Autor Wątek: co najpierw buty czy płetwy?  (Przeczytany 12891 razy)

Offline maciek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 233
    • Zobacz profil
co najpierw buty czy płetwy?
« dnia: 20 Czerwiec 2005, 12:20:01 »
witam
zastanawiam sie nad kupnem butów i płetw paskowych i tu pojawiają sie moje wątpliwości w jakiej kolejności dokonywać zakupów, zamierzam płetwy kupić gdzieś w internecie i nie wiem czy kupić je najpierw i do nich dobrac buty czy odwrotnie wdzieczny bym był za jakieś sugestie
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez maciek »
pozdrawiam serdecznie

Offline Bartolomeo

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 1605
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: P3, Adv Ean
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Czerwiec 2005, 13:05:54 »
wg mnie kolejnosc bez znaczenia, byle by buty dobrze leżały i nie byly czasem za ciasne. nie daj sie tez namowic na buty wkładane, bez zamka z boku (niby są cieplejsze, ale ubieranie i zdejmowanie jest ponoc niezbyt komfortowe..).
ja niedawo rowniez kupilem pletwy paskowe na allegro (za maresa 'plana avanti X3' dalem razem z przesylka 200 zl, a w nautice sa za 299) a potem dokupilem buty, tym razem w sklepie, bo trza przymierzyc.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Bartolomeo »
Wszystkie Nurki mają Córki! (przynajmniej dwie ;))

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
Re: co najpierw buty czy płetwy?
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Czerwiec 2005, 13:45:54 »
Cytat: "maciek"
zamierzam płetwy kupić gdzieś w internecie i nie wiem czy kupić je najpierw i do nich dobrac buty czy odwrotnie

Jak to odwrotnie? Przecież buty musisz dobierać do stóp, a nie do płetw. Czyli najpierw chyba buty.

Najlepsze pozdrowienia.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar

Offline mroowek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
    • http://www.deepdiversteam.prv.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Czerwiec 2005, 14:45:33 »
Ja tez najpierw kupilbym buty a to z prostych trzech powodow:

Od dobrego dopasowania butka będzie głównie zależeć komfort nurkowania (za mały but powoduje skurcze i obtarcia stopy, podobnie jak za duży); drugi taki, że buty z racji różnego kroju, rozmiarówek itd. trudniej dobrać do stopy niż w miarę uniwersalne rozmiarowo płetwy (w większości przypadków wybiera się między M a L), poza tym niepasujące używane płetwy łatwiej sprzedać niż niepasujące używane butki :) (z racji na higienę oczywiście).

Poza tym płetwy paskowe są w 90 procentach kompatybilne ze wszystkimi butkami. Zawsze możesz kupując buty przymierzyć do nich płetwy, które zamierzasz kupić gdzie indziej (bardzo polecane)

Nurkując w naszych warunkach najepiej zainwestować w butki ciepłe, z twardą podeszwą (bardzo ważne, bo większość nurkowań wykonuje się z brzegu i nieraz trzeba chodzić po skałach, kamykach w pełnym rynsztunku) i z zamkiem z boku, uszczelnionym kołnierzem bez rozcięcia.

[w zasadzie to powtarzam moich poprzednikow]
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez mroowek »

Offline wwwojtus

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 384
    • Zobacz profil
    • http://www.deepdiversteam.prv.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Czerwiec 2005, 16:41:05 »
to jescze moze dodam, zebys nie kupowal zbyt miekkich pletw, bo w morzu przy pradzie moze byc problem pozniej z plynieciem w porzadanym kierunku :)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez wwwojtus »
\"Uważaj o co prosisz, bo możesz to dostać\"

Offline maciek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 233
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Czerwiec 2005, 17:01:25 »
myślałem o stratosach ewentualnie blades II aqualung'a, ale chętnie posłucham jakiś sugestii co jest warte uwagi, zastanawiam sie tez nad maresami plana avanti quatro ze względu na możliwość zakupu po atrakcyjnych cenach
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez maciek »
pozdrawiam serdecznie

Offline mroowek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 616
    • Zobacz profil
    • http://www.deepdiversteam.prv.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Czerwiec 2005, 17:08:45 »
Obie pletwy sa doskonale. Mares Avantiquatro to najczesciej wybierana pletwa na swiecie (podobno) Sam plywam na Bladeach 2 i bardzo je polecam. Sa nastepcami Idei, dzieki czemu lacza uniwersalna twardosc, ponadprzecietna trwalosc i przystepna cene. Dla mnie maresz byly za drogie i zbyt wzbajerzone, co moim zdaniem powoduje dodatkowe ryzyko awarii w najmniej oczekiwanym momencie.

BTW w tej kwesti wwwojtus zapewne bedzie mial cos do powiedzenia  :lol:

Stratosy to chyba najtwardsze pletwy jakie znam, co w praktyce w wiekszosci przypadkow oznacza, ze musisz miec odpowiednia pare w nogach, zeby komfortowo Ci sie w nich plywalo

duzo informacji praktycznych na temat pletw znajdziesz na stronie Martina
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez mroowek »

Offline wwwojtus

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 384
    • Zobacz profil
    • http://www.deepdiversteam.prv.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Czerwiec 2005, 20:29:54 »
co do avanti quatro to rzeczywiscie sa drogie dosyc i jest wysokie ryzyko, ze ulamie sie zapiecie lub urwie pasek (mi sie i to i to przydazylo :) ) ale zapiecie mi wymienili a pasek zrobilemsobie z detki i jest super (lepszy niz oryginalny ;) )
ich zaleta jest zdecydowanie to ze daja duzy power przy stosunkowo duzej miekosci,bardzo komfortowo sie je urzywa (przynjhamniej mi)

dosyc dobre sa tez chyba cressi i sa w atrakcyjnej cenie raczej
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez wwwojtus »
\"Uważaj o co prosisz, bo możesz to dostać\"

Offline TomekB

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Czerwiec 2005, 08:40:36 »
Ja mam Cressi i cena jest ok. Tylko ze chyba z trwaloscia u nich kiepsko bo po jakims czasie (4 lata :) ) zaczely sie rozsypywac - stopa zaczyna pekac! No ale przez ten okres byly wykorzystywane przy okolo 75 nurach i wszystko bylo super. Zgadzam sie z Wlachem ze pletwy musza byc troche twardsze bo przy pradzie jest to bardzo pomocne - cressi sa w tej kwestii spoko - na Campanelli zdaly egzamin w 100%
Co do butow to tylko rozpianane bo inaczej meczarnia!
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez TomekB »
2Dive or not 2Dive?
That\'s not a question!
2Dive 4 sure!!!

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Czerwiec 2005, 09:16:31 »
Cytat: "mroowek"
Stratosy to chyba najtwardsze pletwy jakie znam, co w praktyce w wiekszosci przypadkow oznacza, ze musisz miec odpowiednia pare w nogach, zeby komfortowo Ci sie w nich plywalo

Najtwardsze? Gdy je kupowałem, to uchodziły za średnie. Twarde płetwy to np. Scubapro Gorilla, Jet Finy, SF-y. Nie pływałem w wielu różnych płetwach, więc nie porównam Stratosów do innych, ale nie pływa mi się w nich źle. Co do trwałości, to przez 8 lat używania i 400 nurkowań miałem tylko jedną ich awarię - urwany pasek.

Tak to będzie, że każdy swoje pochwali... :lol:

Najlepsze pozdrowienia.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar