Autor Wątek: Techmeeting - Czechy  (Przeczytany 1867 razy)

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
Techmeeting - Czechy
« dnia: 24 Luty 2010, 19:59:44 »
Spotkanie nurków technicznych czeskich  :smt003  :niemalekko2:

W weekend 5-7 marca.
W Libercu (niedaleko granicy polsko-niemiecko-czeskiej, 5 godzin jazdy z Krakowa).

Program: dużo o wrakach, trochę o jaskiniach, sporo o dekompresji i chorobie dekompresyjnej..

Wszystko  tutaj

Ja osobiście się wybieram na 100%.
Jeśli ktoś zainteresowany to można wspólnie autkiem jechać
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Luty 2010, 09:45:17 »
Rozumiem, że prezentacje są tylko w sobotę? Który pakiet wybierasz - "Talks package" czy coś z zakwaterowaniem? Wiadomo w jakich zakresach godzinowych toto jest?

Serdecznie pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Luty 2010, 16:38:12 »
hmm..
nie wiem w jakich godzinach, ale mogę napisać i spytać..

ja wybieram chyba pakiet od piątku do niedzieli, oczywiście ten tańszy, w hostelu - około 300zł. "Talks package" to około 200zł a jest tam tylko wyżywienie na sobotę i program sobotni.

a takie spotkanie to przecież nie tylko konferencja, ale i możliwość nawiązania nowych kontaktów nurkowych oraz dobra zabawa.. dlatego wolę zostać do niedzieli oraz...

...przyjechać w piątek, nawet w nocy, ale potem się wyspać przed prezentacjami a nie dojechać wymordowana na sobotni poranek i dopiero algorytmy Wienkego musiały mnie budzić (na Baltictech)  :-&
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Luty 2010, 16:51:08 »
A w jakim języku te prezentacje? Jakieś tłumaczenie? Bo ja wbrew pozorom (że niby taki podobny) czeski słabo rozumiem.

Serdecznie pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar

Offline Bartolomeo

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 1605
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: P3, Adv Ean
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Luty 2010, 18:01:43 »
najlepsze że Menu już podali :D tylko tej herbaty coś mało, 100 ml :D
ech Ci czesi :D
/koniec off-topu ;)/
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Bartolomeo »
Wszystkie Nurki mają Córki! (przynajmniej dwie ;))

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Luty 2010, 23:02:15 »
Cytat: "Tomek Tatar"
A w jakim języku te prezentacje? Jakieś tłumaczenie?


no cóż.. miałam się nie chwalić, (choć nie wiadomo czy będzie czym) :D  
ale ja to ci tłumaczenie mam czynić.. przynajmniej częściowo.
częściowo ktoś jeszcze - tzn. z czeskiego na polski.
będzie też tłumaczenie na angielski, więc każdy znajdzie jakiś język, w którym to posłuchać będzie mógł..
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Luty 2010, 23:03:15 »
Cytat: "Bartolomeo"
najlepsze że Menu już podali :D


noo.. też mi się podobało.
ale jak ktoś mięsa nie wcina to głodówa go czeka  :?
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Luty 2010, 09:29:31 »
Cytat: "Bartolomeo"
tylko tej herbaty coś mało, 100 ml :D
ech Ci czesi :D

Silvo Peknik już na Baltictechu zapowiadał, że będzie co innego do picia. :D

Serdecznie pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar

Offline murena

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M1 CMAS, Normoxic Trimix IANTD
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Marzec 2010, 21:22:58 »
pisałam już ten tekst gdzie indziej, ale relację zdać miałam tutaj, co niniejszym czynię:

Liberec w mroźnie słonecznej poświacie błyszczał jak z niego odjeżdżaliśmy..
szkoda że weekendy są tylko w weekendy i nie trwają kilkanaście dni, by wracając z Czech do Krakowa móc odwiedzić kamieniołomy niemieckie, dziury śląskie, wraki bałtyckie oraz wraki na Scapa Flow..  :niemalekko2:

wtedy można by spokojnie słuchać, oglądać i nie tylko marzyć i planować, ale zrealizować sobie konkretne nury, bo.. jak zwykle spotkanie nurków zachęciło do nurkowania, mimo, tego że:

słowacki nurek i lekarz Michal Palkovič opowiadał o wynikach swoich badań i pokazywał co ciekawego żyje w rebreatherach, zwłaszcza w ustnikach, oraz jak należy się tego pozbyć, właściwie najlepsze okazały się być preparaty z chlorem, mimo jego uszkadzającego działania oraz czyszczenie ręczne - szczoteczką. znaczenie ma ponoć regularność i dbałość, jak już raz pozwoli się fioletowemu "kożuchowi" narosnąć, nie tak łatwo jest go porządnie usunąć...

inny lekarz, David Skoumal omówił w expresowym skrócie, ale bardzo konkretnie kwintesencję wszystkich postaci choroby dekompresyjnej, wspominając też rzadsze jej typy oraz podkreślił znaczenie terapii tlenem, hiperbarycznej oraz tlenem w środowisku hiperbarycznym, omówił on szczegółowo, co to daje i że jest właściwie kluczem do sukcesu. odpowiednia seria sprężeń istotna jest zwłaszcza, gdy pacjent trafia po pewnym czasie do komory, ponieważ jeśli trafia natychmiast, leczy się go obserwując ustępowanie objawów i nie jest to aż tak skomplikowane, jak cały cykl w przypadku opóźnionego zgłoszenia się na leczenie. wspomniane też zostały dodatkowe sposoby leczenia, słynna aspiryna "raczej tak", sterydy zdecydowanie nie.

o komorach też prawił nieco Oldřich Lukš, przedstawiający historię nurkowania w Czechach, było tam też nawet nieco Polski, zdjęcia z naszych "Retronurków" KDP, trochę o naszych komorach i tym, że wojsko polskie całkiem konkretne nury robiło już jakiś czas temu. poza tym przerażenie budziło zdjęcie jednej mini komory w której pewien nurek spędził 3 dni!

o tlenie dla odmiany, ale z innego pktu widzenia mówił Zdeněk Kalista, chodziło o napełnianie butli tlenem i związane z tym różnice w nazwie "tlen medyczny", "tlen techniczny" czy też "gaz do oddychania" czyli coś 'lepszego' od tlenu tech, ale gorszego od med..
generalnie różnice są głównie w cenie oraz w tym, że medycznym nie napełnimy swoich butli.

do nurkowania zachęcały natomiast filmiki EKPP pokazane przez JP Bressera, który również przedstawił filozofię GUE i zasady DIR na kiku ciekawych slajdach oraz opowiedział nieco o kursie Fundamentals poprowadzonym w Czechach dla dwóch Słowaków, jeden z nich opisał to ciekawe 4 dniowe doświadczenie a JP powiedział, że i dla niego było to dość ciekawe, bo przed nurem musieli rąbać lód na akwenie - zgodnie ze standardami kurs taki nie może się odbywać pod lodem, na szczęście lodu nie było wiele, takie martini z lodem powstało  :mrgreen:

do zastanowienia natomiast pobudziła prezentacja Pawła Poręby, który mówił o metodach planowania dekompresji w locie, o parametrach ważnych do takiego planowania, średniej głębokości, głębokości maksymalnej, wpływie wykonywanego profilu na przesycenia końcowe. a także wpływie rozdziału czasu na przystankach - krzywa S, krzywa eksponencjalna, liniowa i inne..
liczne wykresy umożliwiały "zobaczenie naocznie" jak wyglądają przesycenia w takim, bądź innym przypadku.
została też przedstawiona metoda NOF, nowa metoda planowania w locie z którą się można zapoznać na stronie autora: http://nurkowanie.nekton.com.pl/zbiory_1/NOF.pdf
w pierwszym momencie dość skomplikowana, ale po przeczytaniu ze zrozumieniem trzy krotnym staje się dość uniwersalną alternatywą dla innych metod planowania w locie  :idea:

polskim akcentem był też filmik z Graf Zeppelina autorstwa nurkującego tam Czecha - Jana Ziliny, dokumentujący odwiedzenie przez naszą rodzimą ekipę bałtycko-wrakową tego niesamowitego wraku.

filmiki i zdjęcia wraków przedstawili też John Thornton oraz Thomas Easop - nurkujący na przepięknych wrakach Scapa Flow, gdzie wizura zawsze rewelacyjna (ale najlepiej ponoć jesienią), prądów prawie nie ma a temperatura wody znacznie wyższa od naszych bałtyckich wód...

spotkanie było w dość kameralnym gronie, w porównaniu np. do rozrastającej się Baltictech, co mnie jednak osobiście dość ucieszyło, gdyż była okazja by porozmawiać ze wszystkimi, z którymi się miało ochotę, choć czasu było nie wiele, bo już w niedzielę rano zaczęliśmy się rozjeżdżać..
były plany nurkowe, ale trochę szlak je trafił, bo komuś tam nie wysechł ocieplacz, innemu partnur nie wyzdrowiał a mój sprzęt się rozkawałkował i każdy element siedzi w innym miejscu.

mimo wszystko - warto było!
zdecydowanie.
a najbliższy weekend - nuuury!

no chyba że Warszawa i Targi Nurkowe, tylko... jak słusznie zauważył te_pe: które?
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez murena »
Ebi odoredomo kawa-o idezu