Autor Wątek: Płetwonurek w konfiguracji bocznej (PKB)  (Przeczytany 8796 razy)

Offline jackdiver

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 631
    • Zobacz profil
    • Moana-sub
  • Stopień nurkowy: Instruktor nurkowania
Odp: Płetwonurek w konfiguracji bocznej (PKB)
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Sierpień 2014, 13:59:54 »
Oj Jacku, chyba brak Ci chwilowo poczucia humoru  ;)
Nie nieprawda. Zawsze jak coś jest za bardzo dogmatyczne to mnie śmieszy.
A tutaj akurat SM i NM. Bo jest tam tyle samo wad co i zalet tego systemu tak zresztą jak w konfiguracji BM.
Z moich obserwacji z nurkowań morskich w różnych warunkach wynika że systemy te mało nadaja się do burzliwych wód morskich.
Pierwsze to wchodzenie i wychodzenioe z wody. Drugie pływanie pod wodą w warunkach prądowych, po trzecie przeciskanie się na wrakach poprzez wąskie przejścia, z których wystają różne szpeja i po czwarte wykonywanie jakiś czynności pod woda gdy potrzebne są dwie rece do obsługi np kamery.
Niekiedy zwłaszcza przy chybotliwej łódce, wysokiej drabince czy fali przybrzeżnej wejście i wyjście z wody to wrecz ekwilibrystyczne czynności wymagające albo zdjecia lub założenia  sprzętu w wodzie i pomocy osób trzecich.
Warunki prądowe jakże cęste w warunkach morskich wymagają max opływowej sylwetki a czasami by go pokonać musimy uzywać obydwu rąk aby się przemieszczać nad dnem. Obsługa w tym samym czasie butli i automatów w konfiguracji SM to niemała męka.
Wraki i ciasne przejscie w grotach to kolejny temat. Tutaj oczywiście zdania mogą być podzielone szczególnie jeśli się poglada rózne filmiki na Youtube. Niemniej wielkorotnie widziałem osoby, które rezygnowały pod wodą z ciasnych przejsć na wrakach czy w grotkach z racji li tylko tego że miały SM i po prostu nie miesciły się w tej szczelinie. Można oczywiście odpinać i pchcać flaszki przed sobą ale zazwyczaj takich wąskich przejść na wrakach jest sporo co wymagało by niesustannnego odpinania, przepychania i dopinania tych butli do uprzęży co w wykonaniu mało doświadczonych osób nie sprawdza się albo po prostu nie ma na to czasu i takie osoby po porostu nie włażą do wraku.
No i dwie rece wolne. W BM mam je zawsze w SM lub NM często są zajęte zmianami ułozenia butli lub przepinaniem węży oddechowych. A gdzie w tym czasie duża latarka albo kamera ? Trzeciej ręki już nie mamy. Zresztą widział ktoś kogoś wyciągającego nieprzytomnego nurka w konfiguracji SM ?
To oczywiście tylko takie tam moje spostrzezenia w tym temacie.
A a'propos humoru to wierzcie mi że z wiekiem podchodze coraz bardziej humorystyczne to tego całego szumu wokół nowych technik nurkowania i tak naprawdę to czekam na konstrukcję butli z własnym napędęm, która zawiezie mnie tam gdzie sobie zażyczę
Pozdrawiam Jacek  8)
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień 2014, 14:08:05 wysłana przez jackdiver »
Jacek Zachara, instruktor nurkowania CMAS i SSI nurek full TMX, szkolenia, wyprawy nurkowe do Egiptu, Chorwacji i na Maltę , pełny serwis sprzętu nurkowego i produkcja analizatorów tlenowych tel 694727188 www.moana-sub.com.pl

Offline ARTUR

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1411
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: Technical Cave Instructor / M2
Odp: Płetwonurek w konfiguracji bocznej (PKB)
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Sierpień 2014, 15:12:40 »
Co do morskich warunków:
- oczywiście, że na powierzchni jest mniej komfortowo a nawet może być mniej bezpiecznie w trudnych warunkach.
Wychodząc na łódź po drabince wychodzisz bez butli na sobie :) butle zostawiasz (jest na to patent), wciągasz je po wyjściu na pokład lub robi to obsługa łodzi.
Sylwetka w sm jest właśnie opływowa, bardziej niż w zestawie klasycznym ! A jeśli butle pod nami zwisają (źle przypięte) to czołganie się po dnie w prądzie będzie wyzwaniem.

Co do penetracji wąskich i mało dostępnych miejsc:
 - tam właśnie tylko sidemount a w skrajnych sytuacjach nomount znajduje zastosowanie.
Osoby, które w takich warunkach narzekały, po prostu nie były jeszcze gotowe do nurkowania w takich miejscach, kropka. W backmouncie nawet by się tam pewnie nie zapuszczały, a gdyby doszło do zaplątanie to większość problematycznych elementów znajduje się na plecach.

Przepinanie i odpinanie butli, wymiana automatów (w różnych nietypowych sytuacjach) - z tym zawsze jest problem gdy te czynności nie są wykonywane sprawnie (czyt. brak umiejętności).

Wyciągania nieprzytomnego nurka uczę na każdym kursie, a więc już płetwonurek P1 może się tego uczyć ! (jest jeden sposób oraz jego modyfikacja).

