Autor Wątek: GRALmarine Vpro  (Przeczytany 3096 razy)

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
GRALmarine Vpro
« dnia: 21 Czerwiec 2013, 17:58:59 »
Filmik testowy GRALmarine Vpro z demo days'ów w maju. Przy okazji fajne okonki udało się nakręcić.
https://vimeo.com/68731567

Serdecznie pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Tomek Tatar

Offline Turbik

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 339
    • Zobacz profil
Re: GRALmarine Vpro
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Czerwiec 2013, 23:44:35 »
Cytat: "Tomek Tatar"
Przy okazji fajne okonki udało się nakręcić.
Najlepszy ten na biurku ;)

Ładne kolory wyszły na pierwszym planie. To jest zaleta samego oświetlenia czy może jakiegoś filtra lub post processingu ?

Pozdrawiam
Piotrek
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
Re: GRALmarine Vpro
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Czerwiec 2013, 00:28:46 »
Nie było filtra ani korygowania kolorów w obróbce. Światła natomiast ładnie dawały i do odległości ok. 80 cm mogą wyciągać kolory.

Serdecznie pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Tomek Tatar

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
Odp: GRALmarine Vpro
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Grudzień 2014, 14:01:33 »
Tym razem miałem możliwość testować Vpro przez czas dłuższy niż jedno nurkowanie. Miałem Vpro podczas safari w Egipcie i poniżej przedstawiam swoje wnioski z testów. Jeśli coś jeszcze mogę dodać, uzupełnić, to pytajcie proszę.


Z Vpro wykonałem w Morzu Czerwonym 7 nurkowań w ciągu 6 dni. Filmowałem w różnych warunkach - w nocy, w dzień oraz we wnętrzach wraków. Nagrywałem kamerką GoPro Hero2 w rozdzielczości 1080p.


Vpro składa się dwóch świateł w postaci solidnych rur oraz podstawki pod kamerkę. W rurach zintegrowane są światła oraz akumulatory, a także pełnią one rolę ramion. Vpro świetnie sprawdza się w transporcie lotniczym. Rury są solidne i łatwo je bezpiecznie upchnąć między innymi elementami bagażu np. wsadzić do rękawów pianki. Umiarkowana waga całości dodatkowo pomaga zmieścić się w limitach wagi bagażu. Nie ma tu ciężkich zasobników z akumulatorami, delikatnych świateł HID ani podatnych na złamanie kabli. Najdelikatniejszym elementem zestawu jest ładowarka.

Kompaktowa budowa, gdy ramiona są złożone do siebie ułatwia wskakiwanie do wody, trzymanie sprzętu podczas płynięcia na pontonie, podawanie sprzętu przed wyjściem na ponton lub łódź czy pokonanie prądu pod wodą.

Płytka pod kamerkę wyposażona jest w śrubę z gwintem statywowym. Do przymocowanie GoPro potrzebna jest przejściówka do statywu. Twardy i dość gładki delrin, w którego wykonana jest podstawka, powoduje, że trudno tak dokręcić śrubę statywową, aby GoPro zupełnie nie przekręcała się na boki. Nie znaczy to, że jest zupełnie luźno, ani że przekręca ją pęd wody, ale łatwo się przekręca przy trąceniu o jakiś inny element sprzętu - podczas nurkowania lub na pontonie. Stabilność GoPro w pionie, zapewniania przez przejściówkę statywową, jest dużo większa. Zapewne problem by rozwiązało podgumowanie miejsca pod przejściówkę statywową GoPro.


Ładowanie odbywa się z użyciem dołączonej ładowarki. Plusem jest to, że ładowanie nie wymaga demontażu zestawu, wyciągania akumulatorów lub temu podobnych. Odkręca się tylko zaślepki z obu ramion i podłącza dwa kable wychodzące z ładowarki. Ładowarka sygnalizuje diodami trwające oraz zakończone ładowanie. Ładowanie trwa długo - jeden z akumulatorów ładował się trochę szybciej, poniżej 12 godzin, natomiast pełne naładowanie obydwóch akumulatorów następowało po ok. 14 godzinach. Codziennie nurkując z Vpro tylko 2 razy osiągnąłem stan pełnego naładowania. Praktycznie cały czas poza nurkowaniem Vpro spędzało podłączone do ładowarki. Na szczęście nigdy nie rozładowałem Vpro całkowicie i światła nigdy mi nie zgasły. Nie zmierzyłem precyzyjnie czasu świecenia, ale podany przez producenta czas 60’ raczej był zachowany. Gdybym jednak codziennie chciał wykonywać 2 nurkowania po 45’ filmowania / świecenia, to bilans ładowania / rozładowania mógłby być niewystarczający, zwłaszcza że często nie ma możliwości doładowania świateł między nurkowaniami.

