Autor Wątek: Test latarek HID podczas kursu P2 na Zakrzówku  (Przeczytany 1709 razy)

Offline majrobbi

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 679
    • Zobacz profil
Test latarek HID podczas kursu P2 na Zakrzówku
« dnia: 30 Wrzesień 2009, 16:31:20 »
27-go września, korzystając z uprzejmości zaprzyjaźnionej firmy Yellow Diving, mieliśmy okazję przetestować latarki HID 21 i 35 W firmy Yellow Diving (YD).

Muszę przyznać, że byłem zaskoczony uprzejmością Pana z YD, który pomimo poźnej pory nie zbywał nas, że jest noc i chce iść spać (spali pod namiotami na terenie bazy Zakrzówek). Ok.  godz. 20:30 wydał nam latarki a ok. 22:00 odebrał je z powrotem :)

Test odbył się na nurkowaniu nocnym kursu P2.
Latarek do testu otrzymaliśmy 5 szt., czyli w miecze świetlne wyposażeni byli wszyscy kursanci i jeden instruktor :)

OGÓLNY OPIS (HID 35 W):
Latarka HID dzielona. Palnik wykonany z Delrin i aluminium. Zasobnik akumulatora z Delrin. Akumulator Li-Ion 9Ah, bardzo lekki jak na swoje rozmiary (ok. 300x80mm). 1/3 zasobnika akumulatora zajmuje elektronika (zaglądałem do środka :) ). Całość wykonana solidnie.

W WODZIE (moja grupa nurkowa: 1xHID 35W i 2x HID 21W):
Tyle nasłuchałem się o awaryjności HID, że jako backup zabrałem pod wodę dodatkowo Azon MID LED (3x diody po 11W).

HID a pierścienie w suchym: mam masywne pierścienie ND a jednak nie przeszkadzały mi one z długim palnikiem HID-a (dł. 20 cm)
Po odpaleniu, HID osiąga pełną moc po kilkudziesięciu sekundach. Wg mnie, zaobserwowana różnica w ilości światła pomiędzy HID 35 a 21W była zauważalna, ale niewielka…  

Głowica zoom teoretycznie pozwala na płynną regulację kąta rozsyłu światła od ok. 6 stopni do ok. 30-40 stopni (producenci niestety nie chwalą się tymi kątami, więc są to wartości zaobserwowane). W praktyce, krótki skok elementu regulującego kąt rozsyłu umożliwiał ustalenie jedynie kilku kątów świecenia (maksymalnie skupiony, maksymalne szeroki i jeden stan w środku)... To jednak wystarczało mi, bym mógł komunikować się (skupione światło), a później przy przejrzystej wodzie, mógł obserwować szerszy obszar zbiornika (max. szeroki)...  

Chciałem też wykonać test w wodzie o małej przejrzystości, czy aby silny HID nie spowoduje powstania ściany "back scatter" czyli odbić wstecznych (efekt jak długie światła podczas mgły).
Niestety widoczność była niezła, a i kursanci starali się nie podnosić mułu, tak więc test ten wykonałem tylko w lekko nieprzejrzystej wodzie.
Przy max. skupieniu światło dobrze penetruje nawet zmąconą wodę, przy szerszym kącie świecenie odbicia wsteczne ujawniają się.

Pojawił sie też jeden mały problem: w pewnej chwili celowo wyłączyłem latarkę (by sprawdzić czujność zespołu) i po tym nie mogłem latarki włączyć powtórnie. Przełączałem przełącznik, a latarka tylko błysnęła i nie uruchamiała się powtórnie. Po kilku próbach sięgnąłem po Azonka i to on przez kilka minut rozświetlał mi ciemności...
Po jakimś czasie powtórzyłem próbę odpalenia HID i tym razem zaskoczył (pewno to kwestia jakiś zabezpieczeń elektronicznych HID, że nie chce się odpalić natychmiast po dłuższym świeceniu i trzeba chwilę odczekać).

