Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - wodnik

Strony: 1 [2] 3 4 ... 28
12
Forum ogólne / Odp: Pływanie kraulem metodą Total Immersion
« dnia: 05 Sierpień 2016, 13:44:18 »
Tutaj gość płynie tym stylem: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sebastian-karas-chcial-poplynac-wplaw-z-kolobrzegu-na-bornholm,666100.html (100km przez Bałtyk)
chociaż nie używa nazwy Total Immersion.

Nie jestem specjalistą od TI, ale nie widzę w stylu tego gościa nic co by go odróżniało od tradycyjnego crawl'a. Jeśli chodzi o "wysoki łokieć" to jest to zwykły element poprawnego crawl'a.
Natomiast z tego co kojarzę w TI jest dużo większa rotacja ciała podczas pływania niż w tradycyjnym crawl'u, której u tego gościa nie zauważyłem (być może pianka mu to utrudniała ?).
Chętnie się dowiem jakie elementy z TI u niego zauważyłeś.
Czy chodzi Ci o kadencję?

Pozdrawiam.

13
Forum ogólne / Odp: Pływanie kraulem metodą Total Immersion
« dnia: 20 Lipiec 2016, 19:51:05 »
"O dziwo" człowiek nie tonie. Nawet w słodkiej wodzie człowiek ma lekko dodatnią pływalność.

Zgadza się. Ale nie na tyle dużą aby swobodnie w tej pozycji zrobić wydech i kolejny wdech i nie pójść pod wodę (chyba że ktoś leży na plecach lub ma własne lipidowe "koło ratunkowe").

A może zacząć od efektywności, żeby nie było potrzeby większego wysiłku ani szybkiego oddechu.

Nie powinno się tego rozdzielać. W dyscyplinach które wymagają dużych umiejętności technicznych oraz kondycji czy siły trenując uwzględnia się równocześnie wszystkie te aspekty. Czy jest to wspinaczka, czy judo, czy tenis, czy pływanie powinno się rozwijać systematycznie w każdym kierunku.  Dla kogoś z mierną kondycją przepłynięcie 200m albo i nawet 100m może być tak dużym wysiłkiem, że pod koniec dystansu będzie robić dużo więcej błędów technicznych niż z tą biedną deską. Oczywistym jest dla mnie fakt że lepsza technika pozwala przesunąć tą granicę skrajnego wyczerpania dalej i nie podważam zasadności ćwiczeń technicznych.

naucz się źle (nieefektywnie) pływać a przy okazji wyrobisz sobie kondycję? :-) No coś w tym jest, ale wybacz, nie pójdę tą drogą

Nigdzie nie namawiam aby iść tą drogą. Po prostu uważam, że treningi poprawiające kondycję też są potrzebne i nie powinny być odkładane na później. Tak jak już pisałem bez dobrej kondycji technika pójdzie się paść po 100 albo 200m.

 A Ty na jakim poziomie technicznym sugerowałbyś wprowadzenie treningów kondycyjnych?


14
Forum ogólne / Odp: Pływanie kraulem metodą Total Immersion
« dnia: 20 Lipiec 2016, 13:22:15 »
Nie znam się (ale trochę pływam) więc się wypowiem:

To trochę tak jak nauka jazdy na rowerze z pomocą dodatkowych kółek

Dla początkujących (szczególnie dla dzieci) takie kółka mogą być czasem nieodzowne - o ile dorosły człowiek nauczy się jazdy na rowerze z dwoma kółkami to małe dzieci mogą się szybko zniechęcić do nauki jeśli będą się co chwilę przewracać i obijać kolana. Tak jest np. z moją córką.

W przypadku nauki pływania, brak deski (albo innego źródła wyporu) u początkującego pływaka - również dorosłego może być dużym problemem. Jeśli ktoś dopiero uczy się pływać i ledwo utrzymuje się przy powierzchni tak aby móc swobodnie oddychać to byle fala albo bryzg wody może spowodować zachłyśnięcie, szczególnie przy ćwiczeniach wymagających wysiłku i wymuszających szybszy oddech. A to już może być groźne w skutkach tym bardziej że ćwiczenia są prowadzone częściowo na głębokiej wodzie. Z tego co kojarzę pierwszym obowiązkiem instruktora jest dbanie o bezpieczeństwo kursantów i w przypadku takich początkujących pływaków kwestie bezpieczeństwa wydają mi się ważniejsze niż ryzyko utrwalenia złych nawyków.
Natomiast do ćwiczeń poprawiania techniki crawla w grupie średnich lub dobrych pływaków, rzeczywiście deska nie jest konieczna, a nawet może być szkodliwa (tak jak wspomniano , np. może utrwalać złą pozycję w wodzie).
Ja osobiście wolę ćwiczenia bez deski, za to z fajką.

machaj maksymalnie rękami i nogami

Nauka pływania to nie tylko praca nad stylem, ale również nad wydolnością, a sprinty albo trening interwałowy są do tego odpowiednie.

Pozdrawiam

16
Freediving / Odp: nasze "małe" rekordy
« dnia: 15 Luty 2016, 23:27:24 »
Gratulacje!
Z takimi rezultatami można iść śmiało na zawody.
A propos zawodów - kiedy Krab zorganizuje kolejne mistrzostwa we freedivingu ?

18
Nurkowania, wyjazdy i imprezy prywatne / Odp: Bagry na weekend
« dnia: 02 Listopad 2015, 14:55:00 »
Byliscie na Bagrach ?
Jesli tak to jaka byla widocznosc ?

Strony: 1 [2] 3 4 ... 28