Autor Wątek: delfinoterapia  (Przeczytany 29703 razy)

Offline piroman

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 304
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Maj 2006, 01:48:22 »
Cytat: "killer"
Cytat: "wwwojtus"
nawet pajaki potrafia kreatywnie "myslec", tworza plany i dzialaja przy uzyciu jakiejs tam taktyki
to nie jest myslenie tylko dzialanie instynktowne...


Czy to jest działanie instynktowne to nie jestem przekonany do końca. Z tego co wiem pająki z rodziny skakunów potrafią dokładnie zaplanować atak i przewidywać posunięcia potencjalnej ofiary. A to jest znacznie bardziej skomplikowane niż plecenie sieci i czekanie aż coś w nią wpadnie. Moim zdaniem instynktownie to można się bać wody lub ognia ewentualnie tkać sieci ale polować to już trzeba się nauczyć. A wszyscy dobrze wiemy że nauka bez logicznego rozumowania nie jest możliwa. Człowiek nie ma monopolu na myślenie i logiczne wyciąganie wniosków. Oczywiście inteligencja człowieka jest nie porównywalna ze wszystkimi innymi stworzeniami na ziemi ale to nie oznacza że wszystko inne nie myśli.
Jeśli już chcemy szukać prawdziwych różnic miedzy człowiekiem i zwierzakami to chyba jest jedna podstawowa. Tylko człowiek wierzy w coś po śmierci nie zależnie od kultury i pochodzenia wszystkie rasy ludzkie, wszystkie plemiona stawiają świątynie, modlą się i chowają zmarłych (fakt robią to w różne sposoby, ale te sprawy nie są im obojętne). W ludziach jest to coś co daje im siłę do niewiarygodnych poświęceń w imię wyższych spraw lub w obronie swoich ideałów. W przypadku zwierząt poświęcenie obserwuje się w przypadku poszukiwania pożywienia lub obrony potomstwa. Ale w człowieku jest też i mroczna strona, bo tylko on jest zdolny do tak bezwzględnej nienawiści której obrazki znamy z historii XX wieku.
Człowiek od początku pisanej historii szukał nieśmiertelności. Grecy tworząc matematykę uważali że dotykają boskości. Zgodnie z metafizycznym pojmowaniem świata przez Arystotelesa każdy byt składa się z formy i materii. Im, w tej mieszance, jest mniej materii a więcej formy to byt zajmował wyższe szczeble na drabinie. A matematyka jako czysta forma bez materii powinna wylądować na samym szczycie. Inna sprawa to pytanie czy matematyka jest w ogóle bytem, ale to nie jest istotne, ważne jest że już starożytni poszukiwali czegoś co jest ponad tym wszystkim co nas otacza. I może właśnie to nieustanne próbowanie odpowiedzi na pytania skąd i dokąd zmierzamy oraz chęć zrozumienia otaczającego nas świata powoduje że człowiek w niewoli czuje się źle. Bo choćby więzienie było najpiękniejsze, to zawsze będzie ograniczać możliwości poszukiwań odpowiedzi na powyższe pytania.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez piroman »
Jasio po podpaleniu stodoły: „no tak podpalić to nie miał kto ale grzać się przyszli wszyscy” \"8)\".

Offline Malysz

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Maj 2006, 08:53:15 »
Cytuj (zaznaczone)
[...]Tylko człowiek wierzy w coś po śmierci nie zależnie od kultury i pochodzenia wszystkie rasy ludzkie, wszystkie plemiona stawiają świątynie, modlą się [...]


Piekna peora  :mrgreen: ale chyba przegiales z patosem  :D

Udowodnione jest, ze zwierzeta, zwlaszcza ssaki wyzsze (niekoniecznie zyrafy) potrafia myslec. Delfiny, wieloryby porozumiewaja sie za pomoca dzwiekow, co wiecej, ogladalem ostatnio w TV program o tym, ze ta "mowa" ewouluje.
Roznica miedzy mysla czlowieka i zwierzaka to abstrakcja. Tylko czlowiek moze myslec abstrakcyjnie. Przynajmniej na tym poziomie wiedzy tak nam sie wydaje.
Co do cierpien psychicznych delfinow, to odsylam do "Big Blue" i sceny w delfinarium W Taorminie.

A tak racjonalnie o tym centrum. To po cholere kolejna placowka medyczna/paramedyczna skoro nie ma kasy na podstawowe zabiegi i leki. Moze zabrzmi to troche nazistowsko, ale coz z tego, ze wyleczymy z autyzmu jednego dzieciaka skoro umrze 1000 cukrzykow, bo nie bylo na insuline.
Wg. mnie jest to rownie niesmaczne jak kupowanie sobie przez naszych poslow, wybranych glosami ludzi zarabiajach 800zl/monat, maybachow.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Malysz »
\"Rzeczy poważne należy traktować lekko\"

