Autor Wątek: Co wybrać: Suunto Vyper Air, Mares Nemo Wide czy coś innego?  (Przeczytany 10705 razy)

anarchista

  • Gość
(Bez tematu)
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Wrzesień 2011, 08:15:23 »
Cytat: "te_pe"
pozwolę sobie zacytować TomMa - lekarza i nurka technicznego:

Jak mam rozumieć "konserwatyzm"?


W przypadku dośc prostych komputerów rekreacyjnych ten konserwatyzm to w istocie skracanie czasu bezdekompresyjnego. Komputer próbkuje stale głebokość i ustala czas bezdekompresyjny na podstawie róznych parametrów, w najprostszym przypadku głebokości średniej, zwykle z dodatkowymi czynnikami jak temperatura wody, wysokość npm. Przyjmując np. NDL dla 30 m 20 min ustawienie wiekszego konserwatyzmu (zwykle w postaci stopni typu P1 P2 P3 lub w podobny sposób) skutkuje przyjęciem przez komputer czasu 15 min lub 10 min jako NDL.
Czyli wcześniej pokaże dekompresję jeśli ma ustawiony większy koserwatyzm.
Tym samym wskazywana do zrealizowania dekompresja dla tego samego nurkowania będzie tym dłuższa, im wcześniej przekroczony zostanie limit NDL.
Wskazania przystanków zazwyczaj są wzięte wprost z tabeli Buehlmanna, stąd rekreacyjne komputery wskazują zazwyczaj tylko płytką dekompresję.
Algorytmy reklamowane przez producenta (np. Suunto RGBM) zwykle obliczają tylko sufit dekompresyjny, osobne wskazanie. Czasy deko zaś pochodzą wprost z tabel - to asekurantyzm producenta i opieranie sie na uznanym wzorcu.
Inaczej działa tylko kilka komputerów tzw. "technicznych": VR3/VRx, OSTC, DR5, X1 i podobne.


"TomM" nie jest hiperbarykiem, około 3 lat temu zupełnie nie rozumiał dlaczego dekompresja tlenowa usuwa więcej zgromadzonego inertu w tym samym czasie (temat na FN, Mielizny modeli dekompresyjnych, więcej osób nie wiedziało dlaczego jest 6 krotny wzrost ilości usuwanego inertu, 5 krotny łatwo wykazać). Wtedy był na etapie esowania w RD. Obliczeniowo "TomM" nie rozumie modelu Buhlmanowskiego.
To by było na tyle.

To bardzo ciekawe pytanie na które mało osób umie odpowiedzieć.
Dlaczego 6 razy więcej a nie 5 ?
Zapraszam do dyskusji.

pozdrawiam rc
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez anarchista »

Offline Iron

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 764
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1
(Bez tematu)
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Wrzesień 2011, 10:21:53 »
Cytat: "Tomasz Łach"
Suunto vyper 1 to fajny komputer, tyle ze bez deep stopw... do tego na ten komputer mielismy mase reklamacji ! Padaja czujniki glebokosci.J esli komp jest na gwarancji to nie ma problemu - Technika Podwodna da Ci nowy, jesli jest juz po, to mozesz go powiesic na scianie... Staram sie sobie przypomniec czy znam kogos kto nie reklamowal tego komputera, ale mam z tym problem. Daruj sobie ten model.


Ja mam taki komputer od palu lat i żadnych problemów z nim nie miałem nigdy, a sporo się z nim nanurkowałem.
Znam też przynajmniej 4 osoby, które też używają vyper1 i nie mają z nim problemów.

Co do deepstopów, to nie można sobie samemu ich wprowadzić? Musi koniecznie komputer pokazywać? Podobnie zresztą jest z liczeniem dekompresji...
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Iron »
/Tomek
tel. 728401279

Offline Tomasz Łach

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Wrzesień 2011, 16:44:03 »
Cytat: "Iron"
Ja mam taki komputer od palu lat i żadnych problemów z nim nie miałem nigdy, a sporo się z nim nanurkowałem.
Znam też przynajmniej 4 osoby, które też używają vyper1 i nie mają z nim problemów.
W takim razie pozazdroscic  :)
Ale sklepowe statystyki sa bezwzgledne...

Cytat: "Iron"
Co do deepstopów, to nie można sobie samemu ich wprowadzić? Musi koniecznie komputer pokazywać? Podobnie zresztą jest z liczeniem dekompresji...

No tak ale w takim razie komputer jest ogolnie zbedny i wystarczy prosty digital Uwateca...
Tanszy, niezawodny...
Wszystko mozna... ale pytanie bylo o komputer. Skoro mozna kupic taki ktory ma deep stopy to czemu kupowac taki ktory ich nie ma ?
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomasz Łach »
Tom

Offline Iron

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 764
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1
(Bez tematu)
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Wrzesień 2011, 21:45:43 »
Cytat: "Tomasz Łach"
Ale sklepowe statystyki sa bezwzgledne...

Skąd są wzięte te statystyki? Całkiem serio pytam.
Samemu nie udało mi się znaleźć takich statystyk nigdzie, ani nie znalazłem żadnych masowych żalów użytkowników tego komputera nurkowego na forach internetowych.

