Autor Wątek: Side Mount  (Przeczytany 2187 razy)

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
Side Mount
« dnia: 06 Marzec 2012, 15:16:17 »
Cytat: "Turbik"
Swoją drogą od samego początku nasuwa mi się konfiguracja sidemount,
do której 2 stalowe butle 12L byłyby jak znalazł - no i jest ich sporo w
klubie. Zapas powietrza jak w twinie, a na powierzchni lekko i wygodnie.
Sidemount tak, ale na butlach max 10l (najlepiej 6-8/300 bar).
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62

anarchista

  • Gość
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Marzec 2012, 21:02:05 »
Cytat: "panq"
(najlepiej 6-8/300 bar).
Stalowe 300 są dosyć ciężkie, kompozytowe lekkie jak cholera. Praktycznie pozostają rosyjskie z żelazo tytanu, "honzo" takich używa, 7,3l około 8 kg.

pozdrawiam rc
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Marzec 2012, 23:20:15 »
Cytuj (zaznaczone)
Stalowe 300 są dosyć ciężkie, kompozytowe lekkie jak cholera. Praktycznie pozostają rosyjskie z żelazo tytanu, "honzo" takich używa, 7,3l około 8 kg.
Honzo twierdził, że używa strażackich 6l/300 bar. Wiesz może Rysiu, gdzie dostać takie rosyjskie z żelazo-tytanu?

Co do sidemountu, poprzedni post w klubie mi skasowało (komp się po raz n-ty zbluskreenował), napiszę teraz.

Butle:
Butle stalowe 12l są raczej duże. Można ich używać, tak jak 11l alu, ale mniejsze są wygodniejsze. Kompozytowe są zdecydowanie za lekkie, poza tym mają krótki czas użytkowania (max 15 lat).
Jak pisałem, najlepiej w zakresie 6-10l, ale 300 bar. Przy czym butle stalowe powinny być lekkie - im bardziej masa w kg zbliżona do pojemności w litrach, tym lepiej (butla 12l powinna ważyć max ok. 12 kg - jak nasze klubowe białe). Butle alu trzeba by dociążać na stopie kafelkiem 0,8-1 kg.

Procedury:
Gue zrezygnowało z sidemountu, ponieważ nie potrafili wypracować jednolitych procedur. To bardzo ważne. DIR działa, ponieważ mam proste schematy, których można się stosunkowo łatwo nauczyć i wykorzystać niejako automatycznie w sytuacji stresowej. Podobnie z konfiguracją sprzętową. Wiem, co gdzie mam i jak z tego korzystać (patrz wypracowane procedury standardowe). Wiem też, że partner ma taki sam lub mocno zbliżony sprzęt - umiem go znaleźć i wykorzystać w potrzebie. Tego na razie brakuje w SM. Są pewne pomysły, ale mają swoje wady.

Manifold z separatorem
Główną wadą SM z punktu widzenia procedur DIR są dwie kompletnie niezależne butle. Przy założeniu, że zmieniamy automat co 10 bar, tracąc butlę tracimy połowę zapasu gazu na raz (wystarczy już awaria automatu). W twinie jest na to niewielka szansa - kluczem jest manifold z separatorem. Teraz powstaje pytanie: czy da się zastosować podobne rozwiązanie w SM? Pewnym pomysłem byłoby użycie węża hp z separatorem do połączenia I stopni automatów (jeden z nich musi mieć dwa gniazda HP). Plusem jest też tylko jeden manometr - mniej do kontroli, mniej się może spitolić. Wydaje mi się, że najlepiej byłoby połączyć na krótko, bez prowadzenia węża jakimiś zawijasami - mniej węża, mniejsza szansa na zaplątanie, urwanie, etc. Do tego trzeba pamiętać o umożliwieniu wypinania i prowadzenia przed sobą wypiętych butli - łącznik nie może tego utrudniać! Pytanie, jak z wytrzymałością takiego węża na zerwanie/wyrwanie z okuć - byłby na to w dużym stopniu narażony. Chętnie przetestowałbym takie rozwiązanie - gdyby zadziałało, SM miałby same zalety :)