Zaślepki do złączy ładowania są proste w obsłudze i budzą zaufanie pod względem szczelności. Są natomiast drobne i raz zdarzyło mi się ich zapomnieć przed wyjściem na nurkowanie. Brak zauważyłem krótko przed skokiem do wody.


Światła są częścią całego zestawu wideo i jednym z kryteriów oceny zestawu jest stabilność pod wodą, ważna dla uzyskania dobrych ujęć filmowych. Vpro na pewno dodaje trochę tej stabilności w porównaniu do samej kamerki GoPro. Zaletą jest takie wyważenie rur z akumulatorami, że zachowują one tendencję do trzymania się z światłami u góry, a kamerką na dole. Natomiast w porównaniu do dużych i dobrze wyważonych zestawów, kamerka z Vpro pozostaje podatna na 2 rodzaje niepożądanych ruchów:
- wokół osi poziomej przechodzącej przez środki ciężkości rur - na filmie objawia się to jako ruchy obrazu góra-dół
- wokół osi poziomej przechodzącej od operatora na wprost przez środek ciężkości całego zestawu - na filmie objawia się to jako huśtanie obrazu po kształcie litery U

Zestaw pod wodą nie wymaga wysiłku przy trzymaniu i filmowaniu. W zimnych wodach trzymanie Vpro za rury w suchych rękawicach nie było dla mnie wygodne. Ujęcia prowadziłem trzymając za płytkę kamerki. W wodach ciepłych bez rękawic trzymanie za rury jest pewniejsze, ale największą stabilność ujęcia nadal zapewnia trzymanie za płytkę kamerki. Trudne jest stabilne filmowanie podczas szybszego płynięcia do przodu. Przy trzymaniu za płytkę opór wody na rurach będzie powodował odchylanie rur do tyłu, a więc i unoszenie obiektywu kamerki. Trzeba by chwycić zestaw za rury, na takiej wysokości, aby opór hydrodynamiczny był taki sam na rurach powyżej chwytu jak i poniżej.

W słonej wodzie Morza Czerwonego zestaw jest lekko ujemnie pływalny. Myślę, że lepiej by było gdyby w wodzie słonej był neutralny, a wodzie słodkiej lekko ujemny. Przełożyłoby się to na mniejsze zmęczenie ręki operatora (choć i tak Vpro nie wymaga wysiłku) i zmniejszyłoby ryzyko zgubienia / utonięcia Vpro.


Ilość światła jaką zapewnia Vpro jest niebagatelna. Dwa światła ponadto rozwiązują problem cieni i zapewniają ładne oświetlenie sceny. W warunkach ciemności tzn. na nurkowaniach nocnych i we wrakach Vpro zapewnia wystarczające oświetlenie dla kamerki GoPro przynajmniej do dystansu 2 m. Podczas filmowania w świetle dziennym zadaniem świateł jest wydobycie naturalnych ciepłych kolorów, które giną na większych głębokościach. Ten efekt jest widoczny, ale raczej na bliskim dystansie - do 1 m od kamery i raczej na głębokościach od 10 m i głębiej. Na głębokości 5 m efekt włączenia świateł jest pomijalny.

Na ujęciach nocnych i z wnętrza wraków niestety bardzo widoczny jest backscatter - odbicia od cząstek unoszących się w wodzie. Jest to konsekwencja szerokiego kąta świecenia świateł diodowych, szerokiego kąta widzenia GoPro i stałej długości ramion oraz ograniczonej możliwości ustawienia kierunku świateł.

Stała długość ramion oraz ich sztywność ma jeszcze wadę, która objawia się przy filmowaniu zwierząt ukrywających się w zakamarkach rafy lub wraku. Albo trudno jest zbliżyć kamerę do obiektu, bo ramiona o coś zahaczają, albo podczas zbliżania pojawiają się cienie od przeszkód znajdujących się między światłami, a obiektem. W tej sytuacji przydałaby się możliwość zbliżenia świateł do kamery. Tego Vpro nie umożliwia, ale taka jest cena za prostotę i zwartość budowy.
Tomek Tatar

Offline Iron

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 764
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1
Odp: GRALmarine Vpro
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Grudzień 2014, 21:38:34 »
Tylko ta cena...  :o
/Tomek
tel. 728401279

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
Odp: GRALmarine Vpro
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Kwiecień 2015, 12:15:02 »
Dołączam filmik z grudniowych testów Vpro w Egipcie:
https://vimeo.com/124714790

Serdecznie pozdrawiam.
Tomek Tatar

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
Odp: GRALmarine Vpro
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Kwiecień 2015, 15:30:45 »
na bliskich planach całkiem dobrze i równomiernie doświetla, ale paprochy też solidnie wyciąga...

za to selfie na koniec pierwsza klasa!! :D
live 'n let diVe