Dla fotografów czy filmowców bym takiej konfiguracji nie polecał (jako najlepszej) chyba, że są na wysokim poziomie zaawansowania w SM i wszelkie czynności przy obsłudze sprzętu opanowane są do perfekcji.
Przy prostych nurkowaniach z jedną butlą pod pachą nie ma powyższych problemów, nawet kanister latarki łatwiej zamocować.
Analogicznie trudności może mieć filmowiec/fotograf z twinsetem gdy obładowany jest 4-5 stageami. Tutaj brak umiejętności na wysokim poziomie ogranicza jego zdolności.

Nie trudno znaleźć fotografów i filmowców robiących to w SM - najlepiej ich pytać jak to jest.

Dla jednych SM będzie środkiem do celu, dla innych będzie to wygoda, dla innych większe bezpieczeństwo niż w backmouncie, dla innych zabawa, dla innych większa swoboda (np. dla freediverów).
Nie widzę powodów by z takiej konfiguracji rezygnować.

Sam bym np. nie zastosował SM w archeologi podwodnej, nawet będąc perfekcyjnie opływanym.

Ok, koniec pisania, idę nurkować :)
a właściwie prowadzić kurs SM co sprawia mi straszliwą frajdę.

pozdr
a
nie sprzęt lecz chęć szczera czyni z ciebie divera

Offline obi1irys

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 51
    • Zobacz profil
Odp: Płetwonurek w konfiguracji bocznej (PKB)
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Sierpień 2014, 08:38:40 »
E no kurde, fajnie było. Wczoraj byłem sponiewierany, ale dzisiaj już zaczynam miło wspominać. Artur leżał na Romku, Romek na mnie, ja na Romku. Upuszczaliśmy z worków, naciągaliśmy gumę. Wszyscy w pasach i uprzężach. SM pełną gębą.

Offline Roman WALCZYK

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 610
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 Instruktor Freedivingu mobile: +48 530 503 007
Odp: Płetwonurek w konfiguracji bocznej (PKB)
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Sierpień 2014, 09:09:02 »
Artur leżał na Romku, Romek na mnie, ja na Romku. Upuszczaliśmy z worków, naciągaliśmy gumę.
Też mi się podobało :D
If you are good at something never do it for free.

Offline Maniek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: ***
Odp: Płetwonurek w konfiguracji bocznej (PKB)
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Sierpień 2014, 15:57:40 »
Artur leżał na Romku, Romek na mnie, ja na Romku. Upuszczaliśmy z worków, naciągaliśmy gumę.
Też mi się podobało :D

...Ale akcja tego "filmu" nie toczyła się pod tęczą na placu Zbawiciela? :P

Offline ARTUR

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1411
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: Technical Cave Instructor / M2
Odp: Płetwonurek w konfiguracji bocznej (PKB)
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Sierpień 2014, 18:55:05 »
...Ale akcja tego "filmu" nie toczyła się pod tęczą na placu Zbawiciela? :P

Ależ nie ! zorganizowaliśmy własną tęczę :D
nie sprzęt lecz chęć szczera czyni z ciebie divera

Offline artur lipko

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 904
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pseudonim artystyczny - FOKA :)
    • Zobacz profil
    • Okean.pl - Internetowy sklep nurkowy
  • Stopień nurkowy: M1
Odp: Płetwonurek w konfiguracji bocznej (PKB)
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Wrzesień 2014, 00:47:26 »
Ja powiew TAK :) ta dziwna konfiguracja jest super :) ale traci dla mnie sens przy deko nurkach. Dwie butle ok i wolność ;P ale już cztery " gupota " :))))))))
Handel sprzętem nurkowym. Na pewno się jakoś dogadamy ;) + 48 604 580 991 Handluje praktycznie każdą znana marką nurkową :) zniżki dla krabowiczów.
www.okdive.pl - Kursy nurkowania
www.okean.pl - Sklep nurkowy

Offline ARTUR

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1411
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: Technical Cave Instructor / M2
Odp: Płetwonurek w konfiguracji bocznej (PKB)
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Wrzesień 2014, 09:05:34 »
Ile deko nurków zrobiłeś w tej konfiguracji ? :)
nie sprzęt lecz chęć szczera czyni z ciebie divera

Offline jackdiver

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 631
    • Zobacz profil
    • Moana-sub
  • Stopień nurkowy: Instruktor nurkowania
Odp: Płetwonurek w konfiguracji bocznej (PKB)
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Wrzesień 2014, 10:29:58 »
Dla mnie najlepsza konfiguracja na nurki deko to RB ( reb mount )
Pozdrawiam Jacek 8)
Jacek Zachara, instruktor nurkowania CMAS i SSI nurek full TMX, szkolenia, wyprawy nurkowe do Egiptu, Chorwacji i na Maltę , pełny serwis sprzętu nurkowego i produkcja analizatorów tlenowych tel 694727188 www.moana-sub.com.pl

Offline X

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Płetwonurek w konfiguracji bocznej (PKB)
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Wrzesień 2014, 09:31:42 »
Ja powiew TAK :) ta dziwna konfiguracja jest super :) ale traci dla mnie sens przy deko nurkach. Dwie butle ok i wolność ;P ale już cztery " gupota " :))))))))

Nie jest tak zle :)) Tylko wygladasz pod woda jak "kierowca bombowca" :)


--

X
once you go side.. you don\'t want to go back