Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Tomek Tatar

Strony: [1] 2 3 ... 12
1
Obudowa podwodna na kamerę + kamera HD

W skład zestawu wchodzi kamera Sony HDR-HC5, obudowa krajowej produkcji, konwerter szerokokątny, torba na kamerę.
Kamera Full HD, rozdzielczość 1080i, zapis na kasetkach MiniDV. Poza nagraniem wideo, kamerą można robić zdjęcia zapisywane na karcie pamięci (karta w komplecie).
Ponadto do kamery dołączam:
- dwa akumulatory - standardowy i o powiększonej pojemności
- zasilacz sieciowy
- pilot sterujący kamerą (wyczerpana bateryjka pilota)
- 2 kabelki Firewire (na różne wtyczki) służące do zgrywania na komputer
- 5 kaset MiniDV 60 minut
- kasetkę czyszczącą
- konwerter szerokokątny Sony x0,7 w ochronnym woreczku
- torbę Lowepro - mieści kamerę, konwerter, zasilacz, kabelki, kasetki - wejdzie wszystko poza obudową podwodną
https://photos.app.goo.gl/Ctv5AfxQ9Y6vfnjp9
Obudowa krajowej produkcji, robiona na zamówienie pod ten model kamery wraz z konwerterem szerokokątnym. Zaprojektowana do głębokości 40 m. Z przodu iluminator sferyczny - z tego co pamiętam Ikelite. Sterowanie z zewnątrz to włączanie, wyłączanie, start/stop nagrywania oraz funkcje naciskane dźwigienką na ekranie dotykowym. Obserwacja obrazu przez wizjer i tylną ściankę obudowy lub przez lusterko boczne na ekraniku. Dwa wygodne uchwyty i dwa złącza kulowe do zamocowania świateł. (Mam też ramiona i złącza motylkowe, ale rezerwuję je też dla kupującego światła). Na spodzie obudowy szufladka, w której można umieścić płytki piankowe albo ołowiane i precyzyjnie wyważyć obudowę z kamerą do zerowej pływalności.
https://photos.app.goo.gl/qh7cmbPK9oPW35nP6
Filmy nakręcone tą kamerą i w tej obudowie:
https://vimeo.com/41044096
https://vimeo.com/41739555
Cena za zestaw: 600 zł.
Sama obudowa: 200 zł.

argonówka + automat

Argonówka - butla aluminiowa Luxfer S006, z zaworem, kupiona w Polsce w sklepie Divezone. Butla produkcji USA, nie ma nabitego CE i nie ma aktualnego atestu. Ma przebieg najwyżej 20-30 nurkowań/nabić (używana tylko do nurkowań trimiksowych). Dodaję gratis mocowanie do płyty firmy DTD.
https://photos.app.goo.gl/QrHH2R2NjTLALivA8
Automat to I stopień Posejdona z wężykiem do suchego skafandra i zaworkiem bezpieczeństwa. Kupiłem go z drugiej ręki. Automat nie był przeze mnie nigdy serwisowany, ale jest sprawny.
https://photos.app.goo.gl/1SDVZ1CjV5se3bRp8
Butla: 300 zł.
Automat: 200 zł.
Komplet: 450 zł.

kamizelka docieplająca Santi

Kamizelka prawie nieużywana - przebieg 3 nurkowania. Mój skafander okazał się zbyt dopasowany, żeby komfortowo mieścić w sobie ocieplacz i kamizelkę.
Rozmiar kamizelki: S. Wg rozmiarówki Santi obwód klatki piersiowej: 93-96 cm.
https://photos.app.goo.gl/JgcHMQ6kVbrMeBDKA
Cena: 200 zł

2 światła HID video

Dwa światła Gralmarine HID video. Z tego co pamiętam miały moc 35 W każde. Gralmarine dla nowych HID 45 W podawało 5000 lumenów, więc przypuszczam, że moje mają przynajmniej po 3000. Na pewno świeci jaśniej niż Vpro. Obecnie Gralmarine nie ma w ofercie świateł HID więc nie potrafię podać ścisłych danych. Sprzedaję dwa światła (reflektor z żarówką, kablem i wtyczką), bez akumulatorów. Wtyczki pasują do akumulatorów Gralmarine. Na tych najmniejszych akumulatorach 6,8 Ah uzyskiwałem 1,5 godziny świecenia - akurat dwa nurkowania filmowe dziennie. Potrzebne dwa akumulatory - po jednym do każdego światła lub większy akumulator z dwoma gniazdami.
https://photos.app.goo.gl/PyJYFtNcG372GpCn9
Od siebie - światła świecą fantastycznie. Szeroki kąt świecenia. Dwa światła są w stanie pokryć kąt widzenia GoPro (ja używałem Hero2). Pole oświetlone jest jednorodnie. Tu można zobaczyć efekt tych świateł w cenotach w Meksyku:
https://vimeo.com/55679067
i w bardziej rodzimych wodach Bałtyku (wszystkie ujęcia podwodne z tymi światłami - nawet w dzień skutecznie oświetlają pierwszy plan):
https://www.youtube.com/watch?v=y35TM5E-3sQ
Cena za dwa światła: 1400 zł.

