Autor Wątek: Co sądzicie o takim zestawie?  (Przeczytany 2269 razy)

Offline Vesper

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
Co sądzicie o takim zestawie?
« dnia: 09 Czerwiec 2012, 15:42:04 »
Witam
Znalazłem taki o to zestawik:
- Scubapro MK2 PLUS/R295      650zł
- Mares Octopus MV        299zł

- Mares F light       899zł

Nurkiem jestem świeżutkim i nie mam doświadczenia z innym sprzętem niż klubowy, więc chciałem się dowiedzieć czy ten zestaw w takiej cenie nada się na nurki do 30 góra 40m jeśli się zdecyduję zrobić P2?
Więcej jak P2 robić prawie na pewno nie będę, a większość nurków jakie będę robił i tak będzie do okolic 20m. Zamierzam używać tego sprzętu w wodach zimnych jak i ciepłych. Raczej na jednej butli.
Nada się coś takiego właśnie do okazjonalnych nurków?
Pozdrawiam ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
Re: Co sądzicie o takim zestawie?
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Czerwiec 2012, 17:58:58 »
Zacznijmy od bulbulatorów.
Przede wszystkim to są automaty na ciepłe wody - żaden nie ma normy EN250.
Po drugie to bardzo prymitywna konstrukcja - I st. tłokowy, bez suchej komory i odciążenia grzybka.
Po trzecie serwis drogi, części drogie (i nikt u nas CI Scubapro nie zrobi).

Kup sobie chłopie Apeksa - ATX 40 x 2 + DS4. Nowy wcale Cię dużo drożej nie wyniesie. Świetny zestaw, konstrukcja o niebo lepsza, niż to Scubapro. Do tego Kuba Praus jest licencjonowanym serwisantem Apeksa, więc pomoc i serwis masz na miejscu. Części ogólnodostępne. W razie czego zawsze z Apeksem ktoś pomoże. Ze Scubapro na to nie licz - poza klubowymi automatami, które częściowo zaczniemy wkrótce wymieniać na A., nikt tego u nas nie używa.


Co do jacketu:
Nie ma sensu go kupować. Jackety to według mnie generalnie przeżytek, szczególnie jeśli chcesz robić P2 i nurkować głębiej. Są relatywnie drogie i mało uniwersalne. Technologia i technika nurkowania idą naprzód. W tych pieniądzach warto kupić jakieś skrzydło + płyta i adapter do pojedynczej butli.

To jest podobno świetny worek:
http://http://www.xdeep.pl/skrzydla-single-zeos-38-pd-24.htm
Kuba Sęk testuje go na Chorwacji - podejrzewam, że nie będzie problemu z pożyczeniem zestawu na testowego nura.
Płyta i adaptery też się jakieś znajdą. Wyjdzie Cię znowu niewiele drożej, a różnica w sprzęcie ogromna.

Pozdrawiam!
Panq
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62

Offline Maniek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: ***
Re: Co sądzicie o takim zestawie?
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Czerwiec 2012, 18:09:37 »
Cytat: "Vesper"
- Scubapro MK2 PLUS/R295 650zł
- Mares Octopus MV 299zł
Do Scubapro nic nie mam, ale w za 950pln kupisz spokojnie używany zestaw Apeks DS4 + 2x ATX40 + manometr a to już wystarczy na dowolne nurki, na każdym etapie Twojej kariery ;)

Cytat: "Vesper"
Mares F light 899zł
Ja wolałbym takie pieniądze wydać na płytę + skrzydło :)

Cytat: "panq"
żaden nie ma normy EN250
Panq nie odstawiaj lameriady, Scubapro ma EN250   :P
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
Re: Co sądzicie o takim zestawie?
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Czerwiec 2012, 18:36:25 »
Cytat: "Maniek"
Cytat: "panq"
panq pisze:
żaden nie ma normy EN250
Panq nie odstawiaj lameriady, Scubapro ma EN250 :P

Mk2 Plus nie ma normy EN250 - bo niby jak ma mieć bez suchej komory? To konstrukcja z lat 60'.
Może i da się z tym nurkować w zimnych wodach (jak niektórzy piszą na różnych dziwnych forach - pytanie, co rozumieją pod pojęciem zimnych wód?). Jeśli producent nie zaznacza, że automat spełnia tą normę, to znaczy, że nie należy go stosować w zimnych wodach. Jeżeli to robisz, robisz na własną odpowiedzialność, czego nikt Ci nie zabroni.
Widziałem fotkę z facetem wiozącym cielaka "Maluchem", więc wiele rzeczy "da się zrobić". Jednak dla mnie w nurkowaniu nie działa zasada "a może się uda". Zresztą po co pakować pieniądze w staroć, który Ci wcześniej czy później zamarznie i będzie problem?
Co do II stopnia R295, jest ok - chyba nawet mamy taki w klubie. Stosują go zresztą m.in. do zestawów z Mk11, które mają normę EN250.
Co do octopusa Maresa, to jakaś zabawka, więc szkoda gadać.

