Autor Wątek: Zardzewiały nóż - do odratowania?  (Przeczytany 2096 razy)

Offline Kirdan

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Płeć: Mężczyzna
  • Travel-addicted
    • Zobacz profil
    • Mayan Waters
  • Stopień nurkowy: P3
Zardzewiały nóż - do odratowania?
« dnia: 14 Styczeń 2015, 19:35:12 »
Macie jakieś patenty na odratowanie zardzewiałego noża nurkowego? Traktowałem mój nóż z należytym szacunkiem, każdorazowo płukałem go w słodkiej wodzie po nurkowaniu, dokładnie susząc, a nawet polerując od czasu do czasu - a jednak Morze Czerwone go w tym roku pokonało. Na obu ostrzach (to jest nóż-nożyce) i w paru innych metalowych miejscach pojawiły się plamy rdzy. Szkoda mi go wymieniać na nowy model, bo już się ze sobą zżyliśmy, mamy wspólne wspomnienia i takie tam... Wiem, że nóż po dwóch latach (nie)używania nie będzie wyglądał jak nowy, ale może da się coś jeszcze z nim zrobić, żeby go doprowadzić do stanu używalności i wyglądalności.
W imieniu noża: help!
"Kiedy jesteś optymistą, Twoje życie jest pełne rozczarowań"
Moja strona: Po prostu podróż: blog trampingowy
Mój projekt emerytalny: Mayan Waters

Offline Cyborg

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 318
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: P3
Odp: Zardzewiały nóż - do odratowania?
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Styczeń 2015, 20:42:25 »
Jeżeli chodzi o stan używalności, to wystarczy go naostrzyć.

A jeżeli dodatkowo zależy Ci na wyglądzie "jak nowy" (chociaż doprawdy nie wiem po co - obciach z takim nożem chodzić ;-) ) to możesz wcześniej pomoczyć go w odrdzewiaczu, np. Fosol do kupienia w Castorama-diving-shop. Albo dłużej w zwykłej Coca-Coli (zawiera kwas ortofosforowy).
Quo non descendam?
„Jeżeli o 10tej rano pijesz rum to nie oznacza, że jesteś alkoholikiem, tylko piratem!” (Sentencja na ścianie w jednym z pubów w Kownie)

Offline Maniek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: ***
Odp: Zardzewiały nóż - do odratowania?
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Styczeń 2015, 21:42:16 »
pojawiły się plamy rdzy

Jeśli chesz się w nim przeglądać, to wyczyść z rdzy, ba,  możesz nawet wypolerować i co jakiś czas smaruj smarem np. silikonowym. Dbaj, żeby była na nim cieniutka warstwa smaru, to utrudni (spowolni) korozję.

A jak będziesz chciał nim puszczać zajączki do lasek, to wystarczy szybko wytrzeć ze smaru np. o spodnie i gotowe  ;D

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
Odp: Zardzewiały nóż - do odratowania?
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Styczeń 2015, 11:21:46 »
Wata stalowa, potem polerka.
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62