Korzystając, ze miałem odpalony zarówno Azon jak i HID porównywałem jak świecą. Przy maks. skupieniu (6 st.) HID dawał wyraźnie jaśniejszą plamkę na dnie niż Azon. Przy maks. szerokim kącie HID był porównywalny mocą światła z Azonem,  jednak trzeba pamiętać, że kąt rozsyłu światła w HID był ok. 30-40 st. podczas gdy w Azon wynosi on ok. 12 stopni (wg producentów luminacja HID 35W: 2500 lm, luminacja AZON: 2100 lm).

Celem nurkowania, na którym posługiwaliśmy się HID, było nauka poręczowania. Zadanie zostało wykonane, więc latarka HID nie przeszkadzała w posługiwaniu się kołowrotkiem kandydatom na P2 :)

PODSUMOWUJĄC:
HID świetnie nadaje się do komunikacji. Mocno skupione i silne światło jest widoczne również w dzień. Chcąc komunikować się w nocy  z partnerem wyposażonym w słabszą latarkę istnieje ryzyko, że jego światło będzie zupełnie niezauważalne przy silnym świetle HID.

Nurkując w nocy w wodzie o małej przejrzystości, przy ustawionym szerokim kącie świecenia pojawiają się odbicia wsteczne, które mogą oślepiać użytkownika.
Co do oślepiania, to jeśli przez nieuwagę zaświecimy parterowi w oczy HID-em to prawdopodobnie przez parę minut będziemy go musieli prowadzić za rączkę, bo nie będzie nic widział ;) Producent wręcz podaje, że przy świeceniu wprost w oczy może dojść do uszkodzenia siatkówki. Co więcej, żarnik HID jest również źródłem promieniowania UV i nie wolno zbyt długo świecić nim na nieosłoniętą skórę (wg producenta)...

Trwałość żarnika HID: podobno nowoczesne i markowe żarniki nie jest tak łatwo uszkodzić, chyba, że celowo rozbije się szklaną bańkę, w której są schowane.

Cena: raczej nie na studencką kieszeń.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez majrobbi »
Robert M.
tel. 12-3982293
------------------------
Its a fact that the humans can\'t go without water for more than 3 days
<°))))>< - <°))))><

Offline wodzu

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 795
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.labaj.com.pl
  • Stopień nurkowy: M1
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Wrzesień 2009, 22:13:54 »
Cytat: "majrobbi"
korzystając z uprzejmości zaprzyjaźnionej firmy Yellow Diving


Roberto, jakie są rabaty dla przyjaciół?  :smt003
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez wodzu »
Paweł Łabaj
"Do everything slow. Slow is smooth, smooth is fast" - Steve Bogaerts

Offline majrobbi

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 679
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Wrzesień 2009, 22:27:50 »
Cytat: "wodzu"
Roberto, jakie są rabaty dla przyjaciół?  :smt003
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez majrobbi »
Robert M.
tel. 12-3982293
------------------------
Its a fact that the humans can\'t go without water for more than 3 days
<°))))>< - <°))))><

Offline Sylwek

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1761
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M2 Instruktor Freedivingu mobile 506 033 485
Re: Test latarek HID podczas kursu P2 na Zakrzówku
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Październik 2009, 22:11:14 »
Cytat: "majrobbi"
27- Producent wręcz podaje, że przy świeceniu wprost w oczy może dojść do uszkodzenia siatkówki. Co więcej, żarnik HID jest również źródłem promieniowania UV i nie wolno zbyt długo świecić nim na nieosłoniętą skórę (wg producenta)...

Ciekaw jestem co na to ryby i inne zwierzęta które dostaną się w wiązkę światła? Jak daleko sięgną producenci nowych świateł do nurkowania? Czy jak "latarka" będzie wypalać dziurę w dnie, to już wystarczy, czy jescze mocy nie będzie dość?
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Sylwek »
egzaminy na kartę łowiectwa podwodnego 506 033 485
www.OneBreath.pl Szkoła Freedivingu

Offline X

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Re: Test latarek HID podczas kursu P2 na Zakrzówku
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Październik 2009, 00:46:57 »
Cytat: "Sylwek"
Ciekaw jestem co na to ryby

Prawdopodobnie nic.. przynajmniej nigdy nie słyszałem by protestowały.


--

X.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez X »
once you go side.. you don\'t want to go back