cdn

Serdecznie pozdrawiam.

2
Komis / Sprzedam: suchy skafander, obudowę podwodną, torbę DAN
« dnia: 02 Luty 2018, 17:44:31 »
Skafander Aquatech - w ostatnich latach leżał u mnie jako zapasowy. Ma swoje lata i swój przebieg, więc nie należy spodziewać się cudów po powłoce. Są też dobre wiadomości - był poddany testowi szczelności i uszczelnieniu w serwisie Santi i wykonał po tym nie więcej niż 4 nurkowania. Pod koniec jego aktywności miał też wymieniony zamek i na tym zamku było może 20-30 nurkowań. Lateksowe manszety mają mały przebieg, ale mogą kwalifikować się do wymiany ze względu na sam proces starzenia gumy. Kryza jest neoprenowa - z grubego neoprenu 5 mm - wręcz pancerna, więc jeszcze sporo wytrzyma, ale może być konieczna wymiana, jeśli ktoś ma inny obwód szyi niż 39-40 cm - kryza neoprenowa ma mniejszą tolerancję rozmiaru niż lateksowa. Skafander ma pierścienie założone na manszety oraz własnoręcznie doklejone kieszenie na udach. W zaworze dolotowym wymieniłem króciec na taki “jacketowy” i chyba nie mam wolnego węża dolotowego. Mogę dodać oryginalny wąż i króciec “skafandrowy” (grubszy), ale nie polecam takiego rozwiązania.
Rozmiar na wzrost 170-175 cm, buty neoprenowe rozmiar 43.
W skład zestawu w zasadzie nie wchodzi kaptur, ale może znajdę w zapasach jakiś (sfatygowany) na start.
https://photos.app.goo.gl/bX2d5VpPJRXJ1rFC3
Cena skalkulowana głównie za ten nowy zamek: 500 zł.

Obudowa podwodna Ikelite - solidna, do 60 m głębokości. Całkowicie szczelna. W porcie obiektywu gwint jest trochę wyrobiony - gdyby ktoś wkręcał tam jakiś konwerter, to nie można być pewnym połączenia na 100% i dobrze sobie przywiązać konwerter jakąś smyczką. Obudowa umożliwia synchronizację z lampą błyskową po kablu elektrycznym (w odróżnieniu od światłowodu). Do obudowy dokładam aparat Olympus C-5050 - praktycznie gratis, ponieważ uszkodzona jest klapka baterii - nie domyka się i nie trzyma baterii (4xAA). Trzeba sobie czymś tę klapkę zamocować/przycisnąć albo naprawić, albo znaleźć gdzieś na allegro taki sam aparat. Poza tym aparat sprawny elektronicznie i optycznie. Aparat z poprzedniego dziesięciolecia co widać po 5 megapikselach, ale jest/był to zaawansowany kompakt - ma wszystkie potrzebne funkcje, tryby manualne, format RAW. Bardzo dobry optycznie i jasny obiektyw F:1,8. Do aparatu dodaję karty CF i xD. Jeśli sprzeda się w proponowanej przeze mnie cenie, to dodaję też 4 akumulatorki AA - używane, więc nie gwarantuję pojemności, ale wystarczą na start.
https://photos.app.goo.gl/km8PhwN2eYqg1Oor2
Cena startowa (obudowa + uszkodzony aparat + karty + akumulatorki): 600 zł.