Offline maciek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 233
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Maj 2006, 09:10:55 »
Cytat: "piroman"
Zgodnie z metafizycznym pojmowaniem świata przez Arystotelesa każdy byt składa się z formy i materii. Im, w tej mieszance, jest mniej materii a więcej formy to byt zajmował wyższe szczeble na drabinie. A matematyka jako czysta forma bez materii powinna wylądować na samym szczycie
od delfina do Arystotelesa to tylko na naszym forum sie może dziać  :)

Cytat: "Malysz"
Wg. mnie jest to rownie niesmaczne jak kupowanie sobie przez naszych poslow, wybranych glosami ludzi zarabiajach 800zl/monat, maybachow.

nie no przegiołeś troche na maybacha to stać na razie tylko ojca dyrektora moze jak osiągniemy wzrost gospodarczy na pozimie chin to wtedy :mrgreen:


pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez maciek »
pozdrawiam serdecznie

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Maj 2006, 09:16:36 »
Cytat: "piroman"
A wszyscy dobrze wiemy że nauka bez logicznego rozumowania nie jest możliwa.

Czy mówić, chodzić i jeździć na rowerze uczyliśmy się logicznie rozumując? Sieć neuronowa, którą mamy w mózgach potrafi się uczyć metodą prób i błędów bez konieczności rozumienia mechanizmu zachodzących zjawisk. Program pocztowy uczy się rozpoznawać spam, też bez konieczności logicznego myślenia. :) Zdefiniujmy dokładnie "myślenie kreatywne", jeśli chcemy je odyskutowywać.

Najlepsze pozdrowienia.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar

Offline maciek

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 233
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Maj 2006, 09:47:11 »
AAAAAA tak mi sie przypomniało że delfiny to chyba jedyne zwierzaki oprócz nas które sie bzykają dla przyjemności tak gdzieś słyszałem w jakimś filmie dokumentalnym o delfinach i za to chyba sie im należy szacunek  =D>

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez maciek »
pozdrawiam serdecznie

Offline piroman

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 304
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Maj 2006, 09:54:08 »
Cytat: "Malysz"
Cytuj (zaznaczone)
   
[...]Tylko człowiek wierzy w coś po śmierci nie zależnie od kultury i pochodzenia wszystkie rasy ludzkie, wszystkie plemiona stawiają świątynie, modlą się [...]
Piekna peora  :mrgreen:  ale chyba przegiales z patosem  :D

Faktycznie wyszło patetycznie  :mrgreen:.

Cytat: "maciek"
[...] delfiny [...] sie bzykają dla przyjemności [...]

No rozrywkowe to są zwierzaki :D
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez piroman »
Jasio po podpaleniu stodoły: „no tak podpalić to nie miał kto ale grzać się przyszli wszyscy” \"8)\".

Offline wwwojtus

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 384
    • Zobacz profil
    • http://www.deepdiversteam.prv.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Maj 2006, 10:21:19 »
Cytuj (zaznaczone)
AAAAAA tak mi sie przypomniało że delfiny to chyba jedyne zwierzaki oprócz nas które sie bzykają dla przyjemności tak gdzieś słyszałem w jakimś filmie dokumentalnym o delfinach i za to chyba sie im należy szacunek  

pozdrawiam


no to chyba nie slyszales o szympansach bonobo :)

one wlasciwie tylko spia, jedza i uprwiaja seks w kazdej mozliwej konfiguracji
czlowiek powinien sie od nich uczyc wlasciwie ;)

poza tym podobne zachowania zaobserwowano u ptakow i innych ssakow, a nie jestem pewien czy tez przypadkiem nie u jakis krokodyli

Cytat: "piroman"


killer napisał/a:

wwwojtus napisał/a:

nawet pajaki potrafia kreatywnie "myslec", tworza plany i dzialaja przy uzyciu jakiejs tam taktyki

to nie jest myslenie tylko dzialanie instynktowne...


Czy to jest działanie instynktowne to nie jestem przekonany do końca. Z tego co wiem pająki z rodziny skakunów potrafią dokładnie zaplanować atak i przewidywać posunięcia potencjalnej ofiary


otoz to, o takie pajaczki mi chodzilo,a tak w ogole to nie nazwalem tego mysleniem, tylko "mysleniem" :)

Cytat: "Malysz"
Co do cierpien psychicznych delfinow, to odsylam do "Big Blue" i sceny w delfinarium W Taorminie.


tylko wlasnie o to chodzi, ze tamten delfin nie mial wlasciwej opieki i byl zlapany na wolnosci, a zakladanie z gory ze tak bedzie z kazdym jednym zwierzeciem jest troche nieuzasadnione, bo padaly tu juz przyklady zwierzat, ktore maja nalezyte warunki do zycia zapewnione. Czemu wiec nie mozna zalozyc, ze tym delfinom nie bedzie po prostu dobrze w takich warunkach? weryfikowac to mozna dopiero gdy centrum juz bedzie dzialalo jakis czas albo po dokladnym zapoznaniu sie z planami i mozliwosciami takiej placowki


a co do wywalania kasy na darmo, to zapewniam cie, ze nie jest to najgorszy mozliwy sposob i na pewno powstaje sporo gorszych inicjatyw - bo ta jest naprawde potrzebna (wiem bo moja kuzynka zajmuje sie takimi dziecmi i wiem jak ciezko uzyskac pomoc w takich sytuacjach)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez wwwojtus »
\"Uważaj o co prosisz, bo możesz to dostać\"

