Autor Wątek: Sprężarka Bauer Various - opinia?  (Przeczytany 5306 razy)

Offline Dan

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 145
    • Zobacz profil
Sprężarka Bauer Various - opinia?
« dnia: 29 Grudzień 2013, 20:33:54 »
Witam, chciałem zapytać czy ktoś miał kiedyś kontakt ze sprężarką Bauer various 2 b. Udało mi się nabyć taki kompresor w promocyjnej cenie i się zastanawiam czy go zostawić u siebie. Wizualnie jest w bardzo dobrym stanie, podobno ma max 80 -100 motogodzin przepracowanych. Zaobserwowałem, że kiedy spuszczam kondens to wraz z wodą czasami leci takie rzadkie mleczko( pewnie olej), natomiast komora filtra z węglem aktywnym i złożem na ściankach jest trochę tłusta. Na ile jest to normalne? Sprzęt bije do 230Bar, twina 2x12 to tak kolo 50-55- minut. Jak ktoś ma instrukcję lub pojęcie to będę bardzo wdzięczny. Foto z tabliczką znamionową na dole. Pozdro
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
"Wyobraźnia jest wszystkim. Stanowi zapowiedź nadchodzących atrakcji życia" A. Einstein

Offline jackdiver

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 631
    • Zobacz profil
    • Moana-sub
  • Stopień nurkowy: Instruktor nurkowania
Re: Sprężarka Bauer Various - opinia?
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Grudzień 2013, 11:52:09 »
Hej
Jeśli ją kupiłeś okazyjnie to przede wszystkim wymień olej i filtr.
Możliwe że jest jeszcze filtr przeciw pyłowy przed I stopniem sprężania
Bauer już takich komresorów nie robi
Teraz podobne modele to Junior II i Oceanus.
Więcej informacji jest dostępne tutaj http://www.michaelmcfadyenscuba.info/vi ... page_id=16
Jest to sprężarka obsługiwana ręcznie czyli co 10-15 ' jej pracy musisz sam spuszczać kondens.
To że na ściankach filtra jest zawiesina oleista świadczy tylko o tym że za rzadko ktoś spuszcza kondens lub że złoże filtra jest już zapchane.
Więc należy wymienić wkład filtra.
Węgiel aktywny, sita molekularne i grube przekładki filcowe.
Wymiana wkładu filtra co 25-50 godzin pracy.
Sam ocenisz jak ja będziesz obsługiwał.
Duże filtry rzadziej się wymienia mniejsze częściej.
Jeśli mimo to olej będzie się za szybko pojawiał na ściankach filtra to może świadczyć to o zużyciu pierścieni na tłokach.
A więc należy wykonać testy.
Wymień olej i wkład filtra ( jeśli potrafisz ).
Przed nabiciem butli powąchaj czy powietrze z niej nie pachnie olejem
Następnie nabij butlę pamiętając o spuszczaniu kondensu co 10'.
Ponownie powąchaj powietrze z butli.
Powtórz tą czynność z 5 razy.
Jeśli nie wyczujesz zmian w zapachu powietrza to wyciągnij wkład z filtra i obejrzyj czy jest zawilgocony.
Jeśli nie to ok
Jeśli tak to zwiększ częstotliwość spuszczania kondensu np co 7 min.
Okresowo też co 20 godzin pracy wyciągaj filtr i sprawdzaj czy nie jest za bardzo zaolejony
Jeśli tak to wymieniaj częściej złoże
Pozdrawiam Jacek 8)
PS. W razie czego służę serwisem
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Jacek Zachara, instruktor nurkowania CMAS i SSI nurek full TMX, szkolenia, wyprawy nurkowe do Egiptu, Chorwacji i na Maltę , pełny serwis sprzętu nurkowego i produkcja analizatorów tlenowych tel 694727188 www.moana-sub.com.pl

Offline Dan

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 145
    • Zobacz profil
Re: Sprężarka Bauer Various - opinia?
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Grudzień 2013, 23:23:44 »
Dzięki Jacku za fachową odpowiedź, do sprężarki dostałem od gościa prawie pełny pojemniki węgla aktywnego,sita-złoża molekularnego pod 4kg,3 kompletne wkłady-filtry, kilka filcowych wkładek, mam nawet filtr osobisty.W kompresorze jest mały filtr pyłowy. Generalnie gdy gość przy mnie nabijał twina od 50Bar do 230 to pamiętam to jak teraz tylko 3 razy spuścił kondens. Zrobię tak jak napisałeś ale nie wcześniej jak za kilka dni. Mniej więcej wiem o co chodzi z tym olejem w butli- przynajmniej organoleptycznie.
Kiedyś miałem taka "okazję" zrobić 4 Intra na czymś takim, później był problem z bólem głowy przez następną dobę nie mówiąc już o złapaniu oddechu- ciągła zadyszka. Dali mi jakieś proszki, pobolało i przeszło.
Dziękuję jeszcze raz za instrukcję. Wkrótce zdam relację jak mi idzie.
Pozdrawiam
Daniel :)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
"Wyobraźnia jest wszystkim. Stanowi zapowiedź nadchodzących atrakcji życia" A. Einstein