Scubapro robi generalnie świetne automaty (wyższe modele), jednak jest u nas mało popularne - najwięcej tego używają chyba w USA.

Co do reszty się zgadzam - płyta + skrzydło. Apeksa kupisz spokojnie w tych pieniądzach.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62

Offline Vesper

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
Re: Co sądzicie o takim zestawie?
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Czerwiec 2012, 19:13:54 »
Nad wyborem skrzydło - jacket sporo czytałem na forum, ale koniec końców zdecydowałem się na jacket, rozumiem, że nikt w nim nie pływał  :P

A co do zestawu używanych automatów, to czy to nie jest spore ryzyko? Ile kosztuje porządny serwis takiego zestawu na "start", tak żebym był pewny jego sprawności i higieny? Bo rozumiem, że przy kupnie używki muszę taki serwis wziąć pod uwagę.  :D
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
Re: Co sądzicie o takim zestawie?
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Czerwiec 2012, 20:03:05 »
Cytat: "Vesper"
rozumiem, że nikt w nim nie pływał :P
Chyba każdy z nas pływał w jacketach różnych firm. To, że nie pływaliśmy w tym konkretnym modelu, nic nie zmienia. Skrzydło to skrzydło - pytałeś o radę, więc jej udzieliliśmy.


Cytat: "Vesper"
A co do zestawu używanych automatów, to czy to nie jest spore ryzyko? Ile kosztuje porządny serwis takiego zestawu na "start", tak żebym był pewny jego sprawności i higieny? Bo rozumiem, że przy kupnie używki muszę taki serwis wziąć pod uwagę. :D
Pewnie, że najlepiej kupić nowe. Jeżeli Cię stać, to najlepsze rozwiązanie.
Ryzyko jest zależne od różnych czynników. Co do kosztów serwisu, wszystko zależy od egzemplarza - możesz trafić taki, który będzie w świetnym stanie, a możesz trafić zjechany. Kwestia umiejętności oceny (co jest dość ograniczone przy zakupach na odległość), uczciwości i wiedzy sprzedającego no i przede wszystkim szczęścia.

Nad higieną nie ma co dywagować, bo jeśli robiłeś kurs na klubowym automacie to miało go przed Tobą w gębie setki osób :P Ustnik zawsze sobie możesz wymienić.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62

Offline Vesper

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
Re: Co sądzicie o takim zestawie?
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Czerwiec 2012, 20:10:55 »
I za pomoc ślicznie dziękuję  :)

A jeśli chodzi o automaty to chyba odczekam ten miesiąc czy dwa i postawię na nowy sprzęt.

Dzięki chłopaki za pomoc, bez niej pewnie bym się nadział na tamte automaty  :(
Jeszcze raz wielkie dzięki  :D
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
Re: Co sądzicie o takim zestawie?
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Czerwiec 2012, 20:18:11 »
Słuszna decyzja odnośnie automatów. Wpadnij do klubu, to jeszcze o tym pogadamy.

Zawsze do usług :)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62

Offline Yeald

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1324
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1, MNO, MNA, MPE, PN1, MSS, MZB, MPM
Re: Co sądzicie o takim zestawie?
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Czerwiec 2012, 20:21:10 »
Cytat: "Vesper"
Nad wyborem skrzydło - jacket sporo czytałem na forum, ale koniec końców zdecydowałem się na jacket

Też to rozkminiałem i dawno odrzuciłem pomysł kupowania skrzydła po pojedynczą butlę.

Niestety naszedł mnie szatański pomysł wzięcia na Murter skrzydła xDeep Zeos 38.
Chciałem potwierdzić swoją miłość do jacketów.
Efekt jest taki, że już chyba nigdy w jackecie nie zanurkuje:D
Jestem tak zachwycony tym skrzydłem, że odmówię sobie chyba piwa do końca miesiąca,  zeby mieć własne.

Jeżeli chcesz sobie zanurkować w takim skrzydle to koledzy z xDeep chętnie dają swoje produkty do przetestowania.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »

Offline artur lipko

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 904
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pseudonim artystyczny - FOKA :)
    • Zobacz profil
    • Okean.pl - Internetowy sklep nurkowy
  • Stopień nurkowy: M1
Re: Co sądzicie o takim zestawie?
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Czerwiec 2012, 19:37:00 »
hahaha a pamiętam jak się zarzekał że skrzydło be bo to twinowcy bombowcy :) a rekreacja jacket :) i co przyszła koza do woza :P
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Handel sprzętem nurkowym. Na pewno się jakoś dogadamy ;) + 48 604 580 991 Handluje praktycznie każdą znana marką nurkową :) zniżki dla krabowiczów.
www.okdive.pl - Kursy nurkowania
www.okean.pl - Sklep nurkowy