Offline Malysz

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Maj 2006, 10:44:27 »
Cytat: "wwwojtus"
Malysz napisał/a:
Co do cierpien psychicznych delfinow, to odsylam do "Big Blue" i sceny w delfinarium W Taorminie.


tylko wlasnie o to chodzi, ze tamten delfin nie mial wlasciwej opieki i byl zlapany na wolnosci,

Podajac przykalad z "Big Blue" chcialem nadal kontrowac twierdzenie Mroowy, ze delfiny nie maja sfery uczuciowej. Ten, ktorego uwolnili, oczywiscie mial prawo byc przygnebiony, bo znal wczesniej smak wolnosci. Ale zwroc uwage, ze pozostale, "zniewlone" od urodzenia laczyly sie z nim w bolu.


Cytat: "wwwojtus"
a co do wywalania kasy na darmo, to zapewniam cie, ze nie jest to najgorszy mozliwy sposob

W jednej z moich ulubionych ksiazek bohater powiedzial "Nie ma wiekszego i mniejszego zla. Jest po prostu zlo."


Cytat: "wwwojtus"
ta jest naprawde potrzebna (wiem bo moja kuzynka zajmuje sie takimi dziecmi i wiem jak ciezko uzyskac pomoc w takich sytuacjach)


nie chcialbym bym byc zle zrozumiany, ze niby powinno sie zrzucac takie osoby ze skaly, jak to praktykowano juz w pewnym  nota bene cywilizowanym kraju, ale mysle, ze mozna by bylo im pomoc taniej i pewniej. Przeciez nawet nie wiadomo czy ta delfinoterapia sie sprawdzi. Z tego co jest napisane na ich stronie, to instruktorzy sie dopiero ucza w Irlandii. A czemu nie sa na praktykach na prawdziwej delfinoterapii?? Na papierze zawsze wszystko ladnie wyglada. Potem nastepuje zderzenie z rzeczywistoscia  :(  . Poza tym przypuszczam, ze nie kazdy delfin nadaje sie do tego zadania, a ilosc tych ssakow w niewoli jest bardzo ograniczona.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Malysz »
\"Rzeczy poważne należy traktować lekko\"

Offline wwwojtus

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 384
    • Zobacz profil
    • http://www.deepdiversteam.prv.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Maj 2006, 10:55:24 »
Cytat: "Malysz"
Podajac przykalad z "Big Blue" chcialem nadal kontrowac twierdzenie Mroowy, ze delfiny nie maja sfery uczuciowej. Ten, ktorego uwolnili, oczywiscie mial prawo byc przygnebiony, bo znal wczesniej smak wolnosci. Ale zwroc uwage, ze pozostale, "zniewlone" od urodzenia laczyly sie z nim w bolu.

no troche zle cie zrozumialem, bo sie z tym zgadzam w zasadzie :)


Cytat: "Malysz"
wwwojtus napisał/a:
a co do wywalania kasy na darmo, to zapewniam cie, ze nie jest to najgorszy mozliwy sposob


W jednej z moich ulubionych ksiazek bohater powiedzial "Nie ma wiekszego i mniejszego zla. Jest po prostu zlo."


ale wg mnie, to nie jest zlo tylko potrzebna inicjatywa, chodzilo mi raczej o to, ze jesli juz inwestowac w jakas eksperymentalna technike leczenia, to w cos takiego warto

a dlatego ze to jest nepopularne i malo znane, to niestety nie da sie latwo oszacowac i wyszkolic kadry oraz zwierzakow, ale sam powinienes wiedziec najlepiej, ze bez prob postepu by nie bylo i jesli te delfiny mialy by trafic do jakiegos obsciskujacego je kafara, to wydaje mi sie, ze lepiej bedzie jesli pomoga w waznym i prawodpodobnie obiecujacym projekcie leczenia trudnej i powaznej choroby, zakldajac, ze beda mialy odpowiednie warunki do zycia
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez wwwojtus »
\"Uważaj o co prosisz, bo możesz to dostać\"

Offline Malysz

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Maj 2006, 11:00:22 »
Cytuj (zaznaczone)
a dlatego ze to jest nepopularne i malo znane, to niestety nie da sie latwo oszacowac i wyszkolic kadry oraz zwierzakow, ale sam powinienes wiedziec najlepiej, ze bez prob postepu by nie bylo i jesli te delfiny mialy by trafic do jakiegos obsciskujacego je kafara, to wydaje mi sie, ze lepiej bedzie jesli pomoga w waznym i prawodpodobnie obiecujacym projekcie leczenia trudnej i powaznej choroby, zakldajac, ze beda mialy odpowiednie warunki do zycia

 
Pomimo mojego nastawienia "anty" do tej inicjatywy, rzeczywiscie , trudno sie z toba nie zgodzic.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Malysz »
\"Rzeczy poważne należy traktować lekko\"