Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Maniek

Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 20
141
Forum ogólne / Re: Zakrzówek zamarzł
« dnia: 23 Marzec 2012, 12:57:03 »
Idę, chętnie :) Na którą się umawiamy?

142
Forum ogólne / Re: Zakrzówek zamarzł
« dnia: 23 Marzec 2012, 08:10:48 »
Skoro po lodzie zostało już tylko wspomnienie... to czy wybiera się ktoś w weekend na nura :?:

143
Sprzęt / Re: singiel + stage
« dnia: 14 Marzec 2012, 08:44:13 »
Cytat: "Tomek Tatar"
procedura zakłada przejście dawcy na automat zapasowy wiszący pod brodą, a zrozumiałem, że na butli plecowej planowałeś mieć jeden automat

Tak jak pisałem na wstępie, rozważałem szybki upgrade konfiguracji rekreacyjnej o butlę boczną. Wg mojej wiedzy taka typowa konfiguracja rekreacyjna zakłada posiadanie 2x AO II stopnia. To czy każdy z nich będzię wpięty do osobnego I stopnia, to już inna sprawa, jakkolwiek nie wpływa to na możliwość zastosowania procedury.
Osobną kwestią jest zwiększone ryzyko zamarznięcia I stopnia AO po przejsciu, w kolejnym etapie, dawcy i biorcy na butlę plecową, o ile oba II-gie stopnie są terminowane na jednym I stopniu. Ale moim zdaniem jest ono i tak o wiele mniejsze niż w sytuacji OOG kiedy biorca od razu, zestresowany i "wygłodzony" przypina się do butli plecowej typowego zestawu rekreacyjnego (2x II st + 1x I st AO) ...No ale na to,  ktorym momencie wystąpi sytuacja awaryjna czasami nie mamy wpływu :(

144
Przyjemne z pożytecznym ... a i praktyczne zastosowanie side-mount'a można podejrzeć ;)

http://http://www.youtube.com/watch?v=d0v0W_Qz_lM&feature=player_embedded

145
Sprzęt / Re: singiel + stage
« dnia: 13 Marzec 2012, 18:33:52 »
Cytat: "jackdiver"
Radzę Ci najpierw przetrenuj to wszystko kilka razy w basenie
Bez treningu się nie obejdzie :P

Cytat: "Iron"
w sytuacjach awaryjnych nie można się na nic "kusić"
To oczywiste, trzymamy się standardowych procedur i uzgodnień z planu nurkowania. Natomiast samo kusić ma tu oznaczać dopuszczalną opcję dostępną na etapie planowania nura, o ile jest to przećwiczone, a warunki konieczne (m.in. sytuacja opanowana, wizura dobra, teren "bezpieczny") spełnione :)

146
Sprzęt / Re: singiel + stage
« dnia: 13 Marzec 2012, 12:37:33 »
Cytat: "Maniek"
Obsługa OOG partnera z butli plecowej
Jako, że ten wątek nie kleił mi się (nie przemyślałem tego  :oops: ) bo przecież podstawowy automat np. wisi na d-ringu, kiedy ssamy butlę boczną, to znalazłem procedurę bazującą na praktykach technicznych, którą można w takiej sytuacji zastosować:
http://http://precisiondiving.net/blog/stage-bottle-s-drill-procedure/
...Natomiast nadal uważam, że można się pokusić o przekazanie partnerowi stage'a,  po uspokojeniu sytuacji, o ile oczywiście potrafi sobie z nim poradzić, ma go do czego przypiąć, a i inne okoliczności przyrody temu sprzyjają.