Torba na ramię Divers Alert Network. Używałem tylko na kursach DAN, więc praktycznie nie ma śladów zużycia, sciorania. Pasek na ramię na metalowych karabinkach obrotowych, duża ilość kieszeni i kieszonek, zamek poszerzający grubość torby. Torba jest dosyć duża - spokojnie powinien wejść laptop 15 cali w jakimś neoprenowym futeraliku (torba nie ma żadnych wyściółek pod kątem laptopa). Do głównej komory wchodzi pełnowymiarowy segregator A4.
https://photos.app.goo.gl/FUGcRfHRp5cmeFwH3
Cena: 50 zł.

cdn

Serdecznie pozdrawiam.

3
Rok temu, w ramach praktyk z archeologii podwodnej, brałem udział w badaniach prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie. Prowadzą oni projekt pod nazwą Wirtualny Skansen Wraków. Polega on na fotograficznym zmapowaniu kolejnych wraków, które w efekcie można oglądać w 3D na stronie projektu, można powiększać szczegóły, "płynąć" nad wrakiem, zaglądać w zakamarki:
http://wsw.nmm.pl/

My w ciągu tygodnia pracowaliśmy nad jednym wrakiem. Każdego dnia płynęliśmy nad wrak Hestią Jurka Lisowskiego - zarówno jednostka jak i kapitan bardzo zasłużeni dla nurkowania wrakowego. W ciągu dnia kolejne zespoły schodzą na wrak i czyszczą go / odkopują z piasku przy użyciu eżektora (takiego podwodnego odkurzacza) o niebagatelnej sile ciągu. Wrak, na którym pracowaliśmy - holenderski De Jonge Seerp - na początku był całkowicie przykryty piaskiem - wystawały tylko dwie główne stępki. W kolejnych dniach odkurzania odsłaniały się poprzeczne wręgi, a potem pod nimi podłużne klepki poszycia. Po odsłonięciu drewnianego kadłuba i oczyszczeniu go z omułków, archeolodzy dokonują dokładnych pomiarów, a następnie do pracy rusza fotograf dosłownie omiatający wrak wciąż fotografującym aparatem. W efekcie powstają tysiące zdjęć. Po zakończeniu sezonu nurkowego, jesienią, zdjęcia są cyfrowo łączone i powstaje model 3D. Nasz De Jonge Seerp można obejrzeć tutaj (tak właśnie go pamiętam, choć nigdy nie widziałem go w takiej całości):
http://wsw.nmm.pl/pl/wrak.php?id=22

Uczestnicy prac mieli zakwaterowanie na Sołdku - statku muzeum, więc była to dodatkowa atrakcja.

Opisuję to wszystko, bo wkrótce zaczyna się kolejna edycja prac na morzu. Można zgłosić się do tych prac od tak "z ulicy", a raczej z naszego klubu, nie trzeba być archeologiem. Potrzebna jest jednak dobra praktyka nurkowa i doświadczenie morskie. Ja to sobie wyobrażam jako co najmniej solidny stopień P2 i odbyty kurs PWM lub co najmniej 10 nurkowań w Bałtyku. Tegoroczna edycja prac odbędzie się od 15 czerwca do 7 lipca, pewnie jak rok temu w tygodniowych turnusach.

Polecam, warto, bo:
- można wykonać sporą liczbę nurkowań w morzu (na ogół 2 dziennie)
- można podpatrzeć specyfikę nurkowań badawczych i tematykę archeologii podwodnej
- można podpatrzeć specyfikę prac podwodnych i popracować z eżektorem
- można ponurkować na wraku / wrakach niedostępnych dla nurków rekreacyjnych i najczęściej dużo starszych niż z II Wojny Światowej
- no i mieszkanie na Sołdku w samym centrum Gdańska :)

Poważnie zainteresowanych proszę o kontakt, będę Was kontaktował z prowadzącym badania.

Serdecznie pozdrawiam.

4
Nurkowania, wyjazdy i imprezy prywatne / VII Festiwal Wrakowy
« dnia: 09 Luty 2017, 15:51:52 »
Wybiera się ktoś w tę sobotę na Festiwal Wrakowy?
http://festiwalwrakowy.com/

Serdecznie pozdrawiam.

5
Archeologia Podwodna / Szkutnictwo tradycyjne
« dnia: 22 Luty 2016, 09:38:08 »
Warte obejrzenia:

Dwa fajne filmiki z robienia dłubanki z rozginanymi burtami:
Finlandia: https://www.youtube.com/watch?v=kW7BdhOZZ_c
Syberia: https://www.youtube.com/watch?v=pvrNqyX7XPQ

Rekonstrukcja jak z pnia wytwarzano deski na statki Wikingów (i co dalej z nimi robiono):
https://www.youtube.com/watch?v=76ryw9ZV1Ck

Serdecznie pozdrawiam.