Pozdrawiam!
Panq
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62

anarchista

  • Gość
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Marzec 2012, 07:51:24 »
Cytat: "panq"
Honzo twierdził, że używa strażackich 6l/300 bar. Wiesz może Rysiu, gdzie dostać takie rosyjskie z żelazo-tytanu?
Kupili je przy okazji wyprawy, cena nie była zbyt wysoka jak na polskie warunki. Tyle że później już nie udało się im zdobyć kolejnych.
Cytat: "panq"
Pewnym pomysłem byłoby użycie węża hp z separatorem do połączenia I stopni automatów (jeden z nich musi mieć dwa gniazda HP). Plusem jest też tylko jeden manometr - mniej do kontroli, mniej się może spitolić. Wydaje mi się, że najlepiej byłoby połączyć na krótko, bez prowadzenia węża jakimiś zawijasami - mniej węża, mniejsza szansa na zaplątanie, urwanie, etc. Do tego trzeba pamiętać o umożliwieniu wypinania i prowadzenia przed sobą wypiętych butli - łącznik nie może tego utrudniać! Pytanie, jak z wytrzymałością takiego węża na zerwanie/wyrwanie z okuć - byłby na to w dużym stopniu narażony. Chętnie przetestowałbym takie rozwiązanie - gdyby zadziałało, SM miałby same zalety
Łączenie na poziomie AO potrafi być kłopotliwe niektóre konstrukcje mają ogranicznik przepływu już na poziomie przed manometrem. Separator był by zbyt mocno zdławiony. Opracowano szybko złącza HP Quick Fill tyle że pod wodą pojawiają się kolejne kłopoty gdy próbujemy to połączyć na poziomie HP (zalanie wodą portów). Połączenie na ciśnieniu zredukowanym jest proste, daje dostarczanie wody do 2 stopnia i ew 1, a nie do butli co funduje połączenie demontowane Quick Fill.
W ramach ciekawostek w sprzęcie strażackim są stosowane węże zintegrowane HP i LP w jednym.
Mniej wężyków mniej problemów i HP jest zabezpieczony zewnętszym wężem LP.

pozdrawiam rc
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Marzec 2012, 10:04:48 »
Cytuj (zaznaczone)
W ramach ciekawostek w sprzęcie strażackim są stosowane węże zintegrowane HP i LP w jednym.
Wąż HP biegnie wewnątrz LP? Do czego ich używają - w sensie co można tak podłączyć?
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62

anarchista

  • Gość
Re: singiel + stage
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Marzec 2012, 10:31:21 »
Cytat: "panq"
Wąż HP biegnie wewnątrz LP? Do czego ich używają - w sensie co można tak podłączyć?
Drugi stopień i Manometr są podłączone do rozdzielacza. Do tego miejsca biegnie tylko 1 wąż. Wąż HP to miedziana kapilara zwinięta w spiralę. Takie rozwiązanie zapewnia długowieczność kapilary. Ponieważ nie ma rozwiązań idealnych, to kapilara nie cierpi wody zalegającej wewnątrz.

pozdrawiam rc
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »

Offline Tomasz Łach

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
Re: Side Mount
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Marzec 2012, 11:04:28 »
Tu jest opis ciekawego systemu (z-system) do SM.
http://www.utdequipment.com/zsystem1.html

Jak juz komus ten manifold jest tak bardzo potrzebny...
Moim zdaniem GUE wcale nie wycofalo sie z SM tylko po prostu zawiesilo prace, bo zwyczajnie nie ma sie tam tym kto po prostu zajac i tyle.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Tom

Offline panq

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 653
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: MA
Re: Side Mount
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Marzec 2012, 11:26:52 »
UTD ma ciekawe pomysły. Chętnie obejrzałbym ich film instruktażowy.

Co do manifoldu - uważam, że większość problemów technicznych da się rozwiązać wspólnymi siłami. Dlatego chciałbym, żeby ludzie podawali w tym wątku swoje pomysły na patenty, choćby najbardziej szalone :) Nie tylko dotyczące łączenia butli, ale SM ogólnie.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Jeżeli coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie.
/ tel. 696 47 30 62

Offline Tomasz Łach

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
Re: Side Mount
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Marzec 2012, 11:33:05 »
Cytat: "panq"
UTD ma ciekawe pomysły. Chętnie obejrzałbym ich film instruktażowy.


Ten ?
http://www.youtube.com/watch?v=tXhq3Pp2 ... r_embedded
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »
Tom

anarchista

  • Gość
Re: Side Mount
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Marzec 2012, 11:51:10 »
Szybko złącza które pojawiają się na filmie, używam około 10 lat. Niestety jak każde rozwiązanie ma swoje wady. Wrażliwe na korozję i zanieczyszczenia, lecz ważniejszy problem to konieczność używania dużej siły i obu rąk, do rozłączania pod ciśnieniem.

pozdrawiam rc
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Guest »