147
Sprzęt / Re: singiel + stage
« dnia: 08 Marzec 2012, 09:48:42 »
Cytat: "panq"
Nie odpowiada Ci side mount, a nie masz kasy na twina - to kup sobie coś takiego u Toma:

Adapter już kiedyś widziałem, fakt fajny pomysł, ale to znów jest twin, tyle ze bez separatora. Innymi słowy dźwigam na plecach żelastwo o obniżonej funkcjonalności.
Side mount ma wiele zalet i sporo wad, w tym jedną podstawową: jest rozwiązaniem słabo wygrzanym proceduralnie. Poza tym, że fakt nie trzeba nosić na plecach żelastwa, to wygoda jego używania (jak chodzi o zarządzanie gazem) jest porównywalna do twina bez separatora. Oprócz tego konfiguracja stricte dedykowana (np. jeden II st. lewy, drugi prawy) i w dużej mierze oparta o duck tape'a :)

Szukam różnych pomysłów na nuranie rekreacyjne i nie koniecznie widzę potrzebę ograniczania się do tylko 2 opcji: twin albo side mount :P

148
Sprzęt / Re: singiel + stage
« dnia: 07 Marzec 2012, 19:54:37 »
Cytat: "Tomasz Łach"
Butle ustawiamy zaworem w dol tak zeby bylo mozna ja zakrecac i odkrecac pod woda.

Wygląda ciekawie :)
Jakiej długości węża LP użyłeś i jak go prowadzisz?

149
Sprzęt / Re: singiel + stage
« dnia: 06 Marzec 2012, 17:10:30 »
Cytat: "Turbik"
podejrzewam, że konfiguracja, którą sobie wymyślił
Maniek (15L+10L) wynika z tego, co można wypożyczyć w klubie.

Ano. Miała być szybka adaptacja konfiguracji rekreacyjnej w oparciu o "reużycie" półkowych komponentów  8)

Cytat: "Tomek Tatar"
- po pierwsze nad sensem - czy celowe jest takie rozbudowywanie konfiguracji do płytkich nurkowań - żeby przedłużyć nurka szuwarowego z 1,5 godziny do 2,5?

Zależy od celu i planu nurkowania. Dłuższe nurkowanie, dłuższy relaksik :P Choć nie mówię, że mam pomysł stale tak wydziwiać.

Cytat: "Tomek Tatar"
- po drugie nad sposobem korzystania z tej ilości powietrza i rozwiązywania sytuacji awaryjnych - najpierw oddychamy z butli plecowej do 50 bar, czy najpierw ze stejdża do 50 bar, a może pierwszą butlę zużywamy do zera, czy równomiernie na zmianę zużywamy powietrze z obu butli; czy nieużywana butla boczna jest zakręcona czy odkręcona; który automat podajemy partnerowi w razie jego awarii; co robimy gdy chcemy się przełączyć na drugą butlę, a ta okazuje się niesprawna

Butla plecowa do 50 barów, potem stage. Obsługa OOG partnera z butli plecowej (wg standardowych procedur) + ew. przekazanie stage'a po uspokojeniu sytuacji => partner znów jest niezależny i komfortowo zamykamy nura. Nieużywana butla boczna jest zakręcona i sklarowana (oczywiście przed zanurzeniem sprawdzona). Jeśli okaże się niesprawna, to mamy min. 50 barów na bezpieczne zakończenie nurkowania.

150
Sprzęt / Re: singiel + stage
« dnia: 06 Marzec 2012, 11:35:41 »
Cytat: "anarchista"
Dlaczego nie dołączyć do butli na plecach, 2 nieco mniejszych butli.
Bo miała być szybka adaptacja konfiguracji rekreacyjnej 1x15L. W proponowanym scenariuszu waga zbliżona do twina, dłuższy czas przygotowania zestawu, a i poziom komplikacji znaczny => 3 kpl. automatów, 3 manometry + wyuzdany system mocowania  :roll:

Cytat: "Sylwek"
Można ze sprzętem chodzić na raty po skałach itp. [...ciach...]
A przecież chodzi o to, by zdublować gazy, a lekko wchodzić do wody.
Takie były m. in. założenia :)

Cytat: "Sylwek"
Moją ulubioną butlą boczna była 4L stalowa, praktycznie jej nie czuć pod wodą.

Ciekawa opcja  :idea:

Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 20