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
Re: Sprężarka Bauer Various - opinia?
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Grudzień 2013, 10:57:41 »
Fajna sprężarka! Nie chciałbyś w ramach spóźnionego prezentu gwiazdkowego przekazać jej do klubu? :)
Jacek chyba wyczerpał temat serwisu. A tym, że ona ma 25 lat i pytanie, kiedy była w całości rozbierana, wymieniane uszczelnienia, etc. Widziałem, jak rozerwało blok w takiej sprężarce, w której poszło jakieś uszczelnienie i kondens dostał się do cylindrów.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62

Offline Dan

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 145
    • Zobacz profil
Re: Sprężarka Bauer Various - opinia?
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Styczeń 2014, 23:31:26 »
Wracam z relacją z ponad 2h bicia - dwóch twinów 2x 12l. Zastosowałem się do po trosze instrukcji Jacka i zrzucałem średnio co 10-12 minut kondens z osuszacza i filtra. Jak i również zastosowałem kilka porad od poprzedniego właściciela: Po uruchomieniu sprężarki odczekałem około 5 minut żeby złapała temperaturę - zrzuciłem kondens, przed rozpoczęciem ładowania sprawdziłem ciśnienie w butli własnym automatem (45 bar), następnie dobiłem na wężu kompresora do 50 bar i odkręciłem powoli zawór w butli-żeby nie było cofki do filtra i nie doszło do przemieszania tego całego granulatu.Rozpoczęła się żmudna kontrola kondensu i ciśnienia, aż do pełnego nabicia gdy doszło do otwarcia zaworu bezpieczeństwa na filtrze. W między czasie dwa razy zatrzymałem sprężarkę żeby organoleptycznie sprawdzić smak powietrza automatem.- brak "aromatów'.
  Nabicie pierwszego twina od 45 Bar do 230 Bar zajęło mi około 1:15-1:20H - generalnie strasznie długo. Sprężarka bije swoje 60l/min tak jak podaje producent i nie chce być inaczej. Kończąc pracę polecono mi żeby po zakręceniu zaworu butli powoli spuścić ciśnienie do zera w kompresorze, pozwolić mu pochodzić jeszcze chwilę bez obciążeń i dopiero wyłączyć.
 Nabicie drugiego twina 2x12l po 30 minutowej przerwie na ochłodzenie, skończyło się na 200 barach. Mimo, że ciśnienie wyjściowe to 95bar. Sprężarka zaczęła się grzać bardzo gdy wskazówka była coraz bliżej do pozycji 200bar. Przerwałem nabijanie, między innymi pojawił się też problem ze szczelnością zaworu upustowego na wężu sprężarki- minimalna nieszczelność czy też brak możliwości dokręcenia go gdy ciśnienie wyniosło 200bar. Ta usterka pojawiła się przy kolejnej próbie nabicia tego samego twina po wcześniejszym odczekaniu na schłodzenie kompresora.- możliwe że przemroziłem zawór upustowy spuszczając ciśnienie i jakiś oring szlak trafił bo mimo powrotu do stałej temperatury otoczenia nie da się go szczelnie dokręcić.- serwis
Generalnie z moich obserwacji: przy spuszczaniu kondensu z osuszacza wraz z wodą wydostaje się dużo białej oleistej piany (zdjęcia, filmik),
podczas spuszczania kondensu z filtra w zasadzie tylko raz się zdarzyło, że poleciała mgła wody, tak to w śladowych ilościach dominował olej.

Kondens zrzucałem  średnio co 10-12 minut. Po odkręceniu na sam koniec górnej zakrętki filtra okazało się, że tak jak napisał Jacek powinienem to robić częściej ponieważ jak widać na zdjęciu wnętrze z filtrem są zawilgocone. (ciekawostka: producent na obudowie filtra niemieckim drukiem sugeruje zrzut kondensu co 20-25minut)
Wkładu filtra nie wymieniałem gdyż według sprzedawcy, dopiero co był założony.
Według tego co otrzymałem w instrukcjach słownych od poprzedniego właściciela: fabryczny wkład filtra jest przeznaczony na ok 2:30H pracy, gość mi mówił, że nie korzystał z nich tylko, sam przygotowywał taki wkład według "dobrej recepty" który pozwalał na 3:30H pracy kompresora. Podaje te informację gdyż na chwilę obecną wkład ma prawie 3H pracy i według mnie idzie do wymiany.

Moje pytanie: Czy kondens widoczny na zdjęciach który jest tak bardzo zaolejony to oznaka dużych braków szczelności pierścieni na tłokach?

Nadmienię, że poprzedni właściciel daje głowę na pień za to, że kompresor jest w pełni sprawny i nie było to w chwili gdy dostawał kasę, ale nawet dziś utwierdzał mnie w tym przekonaniu gdy do niego dzwoniłem.