6
Archeologia Podwodna / Online kurs archeologii podwodnej
« dnia: 21 Styczeń 2016, 13:02:39 »
Dla miłośników wiekowych wraków i zatopionych miast - można zrobić internetowy kurs archeologii podwodnej przygotowany przez Uniwersytet Southampton. Kurs jest po angielsku, bezpłatny, za opłatą można dostać certyfikat ukończenia. Kurs rusza 1 lutego. Dobry pomysł na wykorzystanie długich zimowych wieczorów, gdy pogoda nie zachęca do nurkowań. :P Ja już się zarejestrowałem. 8)

https://www.futurelearn.com/courses/shipwrecks/4

Fragment opisu:
Cytuj
We will introduce you to the pioneers of the discipline and explain what maritime archaeology is and why it is relevant today. We’ll also explore the technologies used to investigate these challenging environments and the new horizons that are opening to us daily. Finally, we’ll help show you ways in which you can become further involved in the exciting world of maritime archaeology.

Serdecznie pozdrawiam.

7
Szkolenia / Kurs pierwszej pomocy tlenowej - DAN Oxygen First Aid
« dnia: 02 Grudzień 2015, 12:41:06 »
Zapraszam na kurs I pomocy tlenowej - DAN Oxygen First Aid.

Kurs ten obejmuje zasady podawania tlenu poszkodowanym w chorobach i wypadkach nurkowych, elementy sprzętu do podawania tlenu, zasady bezpieczeństwa - zajęcia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne (podawanie tlenu oraz resuscytacja na manekinie).

Ze względu na konieczność regularnego odświeżania wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, formalna ważność otrzymywanego certyfikatu DAN wynosi 24 miesiące - tak jak dla wszystkich uprawnień ratowniczych.

DAN, Divers Alert Network to organizacja non-profit zajmująca się bezpieczeństwem nurkowania. W zakres jej działań wchodzi: ubezpieczenie nurkowe, szkolenia, badania naukowe.

Kurs DAN OFA trwa ok. 4-5 godzin i odbywa się w siedzibie klubu. Nie trzeba nurkować. :D
Termin to czwartek 17 grudnia o 18:00.

Chętnie odpowiem na dodatkowe pytania.

Serdecznie pozdrawiam.

8
http://www.festiwalwrakowy.com/
21 Lutego 2015

Dostaliśmy może zaproszenie na adres klubowy? Zazwyczaj przychodziło...

Serdecznie pozdrawiam.

9
Forum ogólne / Taki sobie decoplanner
« dnia: 05 Listopad 2014, 13:29:14 »
Napisałem taki prosty decoplanner (czyli program do obliczania przystanków dekompresyjnych. Może kogoś zainteresuje:
http://tomasz-tatar.pl/apps/decoplan/

Jego główną zaletą jest to, że jest stronką WWW, więc może być tak samo dobrze używany na komputerach, smartfonach jak i tabletach.
Liczy używając algorytmu Buhlmanna z gradient factorami.
Programik napisany amatorsko, więc raczej nie do planowania rzeczywistych nurkowań, tylko do celów edukacyjnych czy wstępnego porównania różnych dekompresji.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi, opinie, sugestie, to chętnie je poznam.

Serdecznie pozdrawiam.

10
Szkolenia / Możliwość zanurkowania pod baczną opieką
« dnia: 09 Czerwiec 2014, 23:32:18 »
W najbliższą sobotę 14 czerwca na Zakrzówku w ramach kursu P3 odbędą się 2-3 nurkowania turystyczne organizowane i prowadzone przez kandydata na stopień P3. Zapraszam do udziału nurków ze stopniami P1, PE, P2 lub dowolnym pomiędzy. Jest to dla Was okazja do odbycia dobrze zaplanowanego, omówionego, bezpiecznego i atrakcyjnego nurkowania. Będziecie pod baczną opieką kandydata na P3 oraz dodatkowo instruktora.

W razie potrzeby zapewniam transport sprzętu na Zakrzówek. Trzeba mieć aktualne badania lub oświadczenie o stanie zdrowia. Wstęp na Zakrzówek oraz wypożyczenie sprzętu klubowego trzeba sobie opłacić. Zgłaszać proszę się do mnie. Liczba miejsc ograniczona. Zapraszam.

Serdecznie pozdrawiam.

Strony: [1] 2 3 ... 12