nie np 2x9?  :smt003

Chodzi o długość butli. Dla przeciętnego człowieka 8-ki, 10-ki i grube 12-ki są za krótkie (problemy z wytrymowaniem się) - butla 7l przy mniejszej średnicy ma długość porównywalną z długą 12-ką.



Cytat: "Bartolomeo"
Fajnie by było mieć taki zestaw (mówię o 2x7) jako drugi, do płytkich jeziorkowych nurków.
Biorąc pod uwagę nurkowania najczęściej wykonywane w Klubie, to idealnie byłoby mieć 2x7 i 2x12 jako drugi.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez wodzu »
Paweł Łabaj
"Do everything slow. Slow is smooth, smooth is fast" - Steve Bogaerts

Offline Cyborg

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 318
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: P3
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Wrzesień 2009, 14:38:19 »
Ja właśnie kompletuję sobie taki zestaw (2x7) na "mniejsze" nury.
Flaszki zdobyłem Fabera 200bar super lekkie - po 7,0 kg sztuka.
Obejmy musza być inne niż przy 2x12, bo flaszki mają mniejszą średnicę (130mm). Do 2x7 są stosowane 2 rodzaje obejm - z mniejszym rozstawem butli i z rozszerzonym. Przy rozszerzonym rozstaw zaworów jest taki sam jak przy 2x12 - ten sam manifold.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Cyborg »
Quo non descendam?
„Jeżeli o 10tej rano pijesz rum to nie oznacza, że jesteś alkoholikiem, tylko piratem!” (Sentencja na ścianie w jednym z pubów w Kownie)