Wiem, że przez internet nie da się "prze-serwisować", dlatego postaram się w środę podjechać do klubu może Panqu będziesz miał chwilę żeby rzucić okiem na mój nabytek.:)?

link do filmu: http://www.speedyshare.com/6ceJn/ZRZUT- ... R-FILM.3gp
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
"Wyobraźnia jest wszystkim. Stanowi zapowiedź nadchodzących atrakcji życia" A. Einstein

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
Re: Sprężarka Bauer Various - opinia?
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Styczeń 2014, 11:01:25 »
Hmm... Powiem CI tak: co do drugiego twina, podobne reakcje obserwowałem w Gerze, ale za każdym razem (nie dopiero po pierwszym biciu). Sprężarka dochodząc do wartości granicznej zaczyna się "męczyć", bije końcówkę strasznie wolno i grzeje się. W Gerze w wakacje nie dopuszczaliśmy do wybicia zaworu bezpieczeństwa - biliśmy do 210 i koniec. Jeśli się bardzo grzeje - sprawdź olej.
Co do zawilgoconej komory filtra - nie widziałem sprężarki, w której ta komora byłaby całkowicie sucha (nie mówię, że takich nie ma - po prostu ja nie widziałem).
Pianka na spuście wydaje się zwykłym kondensem. Rodzaj zrzutu zależy od miejsca zrzutu - co innego z filtra, co innego z układu. Z drugiego zaworku pod filtrem raczej mało co powinno schodzić.
Co do wkładu - nie ma tak, że ten to starsza na 2.5 h, a tamten na 3. wszystko zależy od proporcji pomiędzy węglem a sitem, a także temperatury i wilgotności powietrza. Są do tego odpowiednie tabelki (pod warunkiem, że znasz zdolność absorpcyjną sita). Często producenci piszą bzdury - np. w Coltri podawali, że wkład ma starczać na 50h, a z bidą starcza na 10 - co okazało się po wyliczeniach i testach. Drobna różnica, prawda? Gość prawdopodobnie dawał mniej węgla, a więcej sita żeby na dłużej starczyło. Zaciekawił mnie fragment o możliwości pomieszania wkładu przy cofnięciu się ciśnienia z butli - wkład powinien być tak złożony, że to nie powinno być możliwe. Ergo gość coś kombinował.
Co do o-ringu w zaworze upustowym - to jest do zrobienia. Możliwe, że o-ring już jest stary po prostu.
Zajrzyj jeszcze do filtra powietrza na dolocie. Taka puszka fi ok. 10-12 cm. Jest tam filtr podobny do samochodowego - trzeba go obracać o kawałek (1/4) co 50h pracy, a wymienić po max 250 h.

Pozdrawiam!
Panq
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62

Offline Dan

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 145
    • Zobacz profil
Re: Sprężarka Bauer Various - opinia?
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Styczeń 2014, 00:38:45 »
Witam, trochę mi zeszło z pociągnięciem dalej tematu... ale jestem.
 Otóż, wyciągnąłem filtr, wysypałem z niego wszystko tzn. sito i węgiel. Następnie wkład zasypałem według takiej kolejności jak był zasypany czyli..
na zamieszczony zdjęciu mamy obudowę filtra.  
Warto nadmienić, że wraz ze spręzarką dostałem dwa takie filtry fabrycznie zapakowane niestety data ważności zginęła wraz z rocznikiem 2007.
Przed zasypaniem wkładu który wyjąłem, rozbroiłem z ciekawości oryginał, żeby zobaczyć tak tam jest lub jak powinno to wyglądać.
Jak widać na załączony obrazku. Filtr wewnątrz składa się z dwóch komór w których znajduje się wymienny absorbent.
W oryginale wygląda to tak, że powietrze przechodząc przez filtr ( niebieskie strzałki) przepływa najpierw przez węgiel aktywny, a następnie trafia do mniejszej komory wypełnionej sitem.(odwrotnie niż na załączonym obrazku).
Gość który mi sprzedał kompresor twierdził, że sposób w jaki jest zasypany obecnie filtr pozwala na dłuższą pracę sprężarki o ok. 1h. Czyli więcej sita a mniej węgla. Nie mam wagi miligramowej i jedynie jestem w stanie stwierdzić na objętość, że według jego receptury proporcje sita do węgla to tak 2:1.

Biorąc to na logikę czy oznaczałoby to, że taki filtr zatrzyma więcej wilgoci natomiast jego sprawność co do filtracji węglowodorów i innych" spada o połowę?

Ps. pomieszanie wkładu moim zdaniem nie jest możliwe przy cofnięciu gazu z butli do kompresora. Według mnie jedynie może się poruszyć/przemieszać absorbent każdej komory z osobna, ale wolałbym tego nie sprawdzać.
Aha, gdy biłem butle na nowym filtrze, był suchy wietrzny dzień i podczas zrzucania kondensu ilość wody była bardzo niewielka, niestety olej dalej się pojawia- nie wiele go jest ale jest..
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
"Wyobraźnia jest wszystkim. Stanowi zapowiedź nadchodzących atrakcji życia" A. Einstein