Cytat: "Tomasz Łach"
No tak ale w takim razie komputer jest ogolnie zbedny i wystarczy prosty digital Uwateca...
Tanszy, niezawodny...

W zasadzie Tomek wcześniej trafnie ujął sedno sprawy:

Cytat: "Tomek Tatar"
Tak więc:
- komputer: do pokazywania głębokości, liczenia i pilnowania MOD-u, pilnowania prędkości wynurzenia, ratowania czterech liter w razie nieplanowanej (i w związku z tym niedługiej) dekompresji
- do prawdziwej dekompresji - własny rozum (wiedza, umiejętności, trening, rozsądek, doświadczenie), wsparty rozumnie dobranymi narzędziami


Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Iron »
/Tomek
tel. 728401279

Offline Tomasz Łach

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Wrzesień 2011, 07:55:47 »
Cytat: "Iron"
Cytat: "Tomasz Łach"
Ale sklepowe statystyki sa bezwzgledne...

Skąd są wzięte te statystyki? Całkiem serio pytam.


Jak to skad ? Ze sklepu  :D
Swego czasu suunto prowadzilo akcje wymiany calej parti tych komputerow, wlasnie z uwagi na wadliwie dzialajace czujniki glebokosci. Kilku osoba udalo sie w ten sposob wymienic uszkodzony komputer juz po gwarancji. Niestety Technika Podwodna na to nie reagowala i trzeba bylo wysylac komputer do Finlandi (tak zrobil moj kursant i sie mu udalo).
Oczywiscie nie oznacza to, ze kazdy vyper ulegnie awarii, ale odsetek reklamacji jest niewspolmiernie duzy w stosunku do innych modeli tego producenta, a o innych nawet nie wspomne...
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomasz Łach »
Tom

Offline niedzielna

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 231
    • Zobacz profil
    • http://www.niedzielnezdjecia.republika.pl
  • Stopień nurkowy: P2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Wrzesień 2011, 15:09:11 »
Dzieki.
1 Juz wcześniej zastanawiałam się co ten zoop jest wart i wg. opisu jednego ze sprzedawców, to prawie taki sam jak viper, tylko brak gauge (i prwdp. mniejsza czestotliowść próbkowania głębokości).
Zastanawiałam się również co jest wart subgear xp 10, a zwłaszcza, że trochę droższy od zoopa

2
Cytat: "Yeald"
To ja na twoim miejscu kupiłbym Suunto Vyper (ten pierwszy). W zeszłym roku chciałem sobie kompa na urodziny kupić i po wielotygodniowej analize moich potrzeb i napalaniu się na coraz to wyższe modele, w końcu doszedłem do wniosku, że mi Digital Uwateca wystarczy

:) no po analizie tanszych kompów, Uwatec zyskuje ponownie:))

3 Mam nadzieję, że tańsze komputery mają opcję nurkowań wielodniowych, powtórzeniowych (?) - liczą kumulację nasycenia (na powietrzu, na nitroksie). Ile trzeba odczekać przed lotem.

Pozdr
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez niedzielna »

Offline niedzielna

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 231
    • Zobacz profil
    • http://www.niedzielnezdjecia.republika.pl
  • Stopień nurkowy: P2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Wrzesień 2011, 18:23:33 »
a, zdaje sie gekko i zoop nie mają 'fly time'
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez niedzielna »

Offline te_pe

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: nTMX
(Bez tematu)
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Wrzesień 2011, 18:48:45 »
Cytat: "niedzielna"
a, zdaje sie gekko i zoop nie mają 'fly time'

gekko ma

Cytat: "niedzielna"
tylko brak gauge (i prwdp. mniejsza czestotliowść próbkowania głębokości).

gekko można wprowadzić w tryb gauge. niestety, zamoczenie styków go wyłącza :-)

ale w przypadku 'zawieszenia' ( np.  dekompresja akcelerowana) gekko przechodzi w permanentny tryb gauge na 48h - notuje wtedy wszystko, ale nie liczy NDL

a częstotliwość próbkowania jest ustawiana programowo - mój ma 10s.

Zoop powinien mieć tak samo - bo to jest gekko w żółtej obudowie, z odblokowaną komunikacją z SDM ( Suunto Dive Manager)

Cytat: "niedzielna"
3 Mam nadzieję, że tańsze komputery mają opcję nurkowań wielodniowych, powtórzeniowych (?) - liczą kumulację nasycenia (na powietrzu, na nitroksie). Ile trzeba odczekać przed lotem.



Dopóki masz NoFlaya, kolejne nurkowanie liczone jest jako powtórzeniowe

Tomasz
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez te_pe »
Może wkrótce spotkamy się na Zakrzówku?

___
 /omasz

Offline Turbik

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 339
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Wrzesień 2011, 18:52:26 »
Cytat: "niedzielna"
a, zdaje sie gekko i zoop nie mają 'fly time'

ale za to oba mają 'no-fly time' :okk:
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Turbik »

Offline niedzielna

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 231
    • Zobacz profil
    • http://www.niedzielnezdjecia.republika.pl
  • Stopień nurkowy: P2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Wrzesień 2011, 22:52:09 »
dzięki-1x10h w pracy i jakie szybkie efekty przytępienia;) 'no fly time' gdzies widziałam i uznałam za "no 'fly time' "
Pozdro:)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez niedzielna